Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Mi crkna I vtoriot laptop so Win 10, neshto ventilatorot ne rabotel, pa sega go koristam rezervniot star PC, so Windows 7 professional. Mnogu ubavo mi raboteshe, ama denes za prv pat mi izleze pod plaviot ekran so pisanija deka win7 ne e podrzan od 2020, koj go eskivirav so klikanje na Remind me later, dollu pod Sinatra osnova na beloto
don't remind me later I go ukochi, pa od struja morav da go isklucham, posle dobro beshe... ne s3 isplati da go pojachuvam kompjuterot I da stavam Win 11. Imma na stick moi fàilovi Ako zaglavi, Dali ima nekoj drugo chare Ako pak zaglavi ??
Imam I tablet Nov, ama na nego ne sakam da vrsham plakanja smetki I ebay, bidejki go koristi dosta vnukot so onlajn igri, da ne mi napravat nekoja dubara
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Mi crkna I vtoriot laptop so Win 10, neshto ventilatorot ne rabotel, pa sega go koristam rezervniot star PC, so Windows 7 professional. Mnogu ubavo mi raboteshe, ama denes za prv pat mi izleze pod plaviot ekran so pisanija deka win7 ne e podrzan od 2020, koj go eskivirav so klikanje na Remind me later, dollu pod Sinatra osnova na beloto
don't remind me later I go ukochi, pa od struja morav da go isklucham, posle dobro beshe... ne s3 isplati da go pojachuvam kompjuterot I da stavam Win 11. Imma na stick moi fàilovi Ako zaglavi, Dali ima nekoj drugo chare Ako pak zaglavi ??
Imam I tablet Nov, ama na nego ne sakam da vrsham plakanja smetki I ebay, bidejki go koristi dosta vnukot so onlajn igri, da ne mi napravat nekoja dubara
гледав на нет, кажува ова, АМА мене НЕ МИ ДАВА да кликнам Don't remind me again, samo Restart mora...

The notification will remain on the screen until you interact with one of the available options. While these notifications were designed to help provide important information, you can select "Remind me later" to dismiss the reminder for 3 days. Or if you would prefer not to receive them again, you'll be able to select an option for "Don't remind me again," and we will not send you any further reminders.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
539
гледав на нет, кажува ова, АМА мене НЕ МИ ДАВА да кликнам Don't remind me again, samo Restart mora...

The notification will remain on the screen until you interact with one of the available options. While these notifications were designed to help provide important information, you can select "Remind me later" to dismiss the reminder for 3 days. Or if you would prefer not to receive them again, you'll be able to select an option for "Don't remind me again," and we will not send you any further reminders.
Ако немаш технички потковано лице во фамилија не се замарај.
Таблетот ти е таман за плаќање, или уште посигурно твојот личен смартфон.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
650
Mi crkna I vtoriot laptop so Win 10, neshto ventilatorot ne rabotel, pa sega go koristam rezervniot star PC, so Windows 7 professional. Mnogu ubavo mi raboteshe, ama denes za prv pat mi izleze pod plaviot ekran so pisanija deka win7 ne e podrzan od 2020, koj go eskivirav so klikanje na Remind me later, dollu pod Sinatra osnova na beloto
don't remind me later I go ukochi, pa od struja morav da go isklucham, posle dobro beshe... ne s3 isplati da go pojachuvam kompjuterot I da stavam Win 11. Imma na stick moi fàilovi Ako zaglavi, Dali ima nekoj drugo chare Ako pak zaglavi ??
Imam I tablet Nov, ama na nego ne sakam da vrsham plakanja smetki I ebay, bidejki go koristi dosta vnukot so onlajn igri, da ne mi napravat nekoja dubara
Windows 7, де клај си 11ка. 7ката не е подржана одамна.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
650
Дедо е бе јузе ќе го збуниш тотално.
Не знаев. За Win7ка имам PTSD, само викаат од Cyber за да се заменат со 10ки, али 30 годишен софтвер на нив, курац за пач.
 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
539
Не знаев. За Win7ка имам PTSD, само викаат од Cyber за да се заменат со 10ки, али 30 годишен софтвер на нив, курац за пач.
Од 7 натаму е истиот кернел нашминкан. Сега возам легитимна 10ка длабоко мoдифицирана (eat dick microshit)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Windows 7, де клај си 11ка. 7ката не е подржана одамна.
треба за Вин 11 да менувам сигурно цела матична со процесор и мемории, а ПЦ то сакаат да го исфрлам, со се масата, а сега убаво ми одговара, а башка на Вин7 професионал убаво работи, додека беше исправен лаптопот со Вин 10, не само што Главеше на Хром сеарчх, туку главеше и на офлајн, а му напраи еден формат, идеа апдејти ама џаба, уште полошо од нив...
Ако идам на Вин 11 тогаш ќе земам понов лаптоп, ама за сега ми одговара ПЦ со масичката, за внукот..
Не знам зошто не ми дава да кликнам на Донт Реминд ме, па на 3 дена кога ќе се појави мора со енд таск да правам шат даун..
dali vredi AVAST da instaliram, da ne naprai nekoja zvrčka ?
Microsoft no longer supports Windows 7 — but Avast does! Our top-rated antivirus protection will stay fully updated on Windows 7
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
650
треба за Вин 11 да менувам сигурно цела матична со процесор и мемории, а ПЦ то сакаат да го исфрлам, со се масата, а сега убаво ми одговара, а башка на Вин7 професионал убаво работи, додека беше исправен лаптопот со Вин 10, не само што Главеше на Хром сеарчх, туку главеше и на офлајн, а му напраи еден формат, идеа апдејти ама џаба, уште полошо од нив...
Ако идам на Вин 11 тогаш ќе земам понов лаптоп, ама за сега ми одговара ПЦ со масичката, за внукот..
Не знам зошто не ми дава да кликнам на Донт Реминд ме, па на 3 дена кога ќе се појави мора со енд таск да правам шат даун..
dali vredi AVAST da instaliram, da ne naprai nekoja zvrčka ?
Microsoft no longer supports Windows 7 — but Avast does! Our top-rated antivirus protection will stay fully updated on Windows 7
За 11ка ти треба само TPM version 2.0. Ако матичната не го подржува, тогаш само треба да мениш. Desktop што го имам е од 2017та, требаше само firmware на BIOS надоградување.

За антивирус би ти препорачал Sophos, иде како бесплатна варијанта, можеш и да го платиш ако сакаш.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
746
Поени од реакции
1.026
гледав на нет, кажува ова, АМА мене НЕ МИ ДАВА да кликнам Don't remind me again, samo Restart mora...

The notification will remain on the screen until you interact with one of the available options. While these notifications were designed to help provide important information, you can select "Remind me later" to dismiss the reminder for 3 days. Or if you would prefer not to receive them again, you'll be able to select an option for "Don't remind me again," and we will not send you any further reminders.
линукс лајв бут
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Ete go prai live usb

@Ireal ima serviseri za laptop/pc odnesi gi neka sredat, treba i tie lugje od nesto da ziveat.
Uspeav sam, nema veke da mi ide porakata za Update koja koceshe
Mi kazaa, ne se isplati pojacuvanje na PC to, a laptopite ke idat vo otpad
AVAST ne instaliram, ke vidam za toj drugiot antivirus
A Zke dojde od komshii efen shto mi go cisteshe PCto od shtetni fajlovi pred 7-8 godini da proveri pak, za sega Win 7 pro mi e super, da ne ureknuvam
A pred 10 godini na nego crtavme i 3d, kerkata diplomskata ja praeshe se vo 3d, ama sega si ima na rabota drugi kompjutrri a i softer, ovoj PC mi e samo za plakanje smetki od doma, FB, YouTube i slichno
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.393
Поени од реакции
21.946
Ми се рестартира лаптопот и оваа ми излева..
Мислам дека после долг период го решив проблемот, го немаше некое време па пак пред една недела 3 - 4 пати ми се исклучуваше во текот на денот, земав избришав utorrentot на негово местот го инсталирав BitTorrent и сега веќе цела недела нема исклучување си работи нормално..

Оваа го пишувам можеби некој да има ваков или сличен проблем да проба да го замени торентот со друг.
 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
539
Мислам дека после долг период го решив проблемот, го немаше некое време па пак пред една недела 3 - 4 пати ми се исклучуваше во текот на денот, земав избришав utorrentot на негово местот го инсталирав BitTorrent и сега веќе цела недела нема исклучување си работи нормално..

Оваа го пишувам можеби некој да има ваков или сличен проблем да проба да го замени торентот со друг.
Не е до тоа, треба да се отвори лаптопот и да се пристегне хдд и кабелчето да се поднамести, исклучи апдејти преку регистри и користи qBittorrent

nema kabelce faulty pin imas

 

Kajgana Shop

На врв Bottom