Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
11 август 2011
Мислења
266
Поени од реакции
169
Како да видам која матична плоча е без да го отварам куќиштето?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Како да видам која матична плоча е без да го отварам куќиштето?
1.Притисни start-r од тастатура. И во run напиши dxdiag и притисни ентер. System model e матичната плоча.
2 Симни cpu-z или сличен софтвер.

Едит-
упс веќе двајца пред мене :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
1.Притисни start-r од тастатура. И во run напиши dxdiag и притисни ентер. System model e матичната плоча.
2 Симни cpu-z или сличен софтвер.

Едит-
упс веќе двајца пред мене :)
Преку dxdiag не ги дава сите матични.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
^Нормално дека не но тоа е најбрзиот начин..ако не дава има втора опција :)
 
Член од
11 август 2011
Мислења
266
Поени од реакции
169
Сакав преку виндоусот да видам без да инсталирам ништо, ама изгледа не може така. Треба Мајкрософт да вградат ваква програмка.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
^ Па ако имаш Windows 7 и Vista можеш од тоа experience index има линкче за подетални информации и пишува таму се. А за XP ваљда со systeminfo од cmd..не знам тоа xD
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
на хард диск имам Филмови во фолдери, може ли да да ги испечатам како текст , за да не ги пишувам во Ехел ?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
на хард диск имам Филмови во фолдери, може ли да да ги испечатам како текст , за да не ги пишувам во Ехел ?
Отвори команд промт, и куцкај
cd \
d: (e: ili koj i da e diskot ako e razlicen od c: ) ako e na c: ne treba ova komanda
cd ime_na_papkata_so_filmovi
dir /ad /b >spisok.txt
enter posle sekoj red

Во папката со филмови имаш во фајлот spisok.txt список на фолдери што ги има.
 
Член од
3 декември 2011
Мислења
37
Поени од реакции
1
Da mi kazite nekoj kratok HTML kod za da odbrojva primer 24 sati i da mi kazis kako da go menvam od kolku da odbrojva pozz
 
B

BrunoFresh

Гостин
Значи вака, до сеа во животот сум користел само касперски и нод32. На касперски му го најдов крајот одамна затоа што зема премногу од процесот, па одамна само нод32 го користам. Е сеа, сакам да си го преинсталирам компјутерот па решив да сменам некои работи со антивирусите. Може ли некој да ми каже кој антивирус е подбоар , нод32 или аваст? Никогаш не сум користел аваст, само нод32. Но бидејќи немам користено аваст и незнам дали е подобар од нод32 или не. Ми треба знаци краток опис кој се позитивните работи кај некој од овие 2 антивируси и кој да го користам?

Исто така сакам да знам кој web browser би го користеле ако ме chrome. Chrome одзема многу од процесот и тоа го мразам, па сакам да сменам и тоа. Кој друг web browser да го корисам а да е убав и да не биди бавен.

Благодарам однапред.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Значи вака, до сеа во животот сум користел само касперски и нод32. На касперски му го најдов крајот одамна затоа што зема премногу од процесот, па одамна само нод32 го користам. Е сеа, сакам да си го преинсталирам компјутерот па решив да сменам некои работи со антивирусите. Може ли некој да ми каже кој антивирус е подбоар , нод32 или аваст? Никогаш не сум користел аваст, само нод32. Но бидејќи немам користено аваст и незнам дали е подобар од нод32 или не. Ми треба знаци краток опис кој се позитивните работи кај некој од овие 2 антивируси и кој да го користам?

Исто така сакам да знам кој web browser би го користеле ако ме chrome. Chrome одзема многу од процесот и тоа го мразам, па сакам да сменам и тоа. Кој друг web browser да го корисам а да е убав и да не биди бавен.

Благодарам однапред.
Есет е добар, и АВГ е исто добар антивирус.....Прелистувач Опера
 

Kajgana Shop

На врв Bottom