Помош, софтверски проблеми и совети

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Имам Motorola Surfboard SB5100E кабелски модем кој што ми го дадоа од кабловската , али никко неможам да најдам драјвери за Windows 7 , Сигурен сум дека има некој што користи кабелски интернет и го има овој проблем , се надевам дека кје добијам одговор.
И јас го имам истиот модем и користам кабелски интернет. Тебе не ти требаат драјвери за модемот, тебе ти требаат драјвери за мрежната картичка на компјутерот, што Windows 7 сам си ги инсталира ( како и сите други драјвери ). Сепак провери дали мрежната картичка ти е инсталирана, ако не е пиши каква е па ќе се обидам да ти дадам драјвери.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
И јас го имам истиот модем и користам кабелски интернет. Тебе не ти требаат драјвери за модемот, тебе ти требаат драјвери за мрежната картичка на компјутерот, што Windows 7 сам си ги инсталира ( како и сите други драјвери ). Сепак провери дали мрежната картичка ти е инсталирана, ако не е пиши каква е па ќе се обидам да ти дадам драјвери.
Види модемот го поврзувам преку УСБ и во device manager си го цита како cable modem , али бара драјвери за да работи , ајде ако мозеш напиши како го имаш средено проблемот
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963


Решение? Пробав со ова ама не успева. :(

Едит: Средив.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Види модемот го поврзувам преку УСБ и во device manager си го цита како cable modem , али бара драјвери за да работи , ајде ако мозеш напиши како го имаш средено проблемот
Преку УСБ кабел конекцијата не ти е толку брза како преку мрежен кабел приклучен во мрежната картичка, затоа ти препорачувам да го поврзаш модемот со мрежната картичка и нема да ти требаат никакви драјвери ( освен ако не ти е инсталирана мрежната карта ) и веднаш ќе добиеш интернет, но ако веќе толку цврсто си решил преку УСБ да ти биде интернетот кликни ОВДЕ и скролај надолу ќе го видиш твојот модем и настрана имаш драјвери за Vista, пробај ги можеби ќе се фатат, за Windows 7 сеуште нема драјвери.
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487
Имам проблем со енкодирање/фонтови и неможам да пишувам математички симболи ниту во ворд ниту маткад или сл. програми. Во мс ворд додека пишувам равенката е ок ама кога ке завршам и притиснам настрана сите математички симболи се изобличуваат.

вака
пред и потоа,


Го средив. Некои фонтови биле коруптирани.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
ок не е софтверски ама ај..
као на hotmail mail да селектирам одредени или сите mail-ови одеднаш и да ги дилитнам:??? најхитно !
е да го е.....

штиклирај ги ..и таму горе ќе видиш едно delete...

исто и од кантата...:toe:
 

caci_cris7

Red Devil Girl 4ever
Член од
28 октомври 2008
Мислења
294
Поени од реакции
3
На флеш меморија имав неколку папки и word, powerpoint и pdf документи. После скенирањето со AVG не ми ги прикажува папките, само документите, а покажува дека зафаќаат место на флешот, искористеноста на меморијата е иста како и пред скенирањето. И да не забравам да кажам дека во тие папки (не сум баш сигурна за сите) имаше вируси, може затоа не ми ги прикажува.

Please help!
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
На флеш меморија имав неколку папки и word, powerpoint и pdf документи. После скенирањето со AVG не ми ги прикажува папките, само документите, а покажува дека зафаќаат место на флешот, искористеноста на меморијата е иста како и пред скенирањето. И да не забравам да кажам дека во тие папки (не сум баш сигурна за сите) имаше вируси, може затоа не ми ги прикажува.

Please help!
ако не ти требаат работите...во мој компјутер, десен клик на флешот и одбери format.....најбрзо и најбезболно...под услов и компјутерот да ти е чист...
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
На флеш меморија имав неколку папки и word, powerpoint и pdf документи. После скенирањето со AVG не ми ги прикажува папките, само документите, а покажува дека зафаќаат место на флешот, искористеноста на меморијата е иста како и пред скенирањето. И да не забравам да кажам дека во тие папки (не сум баш сигурна за сите) имаше вируси, може затоа не ми ги прикажува.

Please help!
Ако имало вируси сигурно ги делитнал автоматски антивирусот.
Туку види да не ти се во карантин ставени тие фајлови...
Ако не се,а сакаш да ги повратиш систем ристор мавај :toe:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ако имало вируси сигурно ги делитнал автоматски антивирусот.
Туку види да не ти се во карантин ставени тие фајлови...
Ако не се,а сакаш да ги повратиш систем ристор мавај :toe:
Податоците се на флеш....!!!!!!
 

caci_cris7

Red Devil Girl 4ever
Член од
28 октомври 2008
Мислења
294
Поени од реакции
3
ако не ти требаат работите...во мој компјутер, десен клик на флешот и одбери format.....најбрзо и најбезболно...под услов и компјутерот да ти е чист...
Знам дека формат е најлесно решение, ама имам документи од факултет, семинарски и ред други работи кои ми се и те како потребни, така да овоа решение не го бидува.

Ако имало вируси сигурно ги делитнал автоматски антивирусот.
Туку види да не ти се во карантин ставени тие фајлови...
Ако не се,а сакаш да ги повратиш систем ристор мавај :toe:
Мислам дека не ме сфати баш добро. Значи папките се на флешот, но не ми ги прикажува во прозорецот. А со систем ристор се враќаат само изгубени (избришани) фајлови или ...? Оти 100% сум сигурна дека не се избришани папките.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Не видов де,фаља на исправката :kesa:
System restore ги враќа регистрите, системски фалови од оперативен систем на дента на restore point-от и одредени програми но не и слики, музички фајлови или филмови.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
System restore ги враќа регистрите, системски фалови од оперативен систем на дента на restore point-от и одредени програми но не и слики, музички фајлови или филмови.
Да де знам,малце избрзав јас,и не видов дека пишала дека е на флешот,подоцна видов,но Воне веке ме поправил :smir:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Знам дека формат е најлесно решение, ама имам документи од факултет, семинарски и ред други работи кои ми се и те како потребни, така да овоа решение не го бидува.
Тие што не ги гледаш се заразени а најверојатно и оштетени така да од нив и ќе немаш корист, алтернативно решение...ако податоците не се уникатно само твои, побарај ги кај некој колега, колешка.....

а на сопствен ризик можеш и да ги извадиш од карантин....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom