Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
11 април 2012
Мислења
3.083
Поени од реакции
2.946
Koa se kupuva telefon od takva klasa najubavo da go naracas pred da pocne da se prodava bidejki davaat earpods besplatno(bar kaj mene taka e, ja 2 para iam poso taka praev za s9 i s20).Znam prethodno davaa adapter so telefon, ne sum siguren moze ne go davaat za s21.
Тоа даваат бесплатно у МКД не верувам дека важи брат, и кај мене даваат (т.е. Уште имаат таква промоција) ама тоа е различен пазар
Плус не викам дека оби го земал од мобилариве (незнам од кај го земал и не е битно) ама најголем дел идат од мобеликс ледиком и остави кои ги увезуваат некако без даноци и ги продаваат доста поевтино одколку официјален стор (ама затоа во стање се и целофанот на нова кутија што го има да ти го наплатат посебно а не па будс
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
267
Поени од реакции
186
I jas za džabe go formatirav telefonot...do loš update bilo na Android zsystrm WebView:tapp:
Нареден пат земи си сд картичка, намести во камерата автоматски да ти се префрлаат видеата, сликите, за игрици снимај си ги на гугле сметка и готово... После тоа колку сакаш форматирај го моб...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.865
Поени од реакции
9.195
Нареден пат земи си сд картичка, намести во камерата автоматски да ти се префрлаат видеата, сликите, за игрици снимај си ги на гугле сметка и готово... После тоа колку сакаш форматирај го моб...
Имам Сд од 64...но бекап правам на гугл, и си правам хард ресет преку комбинација на дугмиња на исклучен телефон.

Но сепак е гњаважа....ако се нема потреба за тоа
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.742
Поени од реакции
630
Вчера ми се случи на Zoom, да почнам да зборам и наеднаш самата апликација ме блокира, како да сум на муте. Ми спомнаа после тоа дека зум ме цензурира.
Денес пак имам работа преку зум, ча ако може некој да помогне, да го опраам.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
853
Поени од реакции
989
Добар ден.,
Не знам дали е прашањето за овде на оваа тема.
Се работи за следното: еден пријател во средовечни години досега не користел од појаките мобилни телефони со интернет и опции за музика, интернет и слично, и пријателот сака да земе на претплата телефон и сака пристојна претплта во граници од 600- 800 денари месечно.

Бил човекот да прашува во А1 Вип и Т=Мобиле но некако по негов разговор од вработените не добил убаво објаснување.
Знае ли некој за тие пари за месечна претплата кој е најсоодветен избор на телефон? Не сум прашувал во салоните на тие претпријатија, а на интернет страниците не знам дали е тоа точно што го пишува.
Да не знае некој нешто за да знам што да советувам пријателот во средовечени години.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
6.930
Поени од реакции
1.786
Добар ден.,
Не знам дали е прашањето за овде на оваа тема.
Се работи за следното: еден пријател во средовечни години досега не користел од појаките мобилни телефони со интернет и опции за музика, интернет и слично, и пријателот сака да земе на претплата телефон и сака пристојна претплта во граници од 600- 800 денари месечно.

Бил човекот да прашува во А1 Вип и Т=Мобиле но некако по негов разговор од вработените не добил убаво објаснување.
Знае ли некој за тие пари за месечна претплата кој е најсоодветен избор на телефон? Не сум прашувал во салоните на тие претпријатија, а на интернет страниците не знам дали е тоа точно што го пишува.
Да не знае некој нешто за да знам што да советувам пријателот во средовечени години.
A1 Alpha 20
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
5.602
Поени од реакции
5.940
помош околу декодирање на iphone 6, некое видео за декодирање и слично, заклучен е телефонот на телеком. Или ако нема чаре, каде е ок цената за декодирање (Ледиком бараат 2000 денари).
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.083
Поени од реакции
2.946
помош околу декодирање на iphone 6, некое видео за декодирање и слично, заклучен е телефонот на телеком. Или ако нема чаре, каде е ок цената за декодирање (Ледиком бараат 2000 денари).
Ајфон 6 беше хит у 2015 значи договорот со нив ти е истечен одамна, а чим договорот за лојалност е истечен немаат право да го држат заклучен телефонот. Така што барај они да ти дадат код за отклучување на мрежата, ако треба контактирај и агенција за комуникации или како и да беше што е одговорна за комуникациската мрежа во МКД
Едноставно телеком нема никакво право да го држи заклучен по истекот на договорот
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
5.602
Поени од реакции
5.940
Ајфон 6 беше хит у 2015 значи договорот со нив ти е истечен одамна, а чим договорот за лојалност е истечен немаат право да го држат заклучен телефонот. Така што барај они да ти дадат код за отклучување на мрежата, ако треба контактирај и агенција за комуникации или како и да беше што е одговорна за комуникациската мрежа во МКД
Едноставно телеком нема никакво право да го држи заклучен по истекот на договорот
Ова е дефинирано во договорот или правно издржано? Само да не претставува проблем што телефонот е земен преку фирма, која сеуште одржува релации со телеком?
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
3.083
Поени од реакции
2.946
Ова е дефинирано во договорот или правно издржано? Само да не претставува проблем што телефонот е земен преку фирма, која сеуште одржува релации со телеком?
Да правно е издржано затоа што ти склучуваш договор за определен период а операторот ти дава повластена цена како награда
Тоа што е земен преку фирма не треба да е проблем, само не знам дали ти или фирмата треба да ги контактира (претпоставувам фирмата)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.614
Поени од реакции
8.075
Еден другар сака да земе Huawei P40 Lite, па ме прашува дали било точно дека немало Google Play Store и дека неможеле да се инсталираат фејсбук, инстаграм, тик ток и сличните апликации.
Знае некој нешто повеќе да сподели?
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.026
Поени од реакции
8.786
Еден другар сака да земе Huawei P40 Lite, па ме прашува дали било точно дека немало Google Play Store и дека неможеле да се инсталираат фејсбук, инстаграм, тик ток и сличните апликации.
Знае некој нешто повеќе да сподели?
Може се да се инсталира сѐ освен Chrome, Youtube и Gmail, за сите три има адекватна замена ако не му се приоритет.
Play Store нема ама се инсталираа апликациите на друг начин

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.083
Поени од реакции
2.946
Dali probal nekoj preku Aptoide da instalira Chrome?
Зборам од памет, само моја претпоставка сигурно некој од дечкиве што секојдневно чепкаат подобро може да објасни

колку што јас разбрав блокиран им е сервис што оневозможува користење на комуникацијата со сервисите на гугл
Значи инсталацијата на хром како апликација не е проблем, интеграцијата со твојот акаунт преку Гугл сервисите е

пак ќе кажам само претпоставка не викам дека сум во право
 
Член од
5 март 2011
Мислења
795
Поени од реакции
743
Имам банален проблем (може сум глуб) на хуавеј p40 lite направам нов албум ги префрлам сликите и видеата што сакам пота ги избришам од стриот албум се бришаат и во новиот.... Чаре?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom