Попис 2021

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
@Boro1918 1 813 153 е до вчера бројката. До вечер ќе биде 1 900 000+. И не е таа математика затоа што сите државјани на Македонија имаат право на глас, а не сите жители на Македонија. Перо во Австралија иселен пред 20 години и Љутви во Швицерска иселен исто пред 20 години можат да гласаат.


2.3 е претерана бројка на жители. Во градов иселени се 30%, бев на кутии изборите 2016та како услуга на пријател од невладина и желба да го видам процесоот. Излезеноста беше 77% ако не се лажам. Од тие што не гласаа ги има стандарт тие што никогаш не гласаат што е минорен процент другото се е во странство. Плус доста народ си доаѓа за избори за да се видат :D
Бројот на родени е во пад, бројот на ученици се намалува.
Проблемот е што немаме референтни бројки за споредба. Ниту го сметам за релевантен пописот од 2002, ниту пак тој од 1994, а тој во 1991 беше прогласен за неуспешен. Од осамостојувањето имаме два пати демографски интервенции, првата е 100-150К спорни државјанства (на луѓе кои дефакто не живеат во МК) за времето на пред пописот од 1994 и втората е после косовската криза, непосредно пред пописот од 2002 (исто така на луѓе кои претежно не живеат тука).
Тоа значи дека не сме имале некако релевантен попис од 1981 година, а тоа се 40 години. И згора на тоа пописов неможе чоек колку и да сака да го смета за релевантен имајќи ги во предвид сите проблеми кои излегоа. Така да, кога ќе размислам поубаво, мене ми изгледаат порелевантни податоците од типот од статистика, одколку од пописов што ќе излезат.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Значи имаат попишано 1 813 153 до вчера, а не можеме да знаеме колку и од нив се иселени . Според таа цифра како што гледаш погоре во Македонија имаш излезност во просек од 75% на избори. Иселениците вкупно по амбасадите едно 3000 гласа само имаат и тоа е неважна бројка.

55%-60% беше излезноста кога се земаа сите со право на глас или некој 1 890 000 , али ако од тие 1 890 000 има само 1 503 000 со право на глас во државата и на избори од тие 1 503 000 ти излагаат по 1 115 000 + за што збориме освен масовни изборни измами.

А ако они до вечер си направат дека сме 1 900 000 - 2 000 000 во државата, и попишани се некој 250 000 иселеници од кој 85-90% се Албанци. А вкупниот број на државјани беше некој 2.3/2.4 милиони жители. Дали имаме само nekoj 150-200 000 иселени Македонци, Роми, Срби, Бошњаци, Турци, итн ... ? Или имаме 3 милиони вкупно популација? И дали во државата има само 200-250 000 илјади албанци, зошто тогаш они се само 12.5% од популацијата и рамковниот договор повеќе не важи за централна власт.

Реков или бројките од пописот нема да им имаат никаква смисла и ќе испадне дека сме 2 милиони жители во државата со некој 250-350 000 иселеници. Или правеле измами на избори со по стотици илјади гласови. Нема друг избор. Не може да имаме 75'% излезност на избори, а не може ни да имаме 2 000 000 жители во државата.




Значи по твоја проценка 30% се иселени, плус уште некој минорен процент не излагаат да гласаат. А на изборите во твојот град на крајот на денот излезноста е 77% ? Значи реалната излезност е колку 110%? Што сме ние Северна Кореја па да имаме 98.5%+ излезност на избори. Еве и од тие 30% иселени пола да се враќаат да гласаат ( а тоа е доста нереално), пак излегува дека од 85% присутна популација, 90% излегла да гласа. Тоа е статистички невозможно ако нема задолжително гласање. Австралија со задолжително гласање и казни ако не гласаш вади по 91-92%.
Види сега пишав дека доста народ си доаѓа за избори излезеност во цел град во 2016та официјално е:
Вкупен број на избирачи запишани во Избирачкиот список17.069
Вкупен број на избирачки места47
Број/Процент на избирачки места од кои пристигнале податоци (без ЗРД)47 / 100,00%
Вкупен број на избирачи кои гласале во ИМ од кои пристигнале податоци13.395
Вкупен број на важечки гласачки ливчиња12.928
Вкупен број на неважечки гласачки ливчиња467
Процент на избирачи кои гласале во ИМ од кои пристигнале податоци78,48%
,
а на изборното место кај што гласам и бев беше 77% и немаше ниедна измама. Во другото изборно место кај што е маалата која е поделена на две сега видов е 80%.Јас ти велам дека во моментов да отидеш во градот и повеќе од 30% ги нема затоа што добар дел се иселија, а добар дел и во СКопје сме. Отиди во некој град од истокот рандом ден преку недела на зима и отиди за празник или еве кога има избори.

За првиот дел те сфатив што сакаш да кажеш.
Секако реален попис нема да видиме, затоа што секоја институција во северен фиром е политичка, непрофесионална и корумпирана.
Реално после 15 јули 2020та ми е сеедно и дали ќе си го прогласат успешен со 30% / 40% албанци и се помирив веќе. Мнозинстовото народ го избра тој пат, јас веќе гледам начин како да правам даночна евазија и да не го плаќам тој договорен процент нити пак нашите партиски џаболебари во администрација кои сега ќе им донесат закон петокот до 12 часот да работат.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.471
Поени од реакции
4.645
Според бројките испаѓа дека се попишани не само швајцарските и косовските љочки, покрај домашните, ами и умрените, зачнатите, а и нивното животинско царство низ дома, кучки, мачки, кокошки, кози, овци...
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.054
Поени од реакции
4.025
Јас во Прилеп не знам некој да бојкотирал. Буквално пријатели, роднини, комшии во маалово сите се пошишано. А за тоа придонесе и тоа што попишувачите беа од комшилукот тука, секој со секого се знаеше.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.652
Поени од реакции
7.549
Види сега пишав дека доста народ си доаѓа за избори излезеност во цел град во 2016та официјално е:
Вкупен број на избирачи запишани во Избирачкиот список17.069
Вкупен број на избирачки места47
Број/Процент на избирачки места од кои пристигнале податоци (без ЗРД)47 / 100,00%
Вкупен број на избирачи кои гласале во ИМ од кои пристигнале податоци13.395
Вкупен број на важечки гласачки ливчиња12.928
Вкупен број на неважечки гласачки ливчиња467
Процент на избирачи кои гласале во ИМ од кои пристигнале податоци78,48%
,
а на изборното место кај што гласам и бев беше 77% и немаше ниедна измама. Во другото изборно место кај што е маалата која е поделена на две сега видов е 80%.Јас ти велам дека во моментов да отидеш во градот и повеќе од 30% ги нема затоа што добар дел се иселија, а добар дел и во СКопје сме. Отиди во некој град од истокот рандом ден преку недела на зима и отиди за празник или еве кога има избори.

За првиот дел те сфатив што сакаш да кажеш.
Секако реален попис нема да видиме, затоа што секоја институција во северен фиром е политичка, непрофесионална и корумпирана.
Реално после 15 јули 2020та ми е сеедно и дали ќе си го прогласат успешен со 30% / 40% албанци и се помирив веќе. Мнозинстовото народ го избра тој пат, јас веќе гледам начин како да правам даночна евазија и да не го плаќам тој договорен процент нити пак нашите партиски џаболебари во администрација кои сега ќе им донесат закон петокот до 12 часот да работат.
Те разбирам што сакаш да кажеш, али ако твоите проценки за жители кои останале да живеат се точни ( а 30% иселеност е доста реална цифра) и твоето тврдење дека изборите се легални и нема големи измами тоа би значело дека во твојот град има изборна излезност од приближно 99%. Во друштво ќе сме само со Северна Кореја.

Еве да ти претставам само со бројки.

Вкупен број на можни гласачи: 17 069
Број на дадени гласови: 13 395 ( 78%)
Проценка од 30% иселени: 5102
Проценка на преостанати гласачи: 11 948

Број на дадени гласови: 13 395
Претставуваат 112% од проценети преостанати жители.

Значи ако сите оние гласови да бидат легални и иселеноста да е 30% би значело следново.

100% од преостанатите 11 948 луѓе ГЛАСАЛЕ.
28.3% од проценетите 5102 иселени се вратиле од странство за да ГЛАСААТ.

90% од преостанатите 11948 (10 753) ако ГЛАСАЛЕ.
50% од проценетите 5102 иселени ( 2642) значи дека се вратиле од странство за да гласаат.

Разбираш ли колку е апсурдна статистикава, ако имаме 30% иселеност а целиот процес на гласање е легитимен.Не може и двете работи да се точни. И 20% да е иселеноста ( а под 20% секако не е ) пак имаш слична апсурдна ситуација. Значи мора да пукне некаде балонот, сите средни и помали градови се полупразни и затоа е невозможно да немаме барем 20% иселеност. А од друга страна ако имаме толкава иселеност не можеме да имаме толку многу легитимни гласови.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Те разбирам што сакаш да кажеш, али ако твоите проценки за жители кои останале да живеат се точни ( а 30% иселеност е доста реална цифра) и твоето тврдење дека изборите се легални и нема големи измами тоа би значело дека во твојот град има изборна излезност од приближно 99%. Во друштво ќе сме само со Северна Кореја.

Еве да ти претставам само со бројки.

Вкупен број на можни гласачи: 17 069
Број на дадени гласови: 13 395 ( 78%)
Проценка од 30% иселени: 5102
Проценка на преостанати гласачи: 11 948

Број на дадени гласови: 13 395
Претставуваат 112% од проценети преостанати жители.

Значи ако сите оние гласови да бидат легални и иселеноста да е 30% би значело следново.

100% од преостанатите 11 948 луѓе ГЛАСАЛЕ.
28.3% од проценетите 5102 иселени се вратиле од странство за да ГЛАСААТ.

90% од преостанатите 11948 (10 753) ако ГЛАСАЛЕ.
50% од проценетите 5102 иселени ( 2642) значи дека се вратиле од странство за да гласаат.

Разбираш ли колку е апсурдна статистикава, ако имаме 30% иселеност а целиот процес на гласање е легитимен. И 20% да е иселеноста ( а под 20% секако не е ) пак имаш слична апсурдна ситуација. Значи мора да пукне некаде балонот, сите средни и помали градови се полупразни и затоа е невозможно да немаме барем 20% иселеност. А од друга страна ако имаме толкава иселеност не можеме да имаме толку многу легитимни гласови.
Ајде вака, немаше ниедна ебана нерегуларност. Единствено еден даде предлог да направат листе неважечко пошто беше ДПА гласана и не се дозволи.
Друго нешто изборите беа во Декември, месец кога на запад си го земаат одморот зимски и нашите се враќаат дома.
23% не излегоа, 5% минимум не гласаат додека останатото се е иселено од кој повеќето што не се вратија беа од прекуокеанските земји. Голем број се вратија заради зимските празници и остануваат максимум колку можат. Еве претходниве има 1000+ помалку гласачи, а не верувам веќе и дека ќе има таква излезеност. Нема потреба бројки да ми вадиш за маалото и да ми објаснуваш за северна кореа затоа што знам кои се таму и кој гласаат затоа што бев тогаш на кутии.
Мал хинт во математиката 30% иселени на вкупна бројка на население, не на гласачи. Веќе цели фамилии се иселуваат со се старите, еве ти пример од комшии на 100 метри од мене: се сели девојче во Данска со мажот и и детето, потоа и брат му се сели со жената, па некој месец и нивните родители на 50+ години се селат во Данска. На улицата кај што живеам се што сме помеѓу 18-40 години сме или во Скопје или странство.

Верувај во малите општини од истокот и те како е реална бројката од 90% излезеност на жителите, еве од тоа што ми раскажуваат Берово си гласаат од сабајле и веќе 11 часот кафаните се полнат :D

Ебаниве партии имаат список на жители со адреса и со се и секој месен комитет на двете гомнарски партии си знае 90% кои и како ќе гласаат.
Не има и мене и тебе со име и презиме и адреса и празно место оставено да напишат слободен текст со повеќе информации :D

edit:
Сега гледам излезеност во ИЕ3, КП е изгледа изрод во изелезноста на истокот, се друго е значително помала.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2009
Мислења
3.601
Поени од реакции
5.106
Во Македонија според официјалните податоци 17.1% од популацијата е малолетна ( што е горе доле слично со држави со сличен природен прираст), или од 1 813 153 жители тоа се 310 049 малолетници.

Значи од 1 813 153 жители остануваат некој 1 503 104 кои би имале право на глас.
  1. Парламентарни избори 2020: Вкупна излезност 943 748 гласачи ( историско ниски бројки) или ако има само 1 503 104 жители со право на глас излезност од 62%
  2. Парламентарни избори 2016: Вкупна излезност 1 191 854 гласачи, или излезност од 79.2%.
  3. Парламенарни избори 2014: 1,120,744 или 74.5%
  4. Парламентарни избори 2011: 1.124.064 или 74.7%
Што сме ние најдемократската држава на балканот. Имаме поголема излезност на гласање од држави кај што може да гласаш онлајн и преку пошта? Во земји со слична структура на население и слични економски и културни состојби и кои прават вистински пописи, излезност ретко е над 55%, 60% е веќе висока излезност. 80% е мисловна именка. Кај нас излегува дека 60% е скоро апсолутниот минимум, додека стандардот е над 70% па ние не сме ни биле свесни дека сме бастион на демократијата на балканот и во источна европа.

Или нека си признаат неуспешен попис зошто им фалат уште едно 200 - 300 000 жители или нека си признаат изборни измами со по неколку стотици илјади гласови. А од тие ете официјални 1 813 153 попишани најмалку 50-100 000 се со диктирање матични броеви на лица што не се тука.
Вака сеа :)
17%(малолетници) од 1.600.000 (колку што тврдам јас дека сме топтан у државава) е 270.000
1.600.000 - 270.000 = 1.330.000 со право на глас.
На минатите избори гласале 940.000 луѓе.
940.000 гласачи од 1.330.000 со право на глас што уште кубурат у државава е 70.6%

Што има чудно во излезност од 70% стварно не те разбирам.
Сфе си е таман.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.252
Поени од реакции
29.734
Според бројките испаѓа дека се попишани не само швајцарските и косовските љочки, покрај домашните, ами и умрените, зачнатите, а и нивното животинско царство низ дома, кучки, мачки, кокошки, кози, овци...
Тоа е тоа кога немаме солидарност ни за вака очигледно потребен бојкот. Не може бе да се попишуваат отсутни, со откажано државјанство, а веројтно и умрени и којзнае уште што. И се тоа глатко си поминува, не се бојкотира... Не се разбира дека утре на сите ќе ни се удри ова од глава, додатни рамковни вработувања и дадатни давачки за паразитирање на цели заедници.



СЈО беше одлична идеја, која ја заврши донекаде работата, а потоа се корумпираше.
СЈО во старт беше корумпирано, и страните фактори кои го донесоа овде - не го донесоа (наметнаа) СЈО за борба против корупцијата туку за банална промена на власта. Инаку ако така гледаме, да специјалното корумпирано обвинителство си ја заврши работата - странците го добија тоа што го сакаат (а корупцијата само порасна уште повеќе).

Ова беше толку очигледно уште кога се случуваше, не ми се верува дека уште ве држи инаетот и необјективноста.



...ovaa levica e nalik na Cavez a ne na modernava Soros levica.
Diskutabilnoto e dali biranje na antizapadna partija dobro kje zavrsi za nas, megjutoa fakt e deka sme nemale vakov izbor do sea. A i raspolozenieto nikogas ne bilo poise anti eu/nato tuka. Bar ja dur pratam politika, vo 90ti ne znam sto se slucuvalo.
Левичарите природно треба да се бават со економските и животните услови на работниот народ. „Сорос левица“, тоа се само куп платеници на странски фактори кои се занимаваат исклучиво со одработување за интересите на газдите... Инаку тоа со НАТО/ЕУ за добро или за лошо, е завршена приказна. Најпосле критикување на актуелна политика на западните фактори не значи дека потпишуваш апликација за членство во SCO или EAEU. Не мора толку црно бело да се гледаат работите.
 
Член од
22 февруари 2021
Мислења
9
Поени од реакции
15
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.162
Поени од реакции
15.952
Што ти е поентата ... :toe:
Сум бил во Боговиње, Жеровјане, љубезни беа и ме упатија каде што барав (можеби оти ја барав полициската станица :icon_lol: )
Не знам у Боговиње која станица си нашол ама не била сигурно полициската.

Поентата ми беше дека таму нема толку добронамерни души кои кажуваат свенешто за комшиите.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.192
Поени од реакции
35.745
Настрана ние што бојкотиравме, знам три фамилии кај што стварно никој воопшто не дојде да ги попише. Од кај им се бројките, што се дешава и каква калакурница е во ДЗС само еден господ знае.
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
196
Поени од реакции
174
НИКАКВИ ШАНСИ НЕМА да сме над 1.8 или 1.9
Велес, Прилеп, Битола, Охрид, Куманово како поголеми градови
се како една скопска населба, со по 20-30 до 40 илјади народ, не повеќе !
Секој со секого се знае, по еден пазар по едно Веро, Тинекс имаат
одиш да купиш нешто и тие се луѓето, секогаш истите фаци ги гледаш
Околу 1.5 би рекол сме, 1.6 ако сум дарежлив
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Dali moze da se proveri dali nekoj e popisan Ili ne?

Me jade crvot da ne slucajno nekoj vo moe ime me popisal, a jas da ne znam :cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom