Потеклото на Власите

Дискусија во форумот 'Историја' започната од Борис Сарафов, 24 февруари 2007.

 1. GavranOT

  GavranOT

  Член од:
  12 јуни 2018
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Ги читам коментарите овде и гледам многу погрешни тези и измислици.

  За да се сфати етно генезата на Арманите, повторувам Арманите а не Власите, зошто Арманите немаат ништо општо со Власите од Романија или Меглените од Кожуф и Пајак планина, треба да се даде повеќе внимание на нивната генетска слика отколку на јазикот и слични работи...

  И македонците зборуваат Словенски но не се сите со словенско потекло, така и Арманите.

  Додека светот а и нашите комшии веке на големо се занимаваат со генетската слика на нивните народи, ние Македонците сеуште спиеме како по обичај и сеуште немаме барем еден форум посветен целосно кон расчистување со тоа кои сме и што сме преку генетски испитувања...
   
 2. k0k014

  k0k014

  Член од:
  10 септември 2016
  Мислења:
  1.611
  Допаѓања:
  1.731
  Што ќе расчистуваме кога Македонците ќе исчезнат побрзо од Власите.
   

Сподели преку: