Посесивност во врска

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Сум имала неколку испади, не велам не, и тоа петерано посесивни, ама тоа било кога сме имале кризи во врската, па не знам зошто, можеби од страв да не се скараме, сум правела сцени.
Сега веќе се поретки се тие сцени меѓу нас.
Единствено сум посесивна, кога заминува негде со колата, Скопје или Кичево, и досадвам на телефон. Секој би си помислил дека досадвам од посесивност или љубомора, ама јас тоа го правам од загриженост. Се дури не ми јави дека е стигнат не ми е мирна душата. И тој си мисли дека не сакам да го „пуштам“ да оди сам негде, ама јас паничам бидејќи ми е страв да не му се случи нешто (скраја да е)...

Инаку посесивноста годи, да, ама до некој степен. А претерани љубоморни сцени, патетики, закани и забрани мислам дека на никој не му годат. Тогаш веќе преминува врската во обврска и мачење за двата. Треба да се знај за граници.
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Ве поддржувам и јас, па ако нема љубомора значи нема ни љубов. Така не ти е гајле што прави тој а за да не ти е гајле треба и да не го сакаш.
Ама сепак треба малку да се контролира таа љубомора односно посесивност. Зашто неконтролирана посесивност никогаш не дала позитивни резултати.
WTF? И ради тоа што ти е гајле што прави тој/таа ти ќе го прашуваш каде е, со кого е, што прави и ќе му кажуваш што смее и не смее да прави.

Има друг збор за тоа "да ти е гајле што прави" се вика доверба. Кога имаш доверба можеш да спиеш со мирна глава па незнам кај бил партнерот. Секако таа доверба може да биде изневерена...со што го тераш партнерот кај што не треба, или партнерот може да укопча дека уствари му веруваш доволно за да го пуштиш во соба полна жени/мажи без да се грижиш дека ќе забега и ќе направи беља.
 
Член од
23 август 2008
Мислења
32
Поени од реакции
3
Nema nikakva vrska posesivnosta vo ljubovta. Ljubovta e davanje i primanje, kolku shto kje dajsh, tolku i da dobijash. Normalno e vo edna vrska, parnerot da bara mnogu ili obratno. Mene mi se desi toa. Odev godina dena, partnerkata vikashe abe zagushena sum ova ona, mn barash. Ama tuka i se prekinvit, kolku si dal, tolku i da barash...
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
WTF? И ради тоа што ти е гајле што прави тој/таа ти ќе го прашуваш каде е, со кого е, што прави и ќе му кажуваш што смее и не смее да прави.

Има друг збор за тоа "да ти е гајле што прави" се вика доверба. Кога имаш доверба можеш да спиеш со мирна глава па незнам кај бил партнерот. Секако таа доверба може да биде изневерена...со што го тераш партнерот кај што не треба, или партнерот може да укопча дека уствари му веруваш доволно за да го пуштиш во соба полна жени/мажи без да се грижиш дека ќе забега и ќе направи беља.

Bravo be dete.. brcam ja od nekni ama nikoj ne cita, se zapnale ljubomora=ljubov
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Jovana_smiley напиша:
Инаку посесивноста годи, да, ама до некој степен. А претерани љубоморни сцени, патетики, закани и забрани мислам дека на никој не му годат. Тогаш веќе преминува врската во обврска и мачење за двата. Треба да се знај за граници.
Абе, да...и ја така мислев до пред некое време...
Ми годеше...Самото чуство дека партнерот мисли на мене, ми ја исполнуваше душата со некое непознато чуство. Секој пат кога добивав повик, без разлика дали е во незгодно време или не, среќен, пронаоѓав време да се јавам. Сето тоа криење за муабет ми беше интересно...Немаше љубоморни сцени, патетики, закани и забрани...Се знаеше за граници...
Ама едноставно пукнав...неможев да издржам веќе...ми требаше да бидам сам...не осамен, едноставно сам...
И не ми беше прв пат тоа да ми се деси...дали е до мене и страв ми е да се врзам, или мразам посесивни врски незнам, ама знам дека не ми се свиѓа...
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Не сум посесивна ниту пак некогаш сум била во врска партнерот да е посесивен.
На партнерот секогаш му давам слобода.Не мора да се гледаме или пак слушаме секој ден по десет пати.Внимание ми годи,но во одредена мера.
Мразам некој нон-стоп да ме 'гњавит'.
Пзнавам луѓе кои се 24/7 заедно.Парови кои дури поради таквите однесување целосно се изолирале и од пријателите.Едноставно си се доволни сами на себе и неможат да се одвојат.
Не сакам вакви врски.Сакам слобода,а и му давам слобода на партнерот!
Ме интересира што прави но едноставно немам некоја навика да ѕвонам на телефон па да го прашувам каде е или со кого е.
 

butterfly8

peperutce
Член од
17 март 2009
Мислења
96
Поени од реакции
5
WTF? И ради тоа што ти е гајле што прави тој/таа ти ќе го прашуваш каде е, со кого е, што прави и ќе му кажуваш што смее и не смее да прави.

Има друг збор за тоа "да ти е гајле што прави" се вика доверба. Кога имаш доверба можеш да спиеш со мирна глава па незнам кај бил партнерот. Секако таа доверба може да биде изневерена...со што го тераш партнерот кај што не треба, или партнерот може да укопча дека уствари му веруваш доволно за да го пуштиш во соба полна жени/мажи без да се грижиш дека ќе забега и ќе направи беља.
Ок. Го подржувам твоето мислење, ама неможеш да речеш дека е исто за секоја врска. Едно е врска од неколку месеци, друга е од неколку години, една е кога се гледате на неколку дена, друга секој ден, па дали ти е во комшии, или е врска на далечина(друг град), можеби и живеете заедно... Секоја од овие врски носи колку толку различни ситуации.
И да се разбереме не сум за посесивност. Никако. Ама малку љубомора во одредени ситуации на "секого" му годи:back:.
Малку мислам на контролирана зашто имав другарка што дечко и ја начека во населба со женско друштво и ја фрли во грмушка зашто она му рекла дека седи од другата страна на улицата:vozbud:
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Ок. Го подржувам твоето мислење, ама неможеш да речеш дека е исто за секоја врска. Едно е врска од неколку месеци, друга е од неколку години, една е кога се гледате на неколку дена, друга секој ден, па дали ти е во комшии, или е врска на далечина(друг град), можеби и живеете заедно... Секоја од овие врски носи колку толку различни ситуации.
И да се разбереме не сум за посесивност. Никако. Ама малку љубомора во одредени ситуации на "секого" му годи:back:.
Малку мислам на контролирана зашто имав другарка што дечко и ја начека во населба со женско друштво и ја фрли во грмушка зашто она му рекла дека седи од другата страна на улицата:vozbud:

Bez razlika kade e partnerot. I na Mars da e ako mu veruvas mu veruvas. Nema sto nekoj da te ispituva ili ti da go ispituvas sto kako bilo, pa neli se zboruva za vrska, a ne za taktika na istrazuvanje na MVR. Ako nekoj saka da ti kaze sam nesto ke ti kaze, ako ne saka i da go molis i da go kolis nema da doznaes. Mislite deka nekoj sto lazi ako go prasa dali lazi ke ti priznae? :) Samo ke te smota pofino i drugiot pat popredpazliv ke bidi. Kako i da ja svrtis rabotata, nema korist od ljubomora.


btw. nekoj ako saka da napravi nesto ti mozes i cel den da stois do nego i ke napravi. Ljubomorata samo ke ve natera da se inaetite, frustrirate, zamrazite.
 

butterfly8

peperutce
Член од
17 март 2009
Мислења
96
Поени од реакции
5
Не мислев на љубомора за да го прашувам кај бил, што правел. Знам дека не бил со друга. Му верувам. Муабетот цело време ми е за мала љубоморна сценичка без никакви последици. За да знае дека го сакам и нормално дека ми е битен. Па ако долго време не го регистрирам за такви ствари он сам почнува да ме провоцира.Ситна провокација, налик на шала. Меѓу двајцата е така и тоа ни дава чувство дека се грижиме еден за друг. Што знам можда не сме нормални:):back:
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Не мислев на љубомора за да го прашувам кај бил, што правел. Знам дека не бил со друга. Му верувам. Муабетот цело време ми е за мала љубоморна сценичка без никакви последици. За да знае дека го сакам и нормално дека ми е битен. Па ако долго време не го регистрирам за такви ствари он сам почнува да ме провоцира.Ситна провокација, налик на шала. Меѓу двајцата е така и тоа ни дава чувство дека се грижиме еден за друг. Што знам можда не сме нормални:):back:

Малку чудно, али ај да речеме... учите уште. Растите.

А за да знае некој дали го сакаш или не се покажува со дела, не со правење ’мали љубоморни сценички’. Не верувам дека тие ’сценички’ се здрави за било која врска.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
makedonkive se epten dignati zenski ne znam so se zamisluvaat
da ides u drugi zemji ke vidis golemi razliki u mentalitetov
makedonkive se u stvari balkanki
svaka cast na isklucoci
ama ja ne sum videl dosea isklucok
nego se potvrdua praviloto
deka epten se umisljaat i se dignati
i posesivni se ma nemaat vrska so logika
oni ti se koa apstraktni sliki
coek jabe se zamara da gi svati.
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Ех,посесивна сум и тоа како.
Се трудам да не изгледам многу нападно и не сакам да гушам.
Се контролирам самата себеси и успевам да дознаам се пополека и смирено,иако ми гори под нозете.
Сакам малку слобода и давам слобода,не дека сакам знам дека така треба.
Посесисивна сум,страв велат лозје чува.
 
Член од
30 декември 2008
Мислења
212
Поени од реакции
12
mnogu nervira posesivnosta,osobeno ako nema pricina
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
449
Поени од реакции
16
Едно време бев прав мањак и многу сакав да контролирам се што се дешава у врската али тоа кога бев помалечок сеа не се замарам ме боли цеф
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Уствари сега сфатив дека всушност јас сум била посесивна:kesa:
А цело време се мислев во што е проблемот.

До сега сум немала врска во која партнерот ми бил посесивен или во која јас сум била посесивна безразлика, но во последниве месец дена од приложеново сфатив дека всушност јас сум станала посесивна личност.

Зарем може така преку ноќ да се промени од непосесивен во посесивен човек?
Се надевам дека е период зашто се мразам ваква каква што сум последниов месец....аааааааааааааааааа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom