Потеклото на Власите

Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Грешка си другар, мене не ми кажувај кој биле Хероите на Грција во 17ти и 18ти век :). Со Јаничарите „Албанци“ сме имале жешки препукувања... Арванитите се пола грци/власи а некои помешани со православни Албанци и не се декларираат како Албанци, и тоа самите го велат. Поголемиот дел на херои се Власи, а најголем од нив е Колокотронис. Влашка/Арванитска држава не постоела. Освен онаа кратка идеологија за Влахија.. помеѓу Битола доле и Гревен.
Ретко ќе најдеш на Википедија за некои од Хероите дека биле власи т.е Грци, бидејки Грците ги декларираат Власите како Ромеизирани Грци со тек на времето кои го земале Латинскиот јазик од Римјаните. т.е помешани со мештаните нивни.
Додека Арванитите важат за исто толку колку што помогнале и Власите. Како и да е тоа ја прави Грција.
За разлика од дргуите држави кои со пенкало се бореле со Отоманците, кое и ден денес не ми е јасно како некој може така да му влезат на негова територија и да прегорава за својата земја, само Грците ги протерале онака како што треба и соодветно пата-пата со оружје.
Денес имаш над 200.000 Власи во Грција, 50,000 од нив се декларирале директно како Власи, додека останатите 150,000 се декларираат како Грци поради измешаноста.
Во Албанија некаде околу 20,000 кои се декларираат како Власи, а над 80,000 според некоја си статистика биле веќе декларирани како Албанци.
40% се шансите во денешно време да најдеш чист Влах.

Не величиме никој. Едноставно Историјата е таа.
Го кажав логичниот став за Власите, погоре...
Арванитите биле пола власи и пола грци, и ова го слушнав.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Сепак ова не може да ги надмине изјавите дека Питу Гули бил Албанец.
Па поголема шанса е Питу Гули да е албанец, отколку арванитите да се власи.
Сум запознал лично Влах кој ми има кажано дека во Крушево имаше албанско православно маало. Денеска нема секако.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.162
Па поголема шанса е Питу Гули да е албанец, отколку арванитите да се власи.
Сум запознал лично Влах кој ми има кажано дека во Крушево имаше албанско православно маало. Денеска нема секако.
И овој се кажува како Влав па гледај шо се изнапишал, таков бил и тој ваљда само различни им се пропагндите.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.162
FB_IMG_1590187895243.jpg

За многу години, и не заборавајте кои сме и што сме, не дозволувајте да избледее нашето постоење.Сакајте си ги своите корени и сакајте си ја татковина, Република Македонија, зошто друга немаме, таа секогаш била тука за нас а и ние исто така сме и дале многу на оваа земја.

Поздрав до сите со една стара влашка љубовна песна.

TI MULTSA ANI


 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.162
@мкд владе

Си ме спомнал без да цитираш и тоа оф топик, затоа да не ја уништам темата ќе ти пишам овде.

Може ли тебе некој Владе да ти забрани да се чуствуваш како Македонец?
Може ли некој договор, некој лист хартија да ти го смени чуството, може ли некој друг да каже што си ти ако ти самиот се чуствуваш како дел од одредена територија, од одредена песна, одредено знаме, одредена организација?

Јас тоа сум го објаснил сто пати, како што многумина Власи денеска се горди Романци, Срби, Грци, Албанци така и јас сум горд на земјата кај што сум се родил, на идеалите на организацијата која се борела автономија, на сите Власи од Егејска и дел од Вардарска Македонија кои имале свои чети и се бореле заедно со истите Македонци од кои потекнуваш ти.

Сите сме ние слика на нашите предци, истото сум и јас.Од мал секогаш сум растен во тој дух, песните на кои стихови ги знам од најмала возраст од дедо ми биле, жално плаче мајка егејска, кралу Александар еве ти ја јужна Србија, слушам кај шумат шумите буките, итн.

Секогаш кога како дете сум гледал доле кај него телевизија единствено нешто што се гледаше е македонска програма, и тоа народни песни и ора или пак Тврдокорни, македонските филмови со патриотски предзнак(Мис Стон, Републиката во Пламен, Македонска крвава свадба.)
Многу од моите генерации('99, '00) иако се чистокрвни Македонци нивните дедовци ниту ги учеле на овие песни ниту пак ги гледале овие работи.

Не го кажувам ова за да ти се правдам или објаснувам тебе, сметам дека џабе сме се навредувале тука на неколку пати, туку го кажувам баш заради македонските работи и од нејзините интереси.Дека ако некој има влашко име или презиме(дел од нас сеуште имаат такви па се лесно препознатливи) не значи дека се против оваа држава и дека работат за некој друг.Истото тоа се случило со Македонците Муслимани па денеска ете за жал се асимилирани во Албанци, наместо да бидат Македонци кои клањаат и одат во џамија, денеска тие се Албанци и тоа само по наша(македонска вина)

Сум кажал и друг пат треба самите да се запрашаме зошто од сите други држави каде што има Власи(Србија, Грција, Албанија, Романија) само овде има Власи кои не работат за македонските политички интереси како што е случај во овие 4 држави кои ги набројав.



ПС:Сите сме грешни и сме правеле грешки, па дури и оние од минатото чии идеали ги следиме денес, биле приморани и сме биле приморани и ние денес, ретко кој е "чист" и безгрешен.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.964
@мкд владе

Си ме спомнал без да цитираш и тоа оф топик, затоа да не ја уништам темата ќе ти пишам овде.

Може ли тебе некој Владе да ти забрани да се чуствуваш како Македонец?
Може ли некој договор, некој лист хартија да ти го смени чуството, може ли некој друг да каже што си ти ако ти самиот се чуствуваш како дел од одредена територија, од одредена песна, одредено знаме, одредена организација?

Јас тоа сум го објаснил сто пати, како што многумина Власи денеска се горди Романци, Срби, Грци, Албанци така и јас сум горд на земјата кај што сум се родил, на идеалите на организацијата која се борела автономија, на сите Власи од Егејска и дел од Вардарска Македонија кои имале свои чети и се бореле заедно со истите Македонци од кои потекнуваш ти.

Сите сме ние слика на нашите предци, истото сум и јас.Од мал секогаш сум растен во тој дух, песните на кои стихови ги знам од најмала возраст од дедо ми биле, жално плаче мајка егејска, кралу Александар еве ти ја јужна Србија, слушам кај шумат шумите буките, итн.

Секогаш кога како дете сум гледал доле кај него телевизија единствено нешто што се гледаше е македонска програма, и тоа народни песни и ора или пак Тврдокорни, македонските филмови со патриотски предзнак(Мис Стон, Републиката во Пламен, Македонска крвава свадба.)
Многу од моите генерации('99, '00) иако се чистокрвни Македонци нивните дедовци ниту ги учеле на овие песни ниту пак ги гледале овие работи.

Не го кажувам ова за да ти се правдам или објаснувам тебе, сметам дека џабе сме се навредувале тука на неколку пати, туку го кажувам баш заради македонските работи и од нејзините интереси.Дека ако некој има влашко име или презиме(дел од нас сеуште имаат такви па се лесно препознатливи) не значи дека се против оваа држава и дека работат за некој друг.Истото тоа се случило со Македонците Муслимани па денеска ете за жал се асимилирани во Албанци, наместо да бидат Македонци кои клањаат и одат во џамија, денеска тие се Албанци и тоа само по наша(македонска вина)

Сум кажал и друг пат треба самите да се запрашаме зошто од сите други држави каде што има Власи(Србија, Грција, Албанија, Романија) само овде има Власи кои не работат за македонските политички интереси како што е случај во овие 4 држави кои ги набројав.



ПС:Сите сме грешни и сме правеле грешки, па дури и оние од минатото чии идеали ги следиме денес, биле приморани и сме биле приморани и ние денес, ретко кој е "чист" и безгрешен.
A sto rekov jas tamu poinaku. Ti mesas drzavjanstvo so nacionalnost, ili vo najmala raka ne gi razlikuvas. Ne e toa te edno i isto. Ti si po nacionalnost Vlav a pokraj drugoto imas i drzavjanstvo na republikata. Porano bese makedonsko, sega povekje ne e. No toa samo te pravi drzavjanin kako i site drugi narodi sto go imaat toa drzavjanstvo. Vo nikoj slucaj ne te pravi Makedonec po etnicka pripadnost. Toa dali ja sakas, ja nejkis e totalno nebitno vo slucajot. Jas samo mu objasniv na deckoto posto ti ja zgresi nacionalnosta i te narece Makedonec, sto vsusnost ne e tocno. Konkretno za nego i toj e drzavjanin na republikata no e Srbin po nacionalnost. Odi recimu nego deka e Makedonec samo radi toa sto ima drzavjanstvo i kazi kako pomina.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.162
A sto rekov jas tamu poinaku. Ti mesas drzavjanstvo so nacionalnost, ili vo najmala raka ne gi razlikuvas. Ne e toa te edno i isto. Ti si po nacionalnost Vlav a pokraj drugoto imas i drzavjanstvo na republikata. Porano bese makedonsko, sega povekje ne e. No toa samo te pravi drzavjanin kako i site drugi narodi sto go imaat toa drzavjanstvo. Vo nikoj slucaj ne te pravi Makedonec po etnicka pripadnost. Toa dali ja sakas, ja nejkis e totalno nebitno vo slucajot. Jas samo mu objasniv na deckoto posto ti ja zgresi nacionalnosta i te narece Makedonec, sto vsusnost ne e tocno. Konkretno za nego i toj e drzavjanin na republikata no e Srbin po nacionalnost. Odi recimu nego deka e Makedonec samo radi toa sto ima drzavjanstvo i kazi kako pomina.
Непотребно провоцираш, на место каде што нема потреба.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Според понови истражувања власите или ароманите се потомци на Византиците.И дефинитивно многу се измешани со другите народи од едноставна причина шо Византиската империја траела над 10 века.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.964
Непотребно провоцираш, на место каде што нема потреба.
Kaj vide provokacija ti tuka. Ti sam si se izjasni za Vlav po nacionalnost, a Vlav i Makedonec po nacionalnost niti bilo niti ke bidi edno te isto. Razlicni narodi sme. Toa kakvi se drzavjanstva imas i po koja osnova gi imas dobieno nema vrska so muabetot, no vo nikoj slucaj ne te pravi Makedonec po nacionalnost, tuku po drzavjanstvo sto kako sto napisav i prethodno sega od skoro ne e makedonsko tuku severdjansko. Znaci da sumirame, ti si po nacionalnost Vlav( barem ti taka se proiznese ne deka jas ti nametnuvam nesto) a po drzavjanstvo si Severdjan.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Среќен празник!

За многу години браќа власи
Убедливо најако би било кога Ali-Pasha би дошол на темава (со тој ник и аватар да им го честита празникот на Власите).

Исто и ова браќа тебе ти е многу добро. Би ги истребиле тие браќа што ги нарекуваш, лабаво, како што сте им направиле пред век-два. Како што им правите и денес.
Ве боли курот вас дали некој е Влав, Србин, или што и да е.
Еве ти една албанска поговорка - помил ми е Србин кој клања отколку Албанец-каур.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom