Потеклото на Власите

Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Влашко лоби... Ништо повеќе ни помалку од останатите заинтересирани групи...
Всушност, можеби повикот против Власите е искреиран од некои други кругови, кои сакаат да си ја “урнат“ конкуренцијата од лобиата на западна Македонија. А всушност денес на власт се групите од “латинска Македонија“ :) (источна Македонија).
Скоро сите структури на власта се завземени од страна на луѓе од источна Македонија, уште и поврзани меѓусебе роднински, преку стари пријателства, или бизнис интерес...
Оставете ги Власите на мир (не сум Влав, но имам неколкумина познати од Власите и мислам дека никој во Македонија од малцинствата не е посличен и немаат повеќе заеднички работи со Македонците од нив).
 
Член од
6 август 2012
Мислења
174
Поени од реакции
77
Vlasi Makedonski predavnici

Gi citam komentarite za Vlasite, nekoi stari, nekoi novi i mnogu se inspirirav i jas da progovoram za temata dali se Vlasite od Makedonija Grcki spioni i svrteni so pogledite kon Atina. Inaku i sama sum Vlainka po poteklo, mazena za Makedonec. Moite dve kerki sekogas gi ucev deka se prvo Makedonki, bidejki ziveat vo Makedonska drzava, no i da ne zaboravat i na svoite vlaski koreni. Sakam da kazam deka stavanjeto na site Vlasi vo eden kos ne e dobro, kako sto i site Makedonci ne se isti-svrteni so pogledi kon sever i istok?? Vlasite, obicnite Vlasi se sekogas lojalni na drzavata vo koja ziveat. Poveketo moi rodnini pripagaat na ova grupa od sredniot gragjanski sloj i se lojalni na nasata Makedonija. Ovde ima premnogu komentari koj ja ocrnuvaat nasata nacija i site Vlasi gi proglasuvaat za Grcki spioni. Ne velam deka nema i takvi, no veruvajte mi tie se onie Vlasi koj sekogas se dobro snajdeni vo naseto opstestvo i se saltaat so site garniture na vlast, dali bile komunisti ili patrioti, dodeka obicnite lugje si go teraat zivotot i si gi gledaat makite , isto kako i najgolem del od Makedoncite. Toa mozam da go potkrepam i so mnogu primeri, bidejki na bogatite Vlaski semejstva voopsto ne im e gajle za obicnite Vlasi, isto kako i kaj bogatite Makedonski semejstva. Tie imaat samo za cel da go zastitat svoeto bogatstvo vo milioni, koe najmnogu go steknaa vo vremeto na vladeenjeto na Branko Crvenkovski i uspesno prodolzija da go stitat i so novata garnitura na vlast, infiltrirajki se na rakovodni pozicii i vo nea. Tie se tie, koi se spremni da ja prodadat drzavata na sekogo, pa i na Grcija kako sigurna varijanta-za nedaj boze, za da moze utreden da si go zastitat i iznesat milionskoto bogatstvo. Toa ke go potkrepam i so eden primer so edno semejstvo koe mnogu dobro go poznavam i e vistinski primer za ova sto go zboruvam. Semejstvoto na g-in Naum Hadzi Lega od Krusevo-sega pokoen. Uste pred osamostojuvanjeto na Makedonija infiltriran vo golemi Makedonski firmi, kako Ohridska banka, Kjubi Makedonija i dr. od kade so prodazba na akcii se stekna so milionsko bogatstvo. Uste od samoto osamostojuvanje na Makedonija, covekot i negovoto semejstvo sekogas bea dobrodojdeni vo Grckata ambasada vo Skopje, licni prijateli na site konzuli Grcki, prisutni na site balovi,nacionalni proslavi i ceremonii vo Grckiot Konzulat. Edno vreme negoviot sin Markuli Hadzi Lega i negovata snaa Marija(inaku stipska vlainka), bea vo pretsedatelstvoto na Vlasite od Republika Makedonija i organizatori na besplatni kursevi po Grcki jazik, koi bea organizirani licno od niv, a plakani od Konzulatot, se so cel pogrcuvanje na makedonskite Vlasi i pravenje na vestacko grcko malcinstvo vo Makedonija. Licno mene doma mi se javuvaa, moite kerki da odat na ovie besplatni kursevi po Grcki jazik, na sto jas ostro se sprotivstaviv, kako i mnogu drugi Vlasi.Koga SDSM vo 2006 godina ja izgubi vlasta bea gotovi da zaminat da ziveat i rabotat vo Janina vo Grcija, so obezbedeni rabotni mesta za dvajcata vo bolnicata vo Janina, pod izgovor deka ovde vo Makedonija nema da ima zivot so novata vlast(VMRO-vcite). Na koj drug od Makedonija, Grcite bi mu ponudile takvi beneficii, taka slucajno ako nekoj ne rabotel celo vreme za niv? Za Grckata kauza. Ama krizata dojde i vo Grcija i verojatno procenija deka e podobro da se ostane ovde i da se kalkulira i so novata vlast. I toa mnogu uspesno go napravija.Negovata sopruga Marija, dogura do direktorka na Ginekoloskata Klinika vo Drzavnata Bolnica, a toj e na visoka doktorska pozicija vo privatnata bolnica Remedika. I skoro slusav deka Grcite imale napraveno analiza deka nemaat potreba da se zamaraat so Makedonija, zatoa sto za mnogu kratko vreme Makedoncite ke ja izgubat drzavata. Poradi niskiot natalitet na Makedoncite vo Makedonija. Sto mislite koj moze da im dava tolku izvorni i precizni podatoci za natalitetot vo Makedonija, odkolku direkten izvor vo Drzavnata Ginekologija? A Makedonskata vlada na kraj nemoze da izleze so sopkite sto so decenii i gi stava Grckata drzava i politika, i ja unistuva so kobni posledici idninata na nasite deca i idninata na ova napatena Makedonija, se so cel da ja snema od geografskata karta na svetot. Dodeka nie uspesno gi tovime i im go zgolemuvame bogatstvoto na ovie Vlaski familii, koi od formiranjeto na Makedonija rabotat za interesite na Grcija. A moite dve kerki, fakultetski obrazovani ednata volontira, a drugata raboti za 18.000 denari vo drzavnata administracija. Epa videte sega dali site Vlasi treba da se vo istiot kos i da bidat proglaseni site za Grcki spioni vo Makedonija i deka site ja imaat kako rezervna tatkovina Grcija. Skromnite i obicni Vlasi ja sakaat ova drzava i ne mislat da ja menuvaat so druga tatkovina. Dodeka mnogu bogatite, znaat kako da igraat…I za pari se da trguvaat, pa i drzavata od koja go steknale celoto bogatstvo- da ja prodadat!!!
Вардар не ги пере....[DOUBLEPOST=1416869832][/DOUBLEPOST]Ниту мразам некого ниту имам лоши мисли.Јас сум космополит како секој македонец што е но треба вистината да се каже,а не да се манипулира со македонецот.Поздрав до сите Власи !
 
Последно уредено:

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Темата има јасен наслов: ПОТЕКЛОТО НА ВЛАСИТЕ

Муабети за дневна политика или кој и зошто ги мразел или сакал Власите ќе си правите на друго место, не тука.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
143
Поени од реакции
54
Власите се во големото си мнозинство асимилирани словени оти там дека е сегашна Романиjа сите стари топоними се со словенско потекло.Инаку самите власи нема како да не се некакви романизирани од римjаните луге, римски колонисти и т.н.Потоа и много кумани се повлашени.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Армани нема врска со Ерменци или Евреи, ми звучи на глупост ова.
Армани т.е. римски граѓани жители на Источната римска империја.
Аримании на грчки значи горделиви борци.
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Власите се според потекло Римјани и се многу блиски со Романците јазикот им е многу сличен и Романија се обидува да докаже дека влашкиот јазик е само романски дијалект додека за нацијата се 50:50 и ја признават и не ја признават.
Инаку власите наши се доселени од Албанија мнозинството од нив, имало Власи кој се бореле и гинеле повеќе за Македонија отколку самите Македонци во периодот на МРО
али ние повеќе ги памтиме по Влашкото лоби денеска кое делумно ја сотре Македонија.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
143
Поени од реакции
54
Да бе баш римjани од среде Рим се по потекло :) Колку и пакистанците дека знаат англиjски се англичани од среде Лондонското сити:)
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2012
Мислења
174
Поени од реакции
77
Армани нема врска со Ерменци или Евреи, ми звучи на глупост ова.
Армани т.е. римски граѓани жители на Источната римска империја.
Аримании на грчки значи горделиви борци.
Па самите се нарекуваат Арман’си .И да,тие навистина се горделиви борци.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
117
Поени од реакции
79
Изненадувачки за мене ама ја немав видено темава до сега , иако истата постои од 2007 година, и се уште вака или така побудува внимание !

Читајќи сретнав многу работи кои мислам дека се навредувачки за Влашката популација во Македонија , и не доликуваат на модерното време во кое живееме .
Мислам дека враќајќи се во историјата , која и не секогаш знае да биде прецизна и точна , некој од нас непотребно го сеат семето на недоразбирање , и предизвикување на нетрпеливост !
Македонија е земја која припаѓа на сите нас кои го имаме Македонскиот пасош , и тука завршува приказната...кој како се чуствува се гледа на попис ...

Во секое стадо има по некоја црна овца , тоа важи и за Власите , и за сите останати ...

Како и да е од прочитаното да сега, нај интересна ми беше фразата : Кога Власите немале работа , правеле Градови !

Со убаво и со мирно :oeoeoe:


[DOUBLEPOST=1421372196][/DOUBLEPOST]
Еве што меѓудругото Мисирков вели за власите во делото "За Македоцнките работи"
Најарни можат и треба да ни бидат односите со Власите.
Нашите интереси никаде не се пресреќаваат со Влашките.
Власите повеќе живеат во градовите и се трговци, а ние повеќе сме во селата и сме селски стопани.
Оние од Власите што живеат во селата, се занимаваат со овчарство.
Власите и нашиот народ се разликуваат по јазикот, носијата, карактерот, така што никојпат Власите не можат да претендираат на наши села; исто така никојпат ние не сме кажувале оти влашките села се наши.
Меѓу нас и Власите нема никакво историско недоразбирање.
Власите никојпат не имале никаква власт над нас и никојпат не ни сториле никаква пакост. Исто така, тие немаат ништо патено од нас.
Обратно, уште од средните векови и меѓу нас и Власите имало секојпат согласност.
Врз таква почва може да се развие најсрдечна дружба помеѓу нас и Власите.
Таа дружба треба да пушти длабоки корени помеѓу двата братски народа за да им даде можност рака за рака да одат по тешкиот пат на културниот прогрес.


Ако ова напишаново од Мисирков точно , тогаш мислам дека одговорот на сите недоразбирања е одамна даден , така да нема никаква потреба да се измислува сега " топла вода " (y)

п.с.

Ова на сликата , е Црквата во Велес - Успение на Пресвета Богородица која и ден денес се нарекува Влашката Црква , а во истата се служи на Македонски јазик од страна на МПЦ - Повардарската епархија , со седиште во Велес , не зависно од тоа што истата била изградена и платена од Власи !

Bâsearica ârmneasca Veles .

1974092_906931662658321_5875620873105542753_o.jpg
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2012
Мислења
174
Поени од реакции
77
Историјата треба да се истражува,а не да се голта буквално се што е напишано.
Мисирков си кажувал свои мисли кои ги создавал од податоците оскудни со кои располагал во тоа време ,а денес има нови податоци,ова е друго време.
 

Attachments

Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Ги читам коментарите овде и гледам многу погрешни тези и измислици.

За да се сфати етно генезата на Арманите, повторувам Арманите а не Власите, зошто Арманите немаат ништо општо со Власите од Романија или Меглените од Кожуф и Пајак планина, треба да се даде повеќе внимание на нивната генетска слика отколку на јазикот и слични работи...

И македонците зборуваат Словенски но не се сите со словенско потекло, така и Арманите.

Додека светот а и нашите комшии веке на големо се занимаваат со генетската слика на нивните народи, ние Македонците сеуште спиеме како по обичај и сеуште немаме барем еден форум посветен целосно кон расчистување со тоа кои сме и што сме преку генетски испитувања...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom