Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
сакаш да кажеш дека за тие пари тоа што нема слот за мемориска картичка е мана?? тогаш ако ти треба телефон со мемориска картичка а да е од СониЕриксон компанијата купи си К750, башка ке добиеш и блутут и појака камера...
се си има своја цена...

п.с. Shared Memroy e телефонската меморија во буквален превод мемроијата за смс пораки, слики, мп3, ауди и видео формати, теми игри итн...
п.п.с. морав да дадам и буквален превод оти има багови на форумов кои ми мрчат ако не дадам поголемо објаснување.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Fala za objasnuvanjevo.
a mozele vo specifikaciite da napisat i samo 28mb memori se podrazbira deka mozes za se da ja kor?stis:)
a za sagem my 501x so vikate?
po karakteristikive e mnogu dobro telefonce ama ova sagem me bunit imat nekoj iskustvo so sagem tel?
 
Член од
29 јануари 2005
Мислења
313
Поени од реакции
3
jovan напиша:
Fala za objasnuvanjevo.
a mozele vo specifikaciite da napisat i samo 28mb memori se podrazbira deka mozes za se da ja kor?stis:)
a za sagem my 501x so vikate?
po karakteristikive e mnogu dobro telefonce ama ova sagem me bunit imat nekoj iskustvo so sagem tel?

Iskreno.. ja 2 sagem-a iam koristeno... i na dvata im se sluchuvashe.. da pokazhuvaat i mrezha dobra... i se... a da se nedostapni,taka da.. JAS ne bi ti preporachal Sagem :)
 
P

Princ

Гостин
Имам едно прашање...
Дали е изводливо на еден мобилен телефон да се поврзат две SIM картички од два различни мобилни оператори и паралелно да работат?
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Princ напиша:
Имам едно прашање...
Дали е изводливо на еден мобилен телефон да се поврзат две SIM картички од два различни мобилни оператори и паралелно да работат?
имам слушнато муабети демек е возможно тоа ама само на посебни мобилни телефони што имале подршка за Дуал ГСМ т.е. телефони специјално напраени за бизнимсени...

На нашиве телефони две картички истовремено неможат да работат оти едноставно е невозможно... ама затоа мислам дека има опција на една картичка да имаш два оператори... можеби сте приметиле на некои телефони дека има опција Line1 and Line2. како и да е и кога би ги имал двата оператори на една сим картичка само едниот ке може да ти биде активен... Логички нели?:toe:
 
P

Princ

Гостин
Фала на одговорот. Имам едно бледо сеќавање од детството како да сум видел таков телефон, па затоа ми текна да прашам.

Ај уште едно прашање. Имам Panasonic X60. Сакам да му ги сменам маските ама никој не се нафаќа. Најдов на пазар маски ама никој не сака да го отвори а јас не смеам да си дозволам такво задоволство. Да не има некој на форумов што има такви маски (можам и јас да ги купам ако треба) и би ги заменил?
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
TrTe-MrTe напиша:
Iskreno.. ja 2 sagem-a iam koristeno... i na dvata im se sluchuvashe.. da pokazhuvaat i mrezha dobra... i se... a da se nedostapni,taka da.. JAS ne bi ti preporachal Sagem :)
тоа најчесто се случува на сите телефони што имаат метализирана маска Samsung, Motorola, LG, Sharp, Nec, VK mobile, Benq etc...

Вистинската причина никој не ја знае од нас сервисерите, маската од внатрешноста каде допира со лимовите и конекторите за мрежа е обложена со графит... и после некое врме користење треба пак да се премачка со графит... ние сервисерите користиме специјален мрсен контакт спреј со флукс и графит опција за премачкување...
Не е нешто многу скап спрејот некои 20 евра е 200милилитри али па никогаш скоро не успева од прва најчесто треба едно 3-4 пати да ја премачкаш маската па дури после тоа можеби да ти работи како што треба... и секогаш за овој дефект ваквите телефони остануваат минимум 3/4 дена на сервис оти треба и проверка за тоа.

п.с. јас и уште 3 колеги имаме развиено посебна техника за правење на мрежата на овие телефони, не е со премачкување со флукс и многу побрзо и посигурно се сервисира ми треба максимум 8 саати си се проверка.... али знаете тајните не се кажуваат... можеби има и сервисери на форумов... :toe:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Princ напиша:
Имам едно прашање...
Дали е изводливо на еден мобилен телефон да се поврзат две SIM картички од два различни мобилни оператори и паралелно да работат?
Во блиска иднина ке има и кај нас такви телефони произведени од швајцарска фирма. Ќе може да се користат со 2 сим картички. Која ќе биде цената и што карактеристики ке имаат незнам да ти кажам. За некоја недела најверојатно ќе почне со работа фирмата во Македонија.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
прашање: Дали постои кабел за синхронизација меѓу PC и sonyericsson T610? она, префрлање миди мелодии, сликички, игри, теми... и ако да, дали би знаеле колку чини?
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
kpbKENGUR напиша:
прашање: Дали постои кабел за синхронизација меѓу PC и sonyericsson T610? она, префрлање миди мелодии, сликички, игри, теми... и ако да, дали би знаеле колку чини?
USB Data Cable DCU-11 - 500 denari


Com Data Cable T28 UFS - 350 denari


UFS Tornado,Griffin, MT-Box etc Data Cable SonyEricsson DCL 600 денари


и бежичните опции ти се Блутут адаптер 500 денари


Infrared Adapter 500 денари


najprakticno ti e so bluetooth adapterot.

се си има своја предност. Со УСБ Дку-11 ти е најбрзо ама па и најтешко оти за секој модел треба посебно драјвери ама па со тој кабел истоврмено и можеш да го полниш мобилниот тоа е предност за луѓе што користат интернет преку мобилен и немаат гајле за тоа дека им е празна батеријата итн..., за серискиот кабел е предност што би можел и да декодираш со него итн... со УФС кабелот мораш да имаш бокс или мрежна картичка и се разбира и посебен програм... тоа ти е најбрзата опција и најсложената... само ние сервисерите го користиме тоа.
Инфраред адаптерот е најуниверзалното средство за трансфер на податоци а воедно и најлесното... не ти требаат ни драјвери ни софтвер (освен за некои посебни модели на Самсунг, Шарп, Нец, ЛГ итн..) само го доближуваш телефонот со активиран инфраред и си пракаш/примаш шо сакаш.
Блутутот за разлика од инфраредот е малце потешко за конекција затоа што при секој фајл трансфер бара спарување мегу мобилниот и компјутерот, а првиот пат кога треба да се спарат бара и код.
Е сеа блутутот е бајаги побрз и постабилен од инфраредот оти секој блутут работи на дистанца од минимум 2 метри па има и до 400метри што факаат некои.
еве ви ги брзините.
USB Data Cabale DCU-11 - 400/600kbps
COM Data Cable T28 - +120kbps
UFS Data Cable - 10/100Mbps
IR-Da - 4 - 30kbps
Bluetooth Dongle - 15 - 120Kbps

brzinata isto taka zavisi i od modelot na telefonot...
Primer P910 so Bluetooth prefrla so 80/90Kbps za razlika od K750 40/60kbps i K700 20/30kbps.

pozdrav
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
WOW добро објасни за кабливе. Мене ме мачи една работа. Имам Покет ПЦ и кога го поврезувам со дата кабел ја полни и батеријата. Е сега незнам дали ќе ме сватиш. Ако седи на кабелот и јас си работам нешто, на него му треба струја од негде. Дали таа струја ја зима од батеријата или од кабелот? Дека ако е од кабелот ке го цицам ептен. Ама ако троши од батеријата што во исто време се полни не чини баш. Така се скратува траењето на батеријата. Ај ако ме разбра што сакам да прашам одговори ми.

P.S. Доби ли картички од 2ГБ?
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
види сега вака... и мобилните се правени на иста опција.
Батеријата на секој телефон е 3.6 или 3.7 волти тоа е од зависност на келиите.
Волтажата на секој адаптер треба да е минимум 5.5 волти.
Значи пола иде во телефон пола во батерија, не знам колку сте приметиле ама кога е изгаснат телефонот и подобро и побрзо се полни батеријата. Иначе нема штета ако го чепкаш мобилниот и истовремено ти се полни.

п.с. не добив од два гига сеуште не знам на кого од форумов му кажав али татко ми дури вчера ја среди фактурата за плакање оти по пошта ни ја пракаа а ние сме мислеле дека у исто време и робата и фактурата ке ја пратат а они прво фактура па одкако ке ја платиме тогаш робата да така... кога ке добијам ке ти кажам. Ти ми бараше миниСД така? оти СД само од 1гига нарачав и тоа нема да ги продава поединечно туку со некои си мп3плеери кои работеле само со мемориски картички.

а мини сд нарачав едно 20 комада од 2гб.

Поздрав.

п.п.с. како те служи телефончето што го зема од Мики од Конект? денеска ми раскажаа една интересна приказна за тоа телефонче, прв сопственик бил Урко... натака некам да расправам.
бајдвеј исто ми кажаа и дека неможеле да ти средат за виндоус мобајл 2005?
тогаш прашај во логин системи дали ке можат они знам исто работат со палм топови.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Necrophilia напиша:
п.п.с. како те служи телефончето што го зема од Мики од Конект? денеска ми раскажаа една интересна приказна за тоа телефонче, прв сопственик бил Урко... натака некам да расправам.
бајдвеј исто ми кажаа и дека неможеле да ти средат за виндоус мобајл 2005?
тогаш прашај во логин системи дали ке можат они знам исто работат со палм топови.
прво сакам картичка од 2ГБ Мини СД.
Второ отидов кај тој Зоки и според муабетот не ми личеше ко да е ептен нешто ѕвер во pocket pc. Ми рече во логин да отидам ама не сум отишол зошто мојов има 2003SE а 2005 не се разликува нешто ептен од мојов. Од 2003 има голема разлика ама мојов бил 2003СЕ и не го ни менјам. Апликациите се исти и си го средив ептен со игри и програми. Мене ептен ми причинува задоволство, а тоа е најбитно. Си ставив Виста скин и изгледот е ептен лудница.
Инаку ај докажи ми ја приказната баш ме интересира крајот. Всушност крајот сум јас ама пред мене кој го користел?
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
пред тебе го користел некој граниќен инспектор кој бил наводно изнервиран и го треснал од зид и морале да му мењаат дисплеј, али пошто многу бил скап новиот дисплеј му стаиле половне - нема везе дали е нов или стар битно да тера.... и после Мики го продавал пошто зошто колку само парите од дисплејот да си ги избадел оти телеофнот го земале за џабе, али интересно е тоа што прв газда бил урко и го земал од Зиз мобил, па потоа го продал во АСК мобил како расипан па некој од аск го продал во Конект од конект отишол кој знае каде па дури после година дена пак дошол во Зиз мобил, одкако го напраиле и тој дефект во зиз мобил го купил Мики од конект и го продал на тој граничарот и после еден месец му го земал за скоро ич пари оти напраиле замена и седел со месеци во Зиз додека не нашле дисплеј.

п.с. Зиз мобил и Аск мобил се сервисери на Конект.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Necrophilia напиша:
пред тебе го користел некој граниќен инспектор кој бил наводно изнервиран и го треснал од зид и морале да му мењаат дисплеј, али пошто многу бил скап новиот дисплеј му стаиле половне - нема везе дали е нов или стар битно да тера.... и после Мики го продавал пошто зошто колку само парите од дисплејот да си ги избадел оти телеофнот го земале за џабе, али интересно е тоа што прв газда бил урко и го земал од Зиз мобил, па потоа го продал во АСК мобил како расипан па некој од аск го продал во Конект од конект отишол кој знае каде па дури после година дена пак дошол во Зиз мобил, одкако го напраиле и тој дефект во зиз мобил го купил Мики од конект и го продал на тој граничарот и после еден месец му го земал за скоро ич пари оти напраиле замена и седел со месеци во Зиз додека не нашле дисплеј.

п.с. Зиз мобил и Аск мобил се сервисери на Конект.
Интересно. Ај баш да видам како ќе ме користи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom