Попис 2021

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.998
Она што загрижува, според експертите е и тоа што овој попис нема никакви контролни механизми, не се бараат документи, трети лица даваат податоци за отсутните, нема никаков механизам за контрола на опфатот и квалитетот т.е. точноста на податоците, во законот нема постпописно истражување кое во сите пописи е инструмент за контрола на точноста и опфатот.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.641
Како може ти да дадеш инфо колку домаќинства живеат во влез/зграда?
Проблемот не е кај куќите, туку кај зградите.
Законот за домување предвидува во секоја зграда да има регистрирано заедница на станари, популарно - куќен совет, со назначен претседател на истиот. Тој ќе ги даде податоците. Дури и да нема такво нешто, па ако живееш во зградата сигурно ќе знаеш колку домаќинства живеат тука. Или барем еден ќе знае. Јас како знам колку домаќинства живеат на цела улица? И и дадов насоки на попишувачката за секоја куќа во улицата посебно.
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
241
Поени од реакции
132
Пописот, фала богу заврши. Набрзо ќе ги добиеме резултатите колку се резидентни, колку нерезидентни, вакви и онакви. А ќе почекаме да ги дознаеме резултатите колку бојкотирале, оти сигурно биле многу, па ќе треба државата да печати казни за сите.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.661
Поени од реакции
34.953
Законот за домување предвидува во секоја зграда да има регистрирано заедница на станари, популарно - куќен совет, со назначен претседател на истиот. Тој ќе ги даде податоците. Дури и да нема такво нешто, па ако живееш во зградата сигурно ќе знаеш колку домаќинства живеат тука. Или барем еден ќе знае. Јас како знам колку домаќинства живеат на цела улица? И и дадов насоки на попишувачката за секоја куќа во улицата посебно.
Во зградава не познавам апсолутно никој, мене не ме познава апсолутно никој, сметките си ги плаќа газдата, тој не живее тука 4 години.
Кого ќе попишат?

Во улицата каде што ми е куќата ги знам сите и знам кој живее, а кој не живее таму, но ситуацијата со становите е друга. Далеу поретко се менуваат сопствениците на куќите во споредба со зградите, плус е неспоредлив бројот на жители.

Во зграда се случува со денови да не сретнам никој кога влегувам и излегувам.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.665
Поени од реакции
7.576
И уште нешто да се додаде, ако испаднат со конечна бројка од 1 800 000 жители и ако од нив се одземат малолетните,странци, .... тогаш ќе излезе дека Македонија на избори има излезност од 75-85%. Само за пример држави со задолжително гласање како Австралија имаат по 90% . Тоа значи дека најмалку 10-15% од гласовите на избори се лажни.

А прашање е и дали 1 800 000 попишале зошто после првите 2-3 дена почнаа и тие од онлајн пописот во тие 1 800 000 да ги сметаат, a и цело време попишуваат како жители луѓе што не живеат тука. Ова на крај дава две опции:

  1. Или има масовна гласачка измама од барем некој 250-300 000 гласови секој избори.
  2. Или они не попишале некој 300-400 000 жители.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2009
Мислења
3.619
Поени од реакции
5.137
Вака така истераа до 1.900.000 луѓе, а се кладам ни 1.600.000 не сме тука.
Баш на попис ми дојде професор од средно економско К Вода од Скопје. Пошто таму завршив утепавме муабети.
Од пред 10 год кога завршив бевме 14 класа со по 35 души, сега исто 14 класа али со 17 души у паралелка. Значи у сред Скопје тачно дупло помалце. Неможе да е исто со пописот од пред 20 години бројката. Нема теорија.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
И и дадов насоки на попишувачката за секоја куќа во улицата посебно.
Кодош.

Супер што знаеш за фамилиите кои живеат на истата улица, ама немало потреба на попишувачот да му се исповедаш.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.665
Поени од реакции
7.576
Вака така истераа до 1.900.000 луѓе, а се кладам ни 1.600.000 не сме тука.
Баш на попис ми дојде професор од средно економско К Вода од Скопје. Пошто таму завршив утепавме муабети.
Од пред 10 год кога завршив бевме 14 класа со по 35 души, сега исто 14 класа али со 17 души у паралелка. Значи у сред Скопје тачно дупло помалце. Неможе да е исто со пописот од пред 20 години бројката. Нема теорија.
Не може да сме само 1 600 000 тука, ако сме само 1 600 000 и се земе дека некој 15-20% се деца, тогаш на избори имаме излезност од 80%+ или СДС-ДПНЕ-ДУИ прават изборна измама од барем 250 000 гласови.

ДУИ + СДС + ДПНЕ вообичаено имаат заедно по некој 700 000 - 800 000 гласови, значи околу 1/3 од нивните гласови се лажни. Тоа е измама од епски пропорции. Во Африка толкави измами мислам дека не се прават.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Овој кај мене се откажа уште на првиот ден. Ѕвонеше еднаш па после вечерта пак и толку. Не дојде пак. :(
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
А ќе почекаме да ги дознаеме резултатите колку бојкотирале, оти сигурно биле многу, па ќе треба државата да печати казни за сите.
И тие што останаа не попишани, ќе испечатат казни за државата.
Не сум фантом, плаќам даноци, во сите бази на вкрстување ме има, и ујп и полиција и курци, палци. Не е мој проблем ако државата решила да прави попис со двајца без тројца попишувачи. Не е мој проблем што апликацијата им паѓа, па се спречени да попишуваат. Не е мој проблем што попишувачите биле презафатени, па јас сега да акам во општински канцеларии да се попишувам.
Затоа :kuracc:
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
241
Поени од реакции
132
И тие што останаа не попишани, ќе испечатат казни за државата.
Не сум фантом, плаќам даноци, во сите бази на вкрстување ме има, и ујп и полиција и курци, палци. Не е мој проблем ако државата решила да прави попис со двајца без тројца попишувачи. Не е мој проблем што апликацијата им паѓа, па се спречени да попишуваат. Не е мој проблем што попишувачите биле презафатени, па јас сега да акам во општински канцеларии да се попишувам.
Затоа :kuracc:
Ако е така и овие тикварите бојкотирачи ќе ги попишат и за џабе курчењето по форуми. :)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.173
Поени од реакции
15.984
Кодош.

Супер што знаеш за фамилиите кои живеат на истата улица, ама немало потреба на попишувачот да му се исповедаш.
Иди у Боговиње или у Џепчиште прашај за некого да видиш дали ќе го најдеш.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.641
Во зградава не познавам апсолутно никој, мене не ме познава апсолутно никој, сметките си ги плаќа газдата, тој не живее тука 4 години.
Кого ќе попишат?
Не правиме муабет дали те знаат, туку дали знаат дека живееш таму. Зборуваме за тоа кој ќе им каже колку семејства живеат во зградата, а не кои се тие семејства.
Автоматски споено мислење:

Кодош.

Супер што знаеш за фамилиите кои живеат на истата улица, ама немало потреба на попишувачот да му се исповедаш.
Бројка друже, бројка. За бројка зборуваме: колку домаќинства живеат, не кои се тие.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.661
Поени од реакции
34.953
Не правиме муабет дали те знаат, туку дали знаат дека живееш таму. Зборуваме за тоа кој ќе им каже колку семејства живеат во зградата, а не кои се тие семејства.
Автоматски споено мислење:


Бројка друже, бројка. За бројка зборуваме: колку домаќинства живеат, не кои се тие.
Па не знаат тоа ти викам.
Може да доаѓам само на кратко и да заминувам, може да ми е стан за со швалерката и тн.
Како може рандом лик од улица да каже колку луѓе живеат во одреден објект?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.621
Поени од реакции
10.881
  1. Или има масовна гласачка измама од барем некој 250-300 000 гласови секој избори.
  2. Или они не попишале некој 300-400 000 жители.
Ова ти се косовари со дупли државјанства за кои никој нема поима, ама гласаат кога има потреба.
Сепак второ Косово треба да сме, не за џабе ги прибраа пред 20 години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom