Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Самсунг А51....дали некој го има апдејтирано на Андроид 11 и како работи? Нешто поспора работа(обично така било со други модели)
Од мое лично искуство би ти кажал да не апдејтираш. Со каков андроид си го купил, со таков нека ти седи.
Имам приметено на минатите андроид телефони со секој нов упдате повеќе рам користеше системот и го успоруваше телефонот.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Кога го купив беше со андроид 9.....па одма стигна 10....сега еве нудат 11, но обично така прават да те заглават, телефонот да кочи, да се изнервираш и купуј нов телефон
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Кога го купив беше со андроид 9.....па одма стигна 10....сега еве нудат 11, но обично така прават да те заглават, телефонот да кочи, да се изнервираш и купуј нов телефон
Кај Андроид најчесто е така, за ефтините телефони почесто да се менуваат.
Не ми текнува што телефон имав, ама знам дека беше средна класа 250-300евра имаше 2гб рам.
Со стандардниот андроид за тој телефон, системот трошеше 500-600мб, фактички слободни имав 1,4-1,5гб и супер си работеше.
Кога апдејтирав на наредна верзија, почна да троши по 1гб рам. Тогаш имав 1гб слободен и со неколку апликации пуштени во позадина кочеше.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.792
Поени од реакции
24.056
@Dani
@wiksa

Го земав S21 пред недела дена, гази телефонот.
Само едно нешто ме напиња, што нема 3.5 mm влез за џекче и не можам слушалки и аукс кабел да поврзљм.
Чаре?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Не умарај гледај реал ајде

Има кабелчиња за тоа usb c to aux или така барај анхоч сигурно го има
Ако не заборавам ќе ти пратам линк
 
  • Љубов
Reactions: ob1

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Од мое лично искуство би ти кажал да не апдејтираш. Со каков андроид си го купил, со таков нека ти седи.
Имам приметено на минатите андроид телефони со секој нов упдате повеќе рам користеше системот и го успоруваше телефонот.
Пишто си правел таканаречена прљава инсталација. Секој апдеј кога се менува цела верзија бара тазе инаталација или барем wipe cache.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.003
Поени од реакции
57.043
@Dani
@wiksa

Го земав S21 пред недела дена, гази телефонот.
Само едно нешто ме напиња, што нема 3.5 mm влез за џекче и не можам слушалки и аукс кабел да поврзљм.
Чаре?
Со здравје да си го користиш.
Како што ти кажаа, барај адаптер.

За слушалки не ми се замара со адаптер па си ги земав овие.
Повеќе ми лежи дизајнов него оние шпицестине со гумица напред.
За таа цена звукот им е повеќе од одличен.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Пишто си правел таканаречена прљава инсталација. Секој апдеј кога се менува цела верзија бара тазе инаталација или барем wipe cache.
Може да објасниш за тазе инсталација што точно мислиш?

Имам пробано фактори ресет па апдејт.
Исто така имам пробано oва + уште еден фактори ресет после апдејтирање.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Може да објасниш за тазе инсталација што точно мислиш?

Имам пробано фактори ресет па апдејт.
Исто така имам пробано oва + уште еден фактори ресет после апдејтирање.
Кој телефон го користиш? да на тоа мислев, ако направиш чиста инсталција треба да лизга. Ако ти сецка после ф-ресет, онда се 2 работи,

1. Апдејтот е ептен лош
2. Телефонот ти е спор за новиот апдејт (има нови функции/промени кои си бараат понапреден хардвер)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Mene veke ova mi se ima slučeno na Samsungj5 2015...koga premina na Android 6....stana mnogu pospor, i Androidot zavzede plus 1 gb memorijanod vkupno 8 kolku gi ima telefonot

Zatoa sega sum pretpazliv....prvo ke čekam tuđo iskustvo
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.916
Huawei P20 во супер состојба која цена би се продал сега? Не лите, не про.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Decki pomos za izbor na telefon (14k,bonus i max 5-6k povejke ne mise doplajka) izbor spusten na 3; redmi note9pro, samsung a32-4g ne ne 5g, i posleden motorola g9plus - tolkav e izborot vo a1
samsungot e naj nov cenata so redmi mue ista 19k
samsungot e amoled +90hz display(finger print na ekran neme bendisuva toa) no e so helio procesor (soprugata ima redmi note9 so helio g85 cpu i nee nesto zadovolna ima kocejne) a samsungot e so g80 kolku vidov isti se ...
kasa popara mie mozokot...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Huawei P20 во супер состојба која цена би се продал сега? Не лите, не про.
7k
Автоматски споено мислење:

Decki pomos za izbor na telefon (14k,bonus i max 5-6k povejke ne mise doplajka) izbor spusten na 3; redmi note9pro, samsung a32-4g ne ne 5g, i posleden motorola g9plus - tolkav e izborot vo a1
samsungot e naj nov cenata so redmi mue ista 19k
samsungot e amoled +90hz display(finger print na ekran neme bendisuva toa) no e so helio procesor (soprugata ima redmi note9 so helio g85 cpu i nee nesto zadovolna ima kocejne) a samsungot e so g80 kolku vidov isti se ...
kasa popara mie mozokot...
G9 plus
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
745
Поени од реакции
1.026
Decki pomos za izbor na telefon (14k,bonus i max 5-6k povejke ne mise doplajka) izbor spusten na 3; redmi note9pro, samsung a32-4g ne ne 5g, i posleden motorola g9plus - tolkav e izborot vo a1
samsungot e naj nov cenata so redmi mue ista 19k
samsungot e amoled +90hz display(finger print na ekran neme bendisuva toa) no e so helio procesor (soprugata ima redmi note9 so helio g85 cpu i nee nesto zadovolna ima kocejne) a samsungot e so g80 kolku vidov isti se ...
kasa popara mie mozokot...
g9 plus ili note 9 pro koj e so 6 giga ram toj zemi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom