Пораки за СДСМ и ВМРО

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Ne mi e jasno kakva vrska ima MAKEDONIJA so t.n.slovenski zemji ili seuste ziveeme vo filmovi od komunistickata produkcija i SDSM realizacija.
Ќе ти нафрлам неколку работи ти прави си го мозаикот.

Пелазгите, прото словени дојдени на Балканот и Елада од исто место од каде дошол и народот на Александар Македонски.
Грчката митологија со словенски имиња.афРОДИТА, Посејдон, Зеус, Орфеј.
Винча, 3000 години пред христа, можно дешифрирање со писмото на каменот од розета.
Христијанизација, пренесено од Македонци.
На кого, на истојазичните ваљда ?
Македонски династии во “Византија“ и интезивни врски и крвни сродувања со руски кралски фамилии.
Крунисување во Охрид на Руси.
Охридската архепископија главен спонзор на подигање на нивото на руската црква во патријаршија.
Македонските црковни лица главни учители на Русите.
Кирил и Методиј, реформатори на старото словенско писмо.

Денеска допирни точки:
Култура, јазик, писмо, православна вера, традиции.
Народ кој те почитува, кој нема задршки при општењето со тебе и нема никакви предуслови за да соработуваш со него.

Која е алтернативата на ова ?
Пеколот во кој денеска живееме.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Да ти нафрлам и ја нешо...

Адам и Ева...
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Тцууу.
ЕДЕНската градина уште, кога човекот бил сам ЕДЕН.
:wink:
 
Член од
26 август 2008
Мислења
22
Поени од реакции
3
Хмм....претседател? И ако некој е избран да владее во твое име, тој треба да влага во оган за сите нас и да преговара, ако веќе презел должност. За тоа е избран, да ги штити твоите интереси, а не да ќути како пичка под кошула, да не знае што да каже и после вината да биде кај народот а тој да се правда..."народот така сакаше"...а тој за што е избран? Да се слика само?
pa neka se slika ako saka ama se somnevam deka e fotogenicen.
Da narodot treba da go prasa, bidejki narodot mu dal mandat i od niv treba da pobara dozvola, ili ke go prasa narodot ili ke mu se sluce narodot!!!
 
N

n/a

Гостин
Сам ќе си судам...
оној ден (ама доживотно,не додека Гвујо им е на чело)
кога ќе гласам за ВМРО.

Да пишат крст кај мене.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Сам ќе си судам...
оној ден (ама доживотно,не додека Гвујо им е на чело)
кога ќе гласам за ВМРО.

Да пишат крст кај мене.
Пребрзо се трансформираш пријателе,пребрзо.:smir:
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Сам ќе си судам...
оној ден (ама доживотно,не додека Гвујо им е на чело)
кога ќе гласам за ВМРО.

Да пишат крст кај мене.
Да ти го цитирам Шешељ, кога во Србија некој сакаше да регистрира партија “Покрет српских четника“?

Четници нису партија. Они су војска. Најбоља војска коју је Србија икад имала, али партија нису.
Па така и кај нас. ВМРО е револуционерна организација, но не е партија. ДПМНЕ? Un altro paio di maniche...
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
ako nekoj treba da smene ime toa e narodot, a normalno narodot nikogas nema da go naprave toa.
mnogu me nervira onoj predsednik B.C koga ke ispadne na televizija i kazuva prikaski deka narodot ne treba da se prasuva za takvo nesto, koj kurac e on da kazuva dali treba da se prasa narodot ili ne .
Da znaes koj kurac e BC nikogas ne bi ni glasal za nego a ni za 90% od politicarite sto ne "vodat" a se znae deka samo stokata se vodi na pasenje...
 
Член од
26 август 2008
Мислења
22
Поени од реакции
3
Da znaes koj kurac e BC nikogas ne bi ni glasal za nego a ni za 90% od politicarite sto ne "vodat" a se znae deka samo stokata se vodi na pasenje...
Се согласувам со тебе, ама сеуште има луѓе кој гледаат светец во него, јас не сум еден од тие ама факт е дека ги има .
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
359
Поени од реакции
4
Да ти го цитирам Шешељ, кога во Србија некој сакаше да регистрира партија “Покрет српских четника“?



Па така и кај нас. ВМРО е револуционерна организација, но не е партија. ДПМНЕ? Un altro paio di maniche...
Тој си кажа за во Србија, и не значи дека тоа треба да важи и во Македонија !!!
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
pa neka se slika ako saka ama se somnevam deka e fotogenicen.
Da narodot treba da go prasa, bidejki narodot mu dal mandat i od niv treba da pobara dozvola, ili ke go prasa narodot ili ke mu se sluce narodot!!!
Оф леле...во референдумот ќе се бара алиби во народот...ќе направат да добиеме се полош и полош предлог, на кој Грчиштата ќе се согласат, а ние нормално не. И тогаш, тој, најнеприфатливиот предлог, ќе го предложи на референдум, и нормално, народот нема да го изгласа, и ќе рече нашиот Никола, ете народот не сакаше, и целата вина ќе биде кај народот а не кај него, зашто тој е избран да преговара и да добиеме добро решение.
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
Не ме интересира ни реферндуми, ни избори, ни чуда и врагови...

зошто не е битно кој гласа туку кој ги брои гласовите...

така да ако макар и случајно се деси промена на името

СИТЕ политичари ќе го кркаат куршумот

колективно и солидарно


пс: умот в глава политичари оти никој нема да ве спаси
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Оф леле...во референдумот ќе се бара алиби во народот...ќе направат да добиеме се полош и полош предлог, на кој Грчиштата ќе се согласат, а ние нормално не. И тогаш, тој, најнеприфатливиот предлог, ќе го предложи на референдум, и нормално, народот нема да го изгласа, и ќе рече нашиот Никола, ете народот не сакаше, и целата вина ќе биде кај народот а не кај него, зашто тој е избран да преговара и да добиеме добро решение.
Тој (и било кој друг) е избран за се друго освен:
- менување на име под било какви околности
- распишување референдум околу тоа​
 

Kajgana Shop

На врв Bottom