Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Човек ептен почетник си бил какви прашања поставуваш.
Нема гајле не се секирај слободно користи ги од нокиата слушалките. Заеби програмата не ти треба не е за тебе. Ако сакаш апликациите да ги преместиш на мемориската треба да слимнеш https://play.google.com/store/apps/details?id=com.a0soft.gphone.app2sd&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hMHNvZnQuZ3Bob25lLmFwcDJzZCJd нормално мислам дека треба телефонот да ти е рутиран.
Едит незнам дали точно ти ја дадов апликацијата моментално немам андроид телефон...
Нема потртеба од рут. И што ќе префрли оваа апликација во сд картичката? Google play апликацијата може да ја префрли во сд картичката? Јас па на мојот зте кис лите немам потреба од рут и си ги префрлам тие апликации во сд картичката што можат да се префрлат. Само влегувам во сеттингс, во апликации, и тие што можат на сд се префрлаа.
Сега, имам неколку прашања поврани со андроид:
1. Кога гледам спецификации на смартфони, некаде гледам: memory: Rom: 512(accessible 152)
Е сега зошто е достапна само толку малку, а има 512 мб? И дали ако се рутира телефонот, овие преостанати мегабајти би станале достапни?
2. Дали можам телефон да рутирам со начин на било каков друг телефон, на пример со начинот на рутирање на сони типо да го рутирам и мојот зте, но да не ставам некој кастм ром, туку да сум на истиот, сток ром?
3. Дали има опција кога телефонот ти е рутиран со некоја апликација да можеш од сд картичката да си ставиш неколку мегабајти во интерната меморија, и неколку мегабајти во рам меморијата?
4. Овие што се апп 2 сд дали можат да префлаат апликации како гоогле плеј, јутуб и други?
 
Член од
25 март 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Имам проблем со HTC GOOGLE1 , односно антенскиот кабел е прекинат и телефонот нема мрежа .
Дали може некој да ми помогне да најдам ваков кабел .
UMTS COAXILA CABLE(80mm)
P/N 73H00284-00
Mислам дека истиот кабел се користи и на некои модели на SAMSUNG .
--- надополнето: 25 март 2013 во 14:06 ---
Имам проблем со HTC GOOGLE1 , односно антенскиот кабел е прекинат и телефонот нема мрежа .
Дали може некој да ми помогне да најдам ваков кабел .
UMTS COAXIAL Mobile-Antenna-3G-Antenna-Wire-RF-Coaxial-Cable-.jpg CABLE(80mm)
P/N 73H00284-00
Mислам дека истиот кабел се користи и на некои модели на SAMSUNG .
--- надополнето: 25 март 2013 во 14:08 ---
Имам проблем со HTC GOOGLE1 , односно антенскиот кабел е прекинат и телефонот нема мрежа .
Дали може некој да ми помогне да најдам ваков кабел .
UMTS COAXIAL CABLE(80mm) P/N 73H00284-00
Mobile-Antenna-3G-Antenna-Wire-RF-Coaxial-Cable-.jpg
Mислам дека истиот кабел се користи и на некои модели на SAMSUNG .
--- надополнето: 25 март 2013 во 14:09 ---
Имам проблем со HTC GOOGLE1 , односно антенскиот кабел е прекинат и телефонот нема мрежа .
Дали може некој да ми помогне да најдам ваков кабел .
UMTS COAXIAL CABLE(80mm) P/N 73H00284-00
Mobile-Antenna-3G-Antenna-Wire-RF-Coaxial-Cable-.jpg
Mислам дека истиот кабел се користи и на некои модели на SAMSUNG .
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.531
Поени од реакции
4.361
Nokia 5530 XpressMusic има проблем при уклучувањето. „Phone start-up failed. Contact the retailer.“ Чаре некое?
 
Член од
25 март 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ова предходново напишано мислење се реплицираше по грешка , изгледа проблем - конекција . Ама секако ке побарам и помош за друг телефон . Односно
Имам проблем со ZTE RACER 1, неможам да ја откључам тастатурата затоа што е пробано повеќе пати , а и лозинката на емаилот е заборавена . Неможе да се укључи debug не телефонот .
Дали постои некој начин за да го откључам телефонот , или ако неможам сам дали во сервис може и колку би чинело .
И уште колку би чинело промена на усб конектор на ZTE RACER 1 .
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.675
Поени од реакции
2.622
Ова предходново напишано мислење се реплицираше по грешка , изгледа проблем - конекција . Ама секако ке побарам и помош за друг телефон . Односно
Имам проблем со ZTE RACER 1, неможам да ја откључам тастатурата затоа што е пробано повеќе пати , а и лозинката на емаилот е заборавена . Неможе да се укључи debug не телефонот .
Дали постои некој начин за да го откључам телефонот , или ако неможам сам дали во сервис може и колку би чинело .
И уште колку би чинело промена на усб конектор на ZTE RACER 1 .
Сам да го откјучиш мислам можиш само незнам како пошто такво нешто не ми затребало. Инаку во сервис секако дека можат да ти го отклучат а за пари незнам колку ке те чини.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Nokia 5530 XpressMusic има проблем при уклучувањето. „Phone start-up failed. Contact the retailer.“ Чаре некое?
Сервис, само незнам колку ќе ти исплати цената од околу 1500 денари минимум ако помине
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
Нема потртеба од рут. И што ќе префрли оваа апликација во сд картичката? Google play апликацијата може да ја префрли во сд картичката? Јас па на мојот зте кис лите немам потреба од рут и си ги префрлам тие апликации во сд картичката што можат да се префрлат. Само влегувам во сеттингс, во апликации, и тие што можат на сд се префрлаа.
Сега, имам неколку прашања поврани со андроид:
1. Кога гледам спецификации на смартфони, некаде гледам: memory: Rom: 512(accessible 152)
Е сега зошто е достапна само толку малку, а има 512 мб? И дали ако се рутира телефонот, овие преостанати мегабајти би станале достапни?
2. Дали можам телефон да рутирам со начин на било каков друг телефон, на пример со начинот на рутирање на сони типо да го рутирам и мојот зте, но да не ставам некој кастм ром, туку да сум на истиот, сток ром?
3. Дали има опција кога телефонот ти е рутиран со некоја апликација да можеш од сд картичката да си ставиш неколку мегабајти во интерната меморија, и неколку мегабајти во рам меморијата?
4. Овие што се апп 2 сд дали можат да префлаат апликации како гоогле плеј, јутуб и други?
1. За Ром меморијата, таа се користи за складирање на системот, затоа ти остануваат околку 200мб слободна меморија за инсталирање на програми, со рутирање нема да ослободиш ништо од таа меморија.
2. Неможе да го рутираш со начин на друг телефон, ако има некаде како се рутира тој телефон со тој начин ќе го рутираш, со друго неможе бидејќи најчесто при рутирање бара да се смени кернел со custom recovery.
3. Со рут и link2sd може да се прфелат најголем дел од апликациите на мемориска картица, а префрлање на меморија т.е зголемување на рам меморија не е возможно.
4. app2sd без рут мислам дека не остава да се префрлат во sd, рут + link2sd и може да се прфрли youtube, google play и некои системски апликации.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
1. За Ром меморијата, таа се користи за складирање на системот, затоа ти остануваат околку 200мб слободна меморија за инсталирање на програми, со рутирање нема да ослободиш ништо од таа меморија.
2. Неможе да го рутираш со начин на друг телефон, ако има некаде како се рутира тој телефон со тој начин ќе го рутираш, со друго неможе бидејќи најчесто при рутирање бара да се смени кернел со custom recovery.
3. Со рут и link2sd може да се прфелат најголем дел од апликациите на мемориска картица, а префрлање на меморија т.е зголемување на рам меморија не е возможно.
4. app2sd без рут мислам дека не остава да се префрлат во sd, рут + link2sd и може да се прфрли youtube, google play и некои системски апликации.
За третото прашање: Тогаш за што служи апликацијава?
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.swapit.expander.de&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5zd2FwaXQuZXhwYW5kZXIuZGUiXQ..
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Значи, сакам да го рутирам телефонот мој, но никој не знае. Имам зте кис лите. Дали со овој туторијал
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1319257 можам да го рутирам зте кис лите?
И уште едно прашање: Каде можам да најдам manufacturing date на телефонот?
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.675
Поени од реакции
2.622
Значи, сакам да го рутирам телефонот мој, но никој не знае. Имам зте кис лите. Дали со овој туторијал
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1319257 можам да го рутирам зте кис лите?
И уште едно прашање: Каде можам да најдам manufacturing date на телефонот?
http://forum.kajgana.com/threads/Рут-на-zte-kis-lite.66854/
Па на оваа тема ти објаснив како да го рутираш се е степ бај степ што не ти е јасно.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.675
Поени од реакции
2.622
Пробав, не се рутира, дава некои си проблеми. Одев стеб бај степ, ама ништо не бидува
Јас имам рутирано многу андроид телефони по ова бива поедноствано неможе да биди незнам зошто не бива на твојот.
--- надополнето: 26 март 2013 во 20:50 ---
Пробав, не се рутира, дава некои си проблеми. Одев стеб бај степ, ама ништо не бидува
http://www.howtogeek.com/115297/how-to-root-your-android-why-you-might-want-to/
Oва може ке ти помогне...
 
Член од
10 јануари 2012
Мислења
100
Поени од реакции
3
Imam telefon LG Optimus L3 E400 zosto koga ke ja instaliram igrata pou se slucuva cesto pati mikrofonot da ne raboti.Da ne treba da se instalira nekoja dodatna aplikacija???
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Imam telefon LG Optimus L3 E400 zosto koga ke ja instaliram igrata pou se slucuva cesto pati mikrofonot da ne raboti.Da ne treba da se instalira nekoja dodatna aplikacija???
Не треба ништо додатно да се инсталира само види таму кога на микрофонот ќе ти пише оф-стисни на него и зборувај.
--- надополнето: 26 март 2013 во 21:15 ---
Јас имам рутирано многу андроид телефони по ова бива поедноствано неможе да биди незнам зошто не бива на твојот.
--- надополнето: 26 март 2013 во 20:50 ---

http://www.howtogeek.com/115297/how-to-root-your-android-why-you-might-want-to/
Oва може ке ти помогне...
Ај ќе видам. Ако нешто не ми успее, ќе ти пратам screenshot.
 
Член од
3 април 2011
Мислења
31
Поени од реакции
2
што мислите за телефоноф? и за колку пари можам половен да го земам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom