Последен поздрав до нашите стари пријатели

Efro

Happy place,happy place!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
104
Поени од реакции
0
Emma напиша:
Мачката беше од улица, ама тоа не ми пречеше. Последниот ден пред зимски распуст, снег едно чудо... А ми беше тежок период, загубив драга личност непосредно пред тоа и не можев да си дојдам на себе некое време. Се сеќавам како вчера да беше...
Се враќав од школо тој ден кога ја најдов Леа во снегот пред врата. Да бидам искрена, ќе ја згазев за малку зашто беше толку бела, што одвај препознав дека е тоа мало маче. Се заљубив во неа, жими се`.:girlinluv:Не му се мислев ни секунда, ја земав во раце, влегов дома и едноставно им` соопштив на мајка ми, татко ми и брат ми дека од тој ден па натаму - јас имам моја сопствена мачка! Видоа - не видоа луѓево, знаеја дека ми беше тешко, мислеа ќе си имам занимација и утеха во исто време... Ми дозволија да ја чувам.
Прекрасни, долги 8 години беше кај мене... Пораснав со неа. Спиев со неа, се смеев со неа, плачев со неа, ја носев на одмори, ја носев на излети, ја носев да се дружи со други мачки, ја спасував кога се тепаше со други мачки, и` ги трпев оние "утепани" периоди во февруари кога по цели ноќи не можев да спијам од што се дереше, и` чував страв на вакцини, и` дочекав деца, три пати... И дочекав и да ја видам како умира.
Се разбира дека нема да опишувам што и како се случи, ама што се однесува на оној што и` го направи тоа... Ако некогаш во иднина го видам тој човек, па макар и на километар, нема да ми избега пак.

И ден денес кога ќе видам бело маче ме потсеќа на тебе, и секогаш, несвесно ми се насолзуваат очите. Не можам поинаку, посилно е од мене. Не сум те преболела, и никогаш нема. Тоа што денес чувам твоја внука (ај кол хр Софи :); има исти очи како тебе...!:kiss: ; и добро ти ја чувам, да знаеш. како очите), доволно зборува. И драго ми е што ја имам покрај мене, да ме потсетува во секој момент на твојот спомен и лик, и на се` што поминав со тебе.
Ги чувам сите твои слики, корпата која ти беше наменета за спиење, а два пати легна во неа, машните што ти ги правев, една лузна од тебе лично, играчките, ремчињата, садот за храна со твоето име на него, клопчињата, и четките. Сите, до една.


За оние кои немаат разбирање за ова, ниту пак за тоа што значи да сакаш и да се приврзеш за животно... Не ми е грижа.
Stvarno mi e zal...ali pak ma4ki nejkam taka da...zavisi kakva e mackata :)
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.924
Поени од реакции
527
Пред да го земам персискиот мачор што го чувам сега, имав жолто-бела обична мачка. Ја најдов еден ден пред “Мега“, беше мало, бушаво, само 2-3 недели старо маченце. Мјаукаше долго и тажно, вусшност повеќе цивкаше:), па не можев да го оставам таму, и го прибрав. Го чував три години, прерасна во најголемиот фраер у маало. :pos: Спиеше на мојот кревет, го чувавме внатре... Ама понекогаш се случуваше да кидне низ врата кога нема да го забележиме. Така еден ден избега... И не се врати веќе. :( Во тој период еден комшија од маало, одгледувач на гулаби, слушнав дека оставал храна со отров по улица, да ги убие уличните мачки за да не му ги јадат гулабите... Мислам дека тоа му се случи на мојот мачор. :( Копиле гулабарско... chainsaw:

Кога ги видов мртвите мачки на улица, и помислив дека истото можело да му се случи и него... Сфатив дека нема да го видам веќе. pwace: Така и се случи. :(

6 месеци откако избега, видов ист мачор како него на улица, помислив дека е он... Ама не беше.

Кратко време потоа, купивме ново маченце... Ама ништо не може да го замени старото. :( На некој можеби му изгледа смешно некој волку да се потресува за едно “обично„ животно, ама тој некој веројатно никогаш немал милениче и не сфаќа дека после некое време, толку се приврзуваш за миленичето, што ти станува дел од семејството, како брат, како сестра...:(

Еве една песна која зборува за верноста на животните... (од James Taylor инаку)

You`ve got a friend

When youre down and troubled
And you need a helping hand
And nothing, whoa nothing is going right.
Close your eyes and think of me
And soon I will be there
To brighten up even your darkest nights.

You just call out my name,
And you know whereever I am
Ill come running, oh yeah baby
To see you again.
Winter, spring, summer, or fall,
All you have to do is call
And Ill be there, yeah, yeah, yeah.
Youve got a friend.

If the sky above you
Should turn dark and full of clouds
And that old north wind should begin to blow
Keep your head together and call my name out loud
And soon I will be knocking upon your door.
You just call out my name and you know where ever I am
Ill come running to see you again.

Hey, aint it good to know that youve got a friend?
People can be so cold.
They'll hurt you and desert you.
Well they'll take your soul if you let them.

Oh yeah, but dont you let them.

You just call out my name and you know wherever I am
Ill come running to see you again.
Oh babe, dont you know that,
Winter spring summer or fall,
Hey now, all youve got to do is call.
Lord, Ill be there, yes I will.
You've got a friend.
You've got a friend.
Aint it good to know youve got a friend.
Aint it good to know youve got a friend.
You've got a friend.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.080
Поени од реакции
140
Ја две мачки, поточно мачори сум изгубил. Првиот мачор две години ке да го чувавме. Сив, имаше бушав опаш, најубав што сум го видел мачор :) и летото јас отидов во србија, моите сакале на одмор да отидат, и го оставиле кај некои роднини. Ај што го остаиле ама прво да размислат на кого да го остават. И тој од таму си избегал. Имам видеа со него. Додека вториот го земавме како постар, од носталгија за претходниов, и тој сив. Ама бидејќи беше постар, не се навикна на нас, и ја здувна
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
10
Мене пред 3 месеци ми го снема мачето, прекрасно маче беше и премногу ми фали.
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Пред да дојдиш во мојата маала пред 3 години, то беше едно пусто место без топлина. Беше есен, се враќав од нашколо и те видов тебе, мало, весело, со големи кафеави очи од кои зрачеше таква невиност, добрина и искреност, шо едноставно застанав и викнав на глас, „Тебе не те пуштам никаде!”
Колку денови си ми разубавила, колку пати си ме насмеала, си била со мене и си ми го полнела срцето со твоите најубави очи. Сите те сакаа. Сите те галеа. Но никој не те чувствуваше толку близок како јас. Те чував, те негував, ми беше како сестра. Не ти ја одзедов слободата, знам дека ја сакаше најмногу на светот. Твојот дом беше тревата, мајка ти беше сонцето, а татко ветерот кој толку многу го сакаше.:) Најчистото нешто што прошетало по моето срце, си ти. Па дури не се ни лутеше ко ти го даде татко ми најлевото име за куче - Вапи :) Ама ти одговараше. Секогаш беше весела, а јас колку и да бев потиштена, ти ме потсеќаше на сите добри нешта околу мене, па со секој сретнат поглед јас и ти се разбиравме. Се сеќавам колку ти сметаше кога ти дував во слаткото муце, одма бегаше, ама се враќаше. Секогаш се враќаше.
Мислев дека ќе пораснам со тебе, но така не бидна. Беше сличен ден, како тој што те најдов. Дел од мене замина со тебе, тој ден. Навистина не разбирам кој би можел тебе да ти направи такво нешто, кога беше ангел дојден само за да ги прави среќни сите кои го опкружуваат?
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.726
Поени од реакции
246
James

Мртов со еутаназија по 13 години дружење. :cry:
 

Attachments

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.208
Поени од реакции
11.800
imav edna macka poluangorka crna so pela damka pod vratot dosta krupna. Ja druzev od nejzinoto ragjanje pa se dodeka edno vreme ne i stana naednas mnogu loso. Imase 16 godini mnogu zdrav, ubav i bogat zivot. Bese golema maza (razmazena) jadese isklucivo kokoskini vratovi (ne gi sakase krekerite), ni ednas ne se razbole. Koga bese mala mnogu se plasese od stranci se pikase vo plakar. Bese izvrsen lovec - znaese da se snajde koga ke bide sama. 4 pati se okoti so mnogu ubavi macinja. Sakase da igra so jaze. I umre od nepoznata bolest (najverojatno rak) na 11 oktomvri minatata godina.
 

M@Ce

Serial Coffee Drinker
Член од
26 април 2007
Мислења
14
Поени од реакции
0
Lele kolku sakam barem samo ednas da go slusnam tropanjeto na kafezo koga go grickase....Kolku sakam za posleden pat da te hranam vo mojata raka...Kolku sakam pak da pies voda od mojata raka....Kolku sakam pak da te vidam kaj so me gledas nevino so tvoite najubaj crni ocinja....Kolku samo sakam da ti go slusnam glasceto kaj so kivas a potoa se cistis.....Sakam za posleden pat da te izvam od kafezot i da te pognjavam, da te pogalam..... Ne ja znam pricinata zosto taka zavrshi bez predupreduvanje...bez zbogum.... Ama da znajs deka nikogas nema da te zaboravam! Se sekavam koga te kupiv kako civkase da te pustam...kolku bese uplaseno...ama te pripitomiv....no ne za mnogu dolgo....Sakam i da ti se izvinam za nekogas ako sum te ostavila gladno,za ako sum te povredila znajs deka ne bilo namerno!Zbogum i da znajs deka najmnogu te sakam!
R.I.P CUKI :cry:


ps....kako da prikacam slika neznam :(
 

--**ЕмА**--

take me as i am
Член од
14 ноември 2007
Мислења
380
Поени од реакции
10
Ахх леле.. колку само жална тема :( ми се има случено со две кучиња , на исти начин умреа ( ми ги утепа комшијата во маврово со пушка :( не ми се верува уште, и двете беа шарпланинци , првото се викаше Белка ... многу убаво куче со бело крзно едноставно премногу ја сакав , не знаете колку сум била среќна покрај неа, првото куче од кое сестра ми немаше страв... Секоја вечер лаеше и тој комшијата илзгаше на тераса во три саат и се дереше , цело маврово го слушаше и нешто викаше како : ке ја убијам ова она инаку човекот има девеесет и нешто години.. Али ние воопшто онака немавме страв за дали ќе ја утепа или не зошто едноставно ни се глеаше се тоа како нешто невозможно и еден ден , она се стрча накај шумата и јас си влегов дома и слушнав истрел од пушка и летнав надвор одма и почнав да ја викам и никој не се одзвиваше ... само се слушаа стапки во шумата како доаѓаат накај мене и од таму излезе тој стариот ( комшијата ) со пушка во рака...
Знаев што се случило ... едноставно знаев ...
почнав да плачам и влегов во шумата почнав да трчам нагоре накај големата ледина, трчав и плачејки и го изговарав името :place::place:го памтам моментот како да беше вчера не ни ги гледав гранките , се испосеков на нозете дури и без мислење влегов во делот на шумата после ледината а никогаш немав отидено натаму ...... застанав и гледав на сите страни и видов нешто бело како лежи , повторно почнав да плачам и дојдов до неа и ја видов легната на лисјата и уште не можам да ја заборавам глетката кога крвта и го зацрвенуваше секое бело влакно...............
...................................................................................................
од кога немам заплакано за ова куче, еве сега ми се вратија спомените :( ахх ,, го извадив ова од мене.... :(:(:(
 

M*O*N*A

~*Kitekatus*~
Член од
20 јуни 2007
Мислења
99
Поени од реакции
31
Ова е Перица.Го чував три и пол години.За тоа време ниту еднаш не излезе надвор, се до денот кога се заљуби во комшиката Сара.Толку беа паметни што никогаш не излегуваа надвор од дворот,заедно си седеа на клупа и се мазеа,си играа....Беа како човечиња,како некој млад и влубен брачен пар.Заедно и загинаа.... како Ромео и Јулија.Млади и вљубени.Станаа жртви на маалскиот психопат кој ни ги труе животните.:lud:
И после две години одкако го нема,неможам да го прежалам.
I miss U baby:(:(:(
 

Attachments

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Прво купив еден папагал и го крстив Пипи, после му купив и "невеста", ама многу се накотија. :icon_mrgr Затоа решив да ги продадам, на еден пријател на мајка ми, и онака му требаа папагали што се котат (има продавница), а тој триста чуда им правел, секакви услови и пак не му се котеле. Ниеден папагал не ми фали, поготово не таа белата, "невестата" (бела беше цела), многу ја мразам, беше за никаде, рани куче да те лае, ме има и каснато, се каам што ја купив, да останеше само Пипи, немаше ништо од тоа да се случи. Заборавив да кажам дека ниеден папагал не ми фали, само Пипи. Многу си го сакав и многу се каам што му купив "невеста" и дозволив тоа да се случи, ама јебига, тоа е. Поздрав до Пипи, многу ми фалиш. :(

П.С. Имав исто така и рипче, кое ми умре. :(

Ова е Перица.Го чував три и пол години.За тоа време ниту еднаш не излезе надвор, се до денот кога се заљуби во комшиката Сара.Толку беа паметни што никогаш не излегуваа надвор од дворот,заедно си седеа на клупа и се мазеа,си играа....Беа како човечиња,како некој млад и влубен брачен пар.Заедно и загинаа.... како Ромео и Јулија.Млади и вљубени.Станаа жртви на маалскиот психопат кој ни ги труе животните.:lud:
И после две години одкако го нема,неможам да го прежалам.
I miss U baby:(:(:(
Јас не сум имала свое куче, и не би сакала, голема обврска е (иако ти си имала маче, ама не ми беше тоа зборот), ама имаше едно маалско куче кое постојано се врткаше околу мојата зграда и секој ден го ранев, дури понекогаш кога ќе излезев, и тоа доаѓаше со мене. Ама еднаш го снема веќе неколку дена, и после дознавме дека имало некој во маалото што ги труе кучињата, и навистина, многу кучиња снема. Ама сега изгледа престанал, пак се многу, бетер од порано, на секој чекор куче.
 

Префриганиот!

(Простор за Реклама)
Член од
16 декември 2007
Мислења
1.203
Поени од реакции
73
Денеска ми умре маченцето хитлер... ја користам оваа прилика да го поздравам каде и да е во овој момент ! :( :(
Исто така сакам да го поздравам славчо ! моето поранешно маче кое умре пред 6 месеци! се надевам дека почиваат во мир
слика од славчо
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
166
Поздрав до желчето што ми умре пред 3 години,...:pos2: сега се смеам ама тогаш сум пукнала од плачење....после тоа купив 3 рипчиња и одма другиот ден ми умреа..... сега си имам две желчиња, пу пу пу да не ги заречам живи се уште....веќе 2 години од прилика ги имам :smir:
 

NIght_Elf

High Priestess
Член од
15 јуни 2007
Мислења
479
Поени од реакции
13
mi umre zelkata koja se vikase kufte i toa od zapalenje pluca
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.964
Поени од реакции
361
mi umre zelkata koja se vikase kufte i toa od zapalenje pluca
Па не и давај да пуши Turtle Weed ... Иначе јас да си го поздравам првиот хрчак Мишко кој умре од топлота во летото 2007 , а вториот незнам како умре , ама поздрав и до него...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom