Портокалова револуција, дестабилизација и распад на Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.743
Јас сум цел живот анти-ЕУ, анти Нато, ама на сите анкети од овие валидните институти (ако се валидни де) поддршката за ЕУ е над 80 %, или безмалку 85 %.
Чии она анкети рече...? ;)[DOUBLEPOST=1461269713][/DOUBLEPOST]
Повелете другари љубобитни, имате еве тука на пример.
Тоа се владини анкети. Јас не и верувам на владата... Но чекај зарем ти и веруваш на владата?
Па, зошто тогаш протестираш против владата?? :D

Сериозно, вие сте многу збунети луѓе. :ROFLMAO:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.822
Кај нас многу теории се зборуваат а се чини ниедна не е точна.

Се велеше дека ќе има граѓанска војна, револуција и што не, но ништо од тоа.

Се зборува за Сорос и про-руси .... ништо од тоа.

Во Албанија премиерот е личен пријател со Сорос, беше и на негова свадба, одржува средби итн ... но ете го Еди Рама, сеуште не направил никакво предавство, дури тој испадна и поголем патриот, во времето на Бериша се изврши демаркација на морската граница... но кога дојде Еди Рама тој договор падна, и сега Еди Рама не попушта кон грците, како што попушти Бериша.
Еди Рама направи нова територијална поделба, која не и се допадна на Грција.
Еди Рама го намали криминалот, влезе во Лазарат и во другите упоришта каде се произведуваше канабис.

Не верувам дека има држава каде толку многу е сатанизиран Сорос, НОН-СТОП, Сорос, Сорос , Сорос .... порано Бранко беше крив за се, сега Сорос е крив за секој неуспех на државата и народот ... вечерва Сорос им подметнал на Гдомците пароли против Нато и Еу, бреј, помеѓу 10.000 народ им влезе Сорос.
Само помисли кој е главен човек на Сорос во Македонија, ни Милчин не е, ете колку реално му е гајле на Сорос за Македонија.
Кај нас нема ни јак Сорос ни јак Путин ... едно големо ништо сме и да не снема од мапата нема кој да крене глас за нас ... помислете малку, имаме мерцедес од 600.000 евра, кој според Грујо е наменет за возење на големи светски ликови кои би ја посетиле Македонија ... кој тоа лидер бил во Македонија во последните 10 години, дај нека спори некој дека бил Субрата Рој и тој античкиот крал од планините на Пакистан ... не е проблемот што сме мала држава и мал народ по површина и бројност ... има мали држави кои се многу ценети, но ние не сме.

Државата се распаѓа само поради тоа што имаме власт која е едно големо зло и имаме народ кој го подржува тоа зло.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.553
Поени од реакции
26.065
Повелете другари љубопитни, имате еве тука на пример.

Поддршката за членство на Македонија во ЕУ е сеуште голема и непроменета во споредба со март 2014. Сепак, факторот „промена на името“ на државата кај значителен дел од граѓаните е влијателен при нивната поддршка за ЕУ интеграцискиот процес. Мнозинство граѓани поддржуваат влез во ЕУ без отстапки за името на државата (58,8%), додека близу една четвртина поддржуваат влез дури и со отстапки за името (23,8%). Мало малцинство воопшто не го поддржува членството на Македонија во ЕУ (13,6%).
Овие организации кои го правеле ова истражување се субјективни, бидејќи се про ЕУ ориентирани, а и дел се и финансирани од ЕУ. Не верувам дека 80% од населението се про-ЕУ во моментов, ниту пак дека имало толкава поддршка во 2014 и 2015.

Имаше времиња, пред Букурешт 2008 година, кога Македонците даваа огромна подршка на ЕУ/НАТО интеграциите, но тоа е минато завршено време.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Хаха, со очајот доаѓа и ад хоминем. :D

Ад Хоминем?
Мило ми е, јас сум Ванлок! ;)
Ба бау! Си викаш ах каква досетка, кад оно не си ни прочитал убаво. И на анкета од демократис цивилис ми викаш што постираш владини анкети :D хаха ѕвер.

Основна политичка култура и познавање немаш. Без познавање на општи параметри како на пример расположението кај народот за ЕУ, ама си дебатираш за иднината на државата немаш гајле.

Нема врска, на право место си, ние сакаме да ги просветлуваме луѓето. Еве ти и анкета да си видиш од 2004 - 2014, да си ја проучиш.[DOUBLEPOST=1461270312][/DOUBLEPOST]
Овие организации кои го правеле ова истражување се субјективни, бидејќи се про ЕУ ориентирани, а и дел се и финансирани од ЕУ. Не верувам дека 80% од населението се про-ЕУ во моментов, ниту пак дека имало толкава поддршка во 2014 и 2015.

Имаше времиња, пред Букурешт 2008 година, кога Македонците даваа огромна подршка на ЕУ/НАТО интеграциите, но тоа е минато завршено време.
Аман тоа е факт во државата. И владините анкети ги имаат истите бројки. АУ пристрасни бе... вмро е ова па ќе се лажираат анкети. ЕУ не сака да знае стварно колку од луѓето се за. Ај доста со глупости.[DOUBLEPOST=1461270559][/DOUBLEPOST]ГДОМ ќе поднеле иницијатива за забрана на политички партии и граѓански здруженија.

Влагање у Хитлер филм до балчак.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.553
Поени од реакции
26.065
Ба бау! Си викаш ах каква досетка, кад оно не си ни прочитал убаво. И на анкета од демократис цивилис ми викаш што постираш владини анкети :D хаха ѕвер.

Основна политичка култура и познавање немаш. Без познавање на општи параметри како на пример расположението кај народот за ЕУ, ама си дебатираш за иднината на државата немаш гајле.

Нема врска, на право место си, ние сакаме да ги просветлуваме луѓето. Еве ти и анкета да си видиш од 2004 - 2014, да си ја проучиш.[DOUBLEPOST=1461270312][/DOUBLEPOST]
Аман тоа е факт во државата. И владините анкети ги имаат истите бројки. АУ пристрасни бе... вмро е ова па ќе се лажираат анкети. ЕУ не сака да знае стварно колку од луѓето се за. Ај доста со глупости.
Значи јас еве не и верувам на ЕУ поради некои причини, и тоа не ги наведувам причините кои ги имам како граѓанин на Р. Македонија, туку како човек кој живеел во ЕУ. Па би сакал да видам и некои други анкети за ЕУ подршката во Македонија. Или овие анкети кои ги посочуваш се догма, на која не смее да се посомнева ?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Проблемот е МВФ, малку ако мрднеш ја активира хипотеката. Така да не е возможно да кандидираш за членство кај фашистите и да чекаш голема помош од Русија.
..Можно е, ако си стратешки важен како МНЕ, ќе цицаш од 2 места...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Значи јас еве не и верувам на ЕУ поради некои причини, и тоа не ги наведувам причините кои ги имам како граѓанин на Р. Македонија, туку како човек кој живеел во ЕУ. Па би сакал да видам и некои други анкети за ЕУ подршката во Македонија. Или овие анкети кои ги посочуваш се догма, на која не смее да се посомнева ?
ОК еве ти најдми ми анкета којашто има други бројки. Ти која сакаш. Може и Владина.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.553
Поени од реакции
26.065
ОК еве ти најдми ми анкета којашто има други бројки. Ти која сакаш. Може и Владина.
Јас немам проблем да докажувам дека 80% луѓето во Македонија сакаат во ЕУ, јас не верувам во тие прикаски.

Али ако сакаш можеш и ти анкета да направиш. Кајгана форумот има идеален репрезентативен примерок, кој би дал поточни резултати од било која друга анкета.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.743
Али ако сакаш можеш и ти анкета да направиш. Кајгана форумот има идеален репрезентативен примерок, кој би дал поточни резултати од било која друга анкета.
Не баш, од постариве луѓе (кои не се занимаваат со форуми, социјални мрежи, итн) големо мнозинство се анти-НАТО, добар дел и анти-ЕУ. А сите знаеме кои генерациски слоеви се најревносни гласачи. ;)
 
B

Bafra

Гостин
Кај нас многу теории се зборуваат а се чини ниедна не е точна.

... но ете го Еди Рама, сеуште не направил никакво предавство, дури тој испадна и поголем патриот, во времето на Бериша се изврши демаркација на морската граница... но кога дојде Еди Рама тој договор падна, и сега Еди Рама не попушта кон грците
Еди Рама направи нова територијална поделба, која не и се допадна на Грција.
Еди Рама го намали криминалот, влезе во Лазарат и во другите упоришта каде се произведуваше канабис.

Државата се распаѓа само поради тоа што имаме власт која е едно големо зло и имаме народ кој го подржува тоа зло.
Дарди,месец дена пишуваш супер постови (y) што ти требаше овој...
1. Еди Рама направил нешто што Грците не го сакале ...
Зашто тогаш не ставија ВЕТО грците на нив,, Грците да не му се плашат на Рама или планот е друг :D ти барем анализираш

2. Го намалил криминалот :eek::pos:
Со тоа што ја уништи ДОМАШНАТА индустрија вредна 4,5 МИЛИЈАРДИ евра, чист девизен прилив а не даваш субвенции ко Грујо ;)
Место да легализира како во Холандија,Швајцарија,Чешка итн итн и да стане ГЛАВЕН снадбувач, НЕКОЈ даде наредба тој БИЗНИС да се уништи и народот да си остане Сиромашен.
Стандардот да не им е пораснат случајно...

Македонија да ни дозволат Коноп и Афион да одгледуваме како на времето што се произведувало ни цент нема да се задолжиме. Ама на некого не му одговара тоа :P

Врска оваа виножито револуција :
Во универзумот се е Акција и Реакција па и кај нас :D
Акцијата на дпмне: уништи,малтретирај се што е сдс, скришно воведи разни давачки и казни, расипана администрација и сваровски судство.
Реакцијата: ова што сега се случува по улиците.
Истовремено оваа реакција е и акција па по правилото имаме и реакција а тоа е ГДОМ :P . Така да и едните и другите се во право јбг

Ех Грујо да си дадеше оставка или да сменеше 6-7 министри ем ќе си останеа на власт ем народот немаше по улица сега да скита.
Ама друга е целта изгледа, би требало до Август/Септември да видиме што била финтата
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не се трескајте од земја, не се бламирајте со глупости. Ќе помине ова срање, Грујо ќе замине на буништето на историјата, ДПМНЕ ќе се реформира, и полека полека ќе дојдеме до нормална држава.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.743
Ба бау! Си викаш ах каква досетка, кад оно не си ни прочитал убаво. И на анкета од демократис цивилис ми викаш што постираш владини анкети :D хаха ѕвер.

Нема врска, на право место си, ние сакаме да ги просветлуваме луѓето. Еве ти и анкета да си видиш од 2004 - 2014, да си ја проучиш.
Eх а втф е тоа „демократис ц$вилис“?
Гарант некоја НВО? Ај просветли ме, о просветлителу... :rolleyes:

Патем кога си кај просветлувањето, објасни и што е НЗС на темава за дефакто обоена револуција во Македонија, и фингирани анкети од рандом невладини организации?[DOUBLEPOST=1461275879][/DOUBLEPOST]Хаха, ве најдов:
The Institute for Democracy “Societas Civilis” Skopje (IDSCS) is a non-governmental think tank organization dedicated to democratization of Macedonia.
Kraguevska 2
Skopje,

02 309 4760
http://www.idscs.org.mk/
Ај сеа кажи дали за оваа или за други НВО се проституираш работиш? ;)
(и како да разберам озбилно анкета од НВО која во постулат има „think tank organization dedicated to democratization of Macedonia“)
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Кај нас многу теории се зборуваат а се чини ниедна не е точна.

Се велеше дека ќе има граѓанска војна, револуција и што не, но ништо од тоа.

Се зборува за Сорос и про-руси .... ништо од тоа.

Во Албанија премиерот е личен пријател со Сорос, беше и на негова свадба, одржува средби итн ... но ете го Еди Рама, сеуште не направил никакво предавство, дури тој испадна и поголем патриот, во времето на Бериша се изврши демаркација на морската граница... но кога дојде Еди Рама тој договор падна, и сега Еди Рама не попушта кон грците, како што попушти Бериша.
Еди Рама направи нова територијална поделба, која не и се допадна на Грција.
Еди Рама го намали криминалот, влезе во Лазарат и во другите упоришта каде се произведуваше канабис.

Не верувам дека има држава каде толку многу е сатанизиран Сорос, НОН-СТОП, Сорос, Сорос , Сорос .... порано Бранко беше крив за се, сега Сорос е крив за секој неуспех на државата и народот ... вечерва Сорос им подметнал на Гдомците пароли против Нато и Еу, бреј, помеѓу 10.000 народ им влезе Сорос.
Само помисли кој е главен човек на Сорос во Македонија, ни Милчин не е, ете колку реално му е гајле на Сорос за Македонија.
Кај нас нема ни јак Сорос ни јак Путин ... едно големо ништо сме и да не снема од мапата нема кој да крене глас за нас ... помислете малку, имаме мерцедес од 600.000 евра, кој според Грујо е наменет за возење на големи светски ликови кои би ја посетиле Македонија ... кој тоа лидер бил во Македонија во последните 10 години, дај нека спори некој дека бил Субрата Рој и тој античкиот крал од планините на Пакистан ... не е проблемот што сме мала држава и мал народ по површина и бројност ... има мали држави кои се многу ценети, но ние не сме.

Државата се распаѓа само поради тоа што имаме власт која е едно големо зло и имаме народ кој го подржува тоа зло.
Него што викаат твоите од дијаспората да видиме.

Заев и албанската миграција - Сојуз за федерализација

-Ние имаме барања, но ние сме Дијаспора и не може да одлучуваме, сите знаат дека јас сум за федерализација, се разбира, тоа не го кријам, имав средба со Заев, му ја искажав поддршката, а гледајте потоа, овие новите албански партии се приклучија на протестите, рече Љамалари - јави Телма


Протестот што го подготвувааат организации на поранешни борци на ОНА, на политички осуденици, невладини организации и партиите Движењето за реформи на ДПА и НДП планирано е да започна во 14 часот на Битпазар во Скопје,а да заврши пред Собранието на Македонија. Ќе го кажеме тоа за што постојано се залагаме, Албанците да бидат целосно рамноправни со Македонците и според Уставот и законите, во држава која мора да биде бинационална, рече лидерот на Движењето за реформи на ДПА Зијадин Села, јави Телма.

Албанската дијаспора за Македонија ги поддржува антивладините граѓански протести.

Муса Љамалари – Тим Шкупи, претставник на Дијаспората од Лондон, имал средба со лидерот на СДСМ Зоран Заев.

-Ние имаме барања, но ние сме Дијаспора и не може да одлучуваме, сите знаат дека јас сум за федерализација, се разбира, тоа не го кријам, имав средба со Заев, му ја искажав поддршката, а гледајте потоа, овие новите албански партии се приклучија на протестите, рече Љамалари - јави Телма


http://vecer.mk/makedonija/zaev-i-albanskata-migracija-sojuz-za-federalizacija
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
Јас немам проблем да докажувам дека 80% луѓето во Македонија сакаат во ЕУ, јас не верувам во тие прикаски.

Али ако сакаш можеш и ти анкета да направиш. Кајгана форумот има идеален репрезентативен примерок, кој би дал поточни резултати од било која друга анкета.
не бе неќат у ЕУ ни 10 % :icon_lol:

ако мислеше на НАТО можеби ај има доволно револтирани ради ветото али во ЕУ само тешка будала неќе да патува без пасош да нема царини акцизи и разни олеснувања[DOUBLEPOST=1461276816][/DOUBLEPOST]
Не се трескајте од земја, не се бламирајте со глупости. Ќе помине ова срање, Грујо ќе замине на буништето на историјата, ДПМНЕ ќе се реформира, и полека полека ќе дојдеме до нормална држава.
ова дури сме живи не го гледаме
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Лошите вести брзо пристигнуваат.

На ред сте вие, почитувани шаренолики @RedStarFan, бидејќи СЈО го превзеде случајот Шпион, треба да побарате СЈО да побара домашен притвор со полициска заштита за Зоран Божиновски, кој има уште многу што да изнакаже за криминалците и од едната и од другата страна на вашата револуција.

Не треба висок коефициент на интелигенција за ова, доволно е само да сте вистински борци за слобода, демократија и пред се - правда, за која наводно вие се залагате кога извикувате "нема правда, нема мир".

По пат можете да побарате итна екстрадиција и на Драган Даравелски - човек кој е осуден за организиран криминал во Македонија, за разлика од Божиновски, кој е само осомничен, односно останува невин се додека не се докаже спротивното, но српската држава го приведе и за помалку од 24 часа од приведувањето, експресно го екстрадираше во Македонија, за разлика од Даравелски, кого српската држава го приведе пред 4 недели, за потоа да го врати на слобода.

Освен ако не сакате да излезат на виделина валканите алишта и на вашите криминални, пардон - шаренолики револуционерни лидери.

http://www.24vesti.com.mk/zoran-bozhinovski-ekstradiran-vo-makedonija

Зоран Божиновски екстрадиран во Македонија

21.04.2016 | 21:58

Македонскиот новинар Зоран Божиновски е екстрадиран во Македонија-објавува српски Тањуг, а од домашното министерство за внатрешни работи потврдуваат за 24 Вести.



Министерот за правда на Србија Никола Селаковиќ ја потпишал одлуката за екстрадиција на Божиновски веднаш откако судот решил дека се исполнети сите претпоставки за негово испорачување.

Зоран Божиновски е уапсен утринава во Нови Сад, по потерница од македонските власти за случајот шпиун. Божиновски веќе еднаш беше во екстрадиционен притвор но пред три години беше пуштен на слобода и досега ја чекаше одлуката за азил од српските власти, кој не успеа да го добие.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom