Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.511
Поени од реакции
2.647
За телефон земен од ВИП под гаранција дали телефонот треба да се однесе во ВИП салон или директно кај овластениот сервисер во овој случај Мобико?
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
За телефон земен од ВИП под гаранција дали телефонот треба да се однесе во ВИП салон или директно кај овластениот сервисер во овој случај Мобико?
Можеш на двете места да го оставиш, но подобро ти е директно во сервис, побрзо ќе го добиеш назад.

Sent from my Note 3 [SM-N9005] using Tapatalk
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Телефонот се убаво си работе го вадам од полачот го ставам на лаптопот и понекогаш ме зафркава 2-3пати треба да го извадам да го ставам усб то и сеа го ставам 2-3пати го вадам го ставам и гледам ништо не се појавува го зимам тел гледам исклучен и несака ништо да реагира го ставам на полначот стое 15-20мин пак ништо несака да се уклучува ? шо му текна вака да се побрка тотално ништо не реагира????????
Се работе за ајфон 4s
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
17
Поени од реакции
4
Денес ми се случи една заебанција на мојот LG Optimus L4 II.
Секогаш кога правам разговор (без разлика дали дојдовен или појдовен), автоматски ми се вклучува GPS, и си стои цело време понатаму вклучено. И да го исклучам рачно (Settings -> Location access), при наредниот разговор сам се вклучува и седи вклучен, додека пак рачно не го исклучам.
Барав по Интернет некое чаре, иста ваква работа се случува кај LG телефони кај американски оператори (АТ&Т) со кодирани телефони (да работат на таа мрежа, исто како што е мојот само на VIP), проблемот е дефиниран како постоење на некој багнат Carrier I.Q., но таа постапка опишана таму не работи во МК (барем кај мене нема I.Q.Agent сервис во Android System).
На некој да не му се има случено истата работа? Чаре?
п.с. Не верувам дека е од некоја инсталирана апликација или апдејт, бидејќи немам инсталирано нови апликации неколку месеци, а сите апдејти ми се исклучени (и на Андроид и на засебни апликации)
Мене истово ми се случува веќе 3-4 дена уназад. Од телефонот ги користам истите апликации како и пред 3 месеци, 10 месеци, година дена, а тогаш немаше ништо вакво. Истово и се случува и на моја другарка, и со оглед на ситуацијава во државава искрено страв ме фати да не преслушкуваат или да прават слични далавери :unsure:. Кога прашав во ВИП ми кажаа дека ми било до телефонот, ама чудно ми е како баш сега и на другаркава и се дешава истото.o_O
 
T

The Blob

Гостин
Мене истово ми се случува веќе 3-4 дена уназад. Од телефонот ги користам истите апликации како и пред 3 месеци, 10 месеци, година дена, а тогаш немаше ништо вакво. Истово и се случува и на моја другарка, и со оглед на ситуацијава во државава искрено страв ме фати да не преслушкуваат или да прават слични далавери :unsure:. Кога прашав во ВИП ми кажаа дека ми било до телефонот, ама чудно ми е како баш сега и на другаркава и се дешава истото.o_O
Истото се случува на сите мои познати што се на VIP и имаат LG телефон (дури знам и некои со истиот проблем и со HTC, Alcatel... а заедничко е што се сите на VIP). Сигурно е некој багнат ОТА update што дебилите од VIP го имаат дистрибуирано, па сега се правдаат оти немаат појма како да го средат. Краткорочно решение кое го користам е употреба само на 2G мрежа (Settings -> More -> Mobile Networks -> Use only 2G networks), ама така пак ми е бавен интернетот (не можеш да користиш 3G нет),па кога ми треба постабилен интернет отштиклирам 2G, користам 3G, па враќам назад. Глупава работа, не дека ме боли дали ќе ја користи некој мојата GPS локација (тоа и така операторите го знаат со одредена прецизност), туку ми е што ќе троши батерија и...едноставно од инает :)
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
Мене истово ми се случува веќе 3-4 дена уназад. Од телефонот ги користам истите апликации како и пред 3 месеци, 10 месеци, година дена, а тогаш немаше ништо вакво. Истово и се случува и на моја другарка, и со оглед на ситуацијава во државава искрено страв ме фати да не преслушкуваат или да прават слични далавери :unsure:. Кога прашав во ВИП ми кажаа дека ми било до телефонот, ама чудно ми е како баш сега и на другаркава и се дешава истото.o_O
се инстaлирa еднa aпликaцијa call remote мислaм декa беше и не е бaш дo телефoните и дo сим кaртичките е нештo гo врaтив фaбрички телефoнoт сo мoјaтa нa вип немa ништo сo тaa нa другaрoт сaмo штo јa стaвив се инстaлирa сaмa тaa aпликaцијa и се јaвив вo вип ми викaaт дo телефoнoт ти е исклучи си гпс ххх се ми се чини декa и прислушкувaње ти е мoжнo и кoјзнaе штo уште ...
Истото се случува на сите мои познати што се на VIP и имаат LG телефон (дури знам и некои со истиот проблем и со HTC, Alcatel... а заедничко е што се сите на VIP). Сигурно е некој багнат ОТА update што дебилите од VIP го имаат дистрибуирано, па сега се правдаат оти немаат појма како да го средат. Краткорочно решение кое го користам е употреба само на 2G мрежа (Settings -> More -> Mobile Networks -> Use only 2G networks), ама така пак ми е бавен интернетот (не можеш да користиш 3G нет),па кога ми треба постабилен интернет отштиклирам 2G, користам 3G, па враќам назад. Глупава работа, не дека ме боли дали ќе ја користи некој мојата GPS локација (тоа и така операторите го знаат со одредена прецизност), туку ми е што ќе троши батерија и...едноставно од инает :)

Sent from my LG-D390n using Tapatalk
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.424
Поени од реакции
5.432
Ова како да го средам?

ТЕЛЕФОНОТ Е СО СОФТВЕР



ЦЕЛ МЕСЕЦ ИЗЛАГА СЛЕДНОВО ИЗВЕСТУВАЊЕ



ОТКАКО ЌЕ ЈА СПУШТИ НАДГРАДБАТА НА 14% ОД ИНСТАЛАЦИЈАТА СЕ ПОЈАВУВА



Значи или нека не се појавува апдејтот или нека се инсталира веќе еднаш!!! 31ден. во месецот досаѓа!

ЗОШТО WINDOWS RECOVERY TOOL ПОКАЖУВА ДЕКА:



Ако имам Latest зошто тогаш при секое ебено приклучување WiFI пека за ебан Update?!?!

@Torte Mobile
Од тебе го земав телефоно? Какви пиздарии му имаш правено со Preview For Developers? :D
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Ова како да го средам?

ТЕЛЕФОНОТ Е СО СОФТВЕР



ЦЕЛ МЕСЕЦ ИЗЛАГА СЛЕДНОВО ИЗВЕСТУВАЊЕ



ОТКАКО ЌЕ ЈА СПУШТИ НАДГРАДБАТА НА 14% ОД ИНСТАЛАЦИЈАТА СЕ ПОЈАВУВА



Значи или нека не се појавува апдејтот или нека се инсталира веќе еднаш!!! 31ден. во месецот досаѓа!

ЗОШТО WINDOWS RECOVERY TOOL ПОКАЖУВА ДЕКА:



Ако имам Latest зошто тогаш при секое ебено приклучување WiFI пека за ебан Update?!?!

@Torte Mobile
Од тебе го земав телефоно? Какви пиздарии му имаш правено со Preview For Developers? :D
Ах јас сигурно го немам чепкано ... да земеш со NSU мислам се викаше алатката, да го закачиш на пц ќе симне последна верзија и ќе ја инсталира ...
или па земи исклучи нотификации за апдејт
edit
http://www.nokiapoweruser.com/nsu-retail-4-1-0-with-dead-phone-recovery-mode-nokia-lumia-product-code-firmware-list/
 
Последно уредено:
Член од
10 февруари 2011
Мислења
894
Поени од реакции
398
Имам HTC desire 200 , ми откажаа скроз доле home button , back button и RecentApp button , ми треба едно минимум 40 пати да стискам за да изреагира , симнав една апликација за да имам копче home button , но така ми е потешко .На интернет пребарував и читав дека има некој спреј што користат.Дали може да се најде такво нешто по мобилариве , и дали некој друг го имал истиот проблем и ако го решил нека сподели.
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Може некој да ми каже која верзија на NOTE 4 го даваат во Т-Мобиле.Дали е со Снапдрагон или со Ексинос процесор?
Го имам, и деновиве ќе го продавам. Верзијата е N910F, односно Snapdragon.

Ако си заинтересиран, пиши.
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
4.773
Поени од реакции
2.082
Знае ли некој како се движат цените на HTC One M8 половен, (телефонот е како нов)
 
Член од
26 август 2008
Мислења
134
Поени од реакции
24
Imam Samsung Note 4 , sakam da go smenam za Galaxy S6 , telefonot mi e od prv den so maska i so staklo na ekranot, bukvalno bez grepka, gold, N910F, kolku da nudam doplata za nov S6?
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.899
Поени од реакции
717
Момци, проблем. Имам ЛГ Л90 и на него имав ставено микро сд картичка од претходниот телефон.Во него имав 2 фолдера Camera. еден од претходниот телефон на микро сд картичката и друг на самиот телефон за сликите/камерата од лг-то. Денес приметив дека фолдерот Camera на картичката ми го нема во Gallery (со беа 2та фолдери на исто место и немаше проблем) Го приклучив на Компјутер телефонот и на картичката си стои се (музика, клипови, фајлови) само сликите ги нема туку вака покажува:




Во Thumbnails ги има сликите ама малечки колку за преглед а оргиналните ги нема.Знае ли некој како да ги вратам, имав преку 500-600 слики а некои од нив ми требаат стварно.
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
^
Пиши пропало.

Да пробаш со некое од бесплатните програмчиња за враќање податоци(побарај на гугл и јутуб некој туторијал)

Али мислам дека многу се мали шансите,
најверојатно
"испуштила душа" сд картицата.

Едино професионалец на сервис може да ти помогне а и тие не ти гарантираат дека 100% од податоците ќе се вратат.

Причекај,
сигурно
Торте Мобиле ќе ти пише ,па ќе се договорите.

Sent from my Lenovo K50-t5 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom