Помош, софтверски проблеми и совети

M

Mr.InF3ction

Гостин
Инсталирај драјвери за графичката ако веќе го немаш сторено тоа. Ако сецка на сите страни кај што има flash содржина тогаш пробај симни постара верзија на flash.
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Инсталирај драјвери за графичката ако веќе го немаш сторено тоа. Ако сецка на сите страни кај што има flash содржина тогаш пробај симни постара верзија на flash.
Не бива ни вака. Преку хром си има звук константно ама се слуша како звучниците кога се издувани а преку Мозила си е океј ама повремено снемува звук на секунда. :(
Инаку ако немам инсталирано драјвери нема ли да ме зеза звукот нон стоп и за филм,музика преку лаптоп?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Не бива ни вака. Преку хром си има звук константно ама се слуша како звучниците кога се издувани а преку Мозила си е океј ама повремено снемува звук на секунда. :(
Инаку ако немам инсталирано драјвери нема ли да ме зеза звукот нон стоп и за филм,музика преку лаптоп?
Ај види која верзија на хромот ја имаш (chrome://chrome/), и каква графичка имаш во компујтерот. И пробај пушти некое видео од јутуб преку ИЕ, па види дали ќе ги имаш истите проблеми.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Да ве прашам нешто, на еден компјутер ми се појавува Keyboard not found. Press F1 to continue or DEL to enter SETUP. Работата е што има тастатура и си работи, можам и F1 и DEL да стиснам, Во BIOS наместив да не се појавува пораката ама не ми е јасно зашто воопшто тоа го појавува. Некој да ми објасни :)
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Ај види која верзија на хромот ја имаш (chrome://chrome/), и каква графичка имаш во компујтерот. И пробај пушти некое видео од јутуб преку ИЕ, па види дали ќе ги имаш истите проблеми.
Version 23.0.1271.64 m на Chrome
а за графичката што треба да видам поточно? :)
ако е тоа Name кај што пишува - Mobile Intel (R) 915GM/GMS,910GML Express. (ако треба нешто друго да видам пиши пошто стварно не се разбирам у ова :) )
Инаку пробав преку IE и не кочи супер си иде звукот (јес да цел лап топ ми заглави додека го уклучам ама битно звукот е добар:D)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Version 23.0.1271.64 m на Chrome
а за графичката што треба да видам поточно? :)
ако е тоа Name кај што пишува - Mobile Intel (R) 915GM/GMS,910GML Express. (ако треба нешто друго да видам пиши пошто стварно не се разбирам у ова :) )
Инаку пробав преку IE и не кочи супер си иде звукот (јес да цел лап топ ми заглави додека го уклучам ама битно звукот е добар:D)
Така и мислев, исто се случува и кај мене, на ИЕ видеата летаат, а со најновата верзија на хромот многу споро се вчитуваат. Тоа се должи на фактот што Гугл полека го исфрлаат флеш плеерот (ако не е и целосно исфрлен од хромот) и се ориентираат кон html5 платформата.
Инаку, тоа е тоа што си видела, имаш интегрирана графичка на лаптопот. Ако сакаш ќе побарам некои понови драјвери за неа (само прво кажи ми каков ОС користиш), макар што не верувам дека тоа ќе го реши проблемот. Би можела да пробаш со инсталирање на некоја постара верзија на Гугл Хром.
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Така и мислев, исто се случува и кај мене, на ИЕ видеата летаат, а со најновата верзија на хромот многу споро се вчитуваат. Тоа се должи на фактот што Гугл полека го исфрлаат флеш плеерот (ако не е и целосно исфрлен од хромот) и се ориентираат кон html5 платформата.
Инаку, тоа е тоа што си видела, имаш интегрирана графичка на лаптопот. Ако сакаш ќе побарам некои понови драјвери за неа (само прво кажи ми каков ОС користиш), макар што не верувам дека тоа ќе го реши проблемот. Би можела да пробаш со инсталирање на некоја постара верзија на Гугл Хром.
Windows Xp имам ама што и да бараш ја искрено немам појма како се инсталираат драјвери :unsure:.
А пробав да симнам постара верзија на Хром ама не знам што е финтата пак кога проверувам ми пишува дека е најновата:tapp:. Остај сега, ќе пробам утре пак па ако имам проблеми ќе те барам.:rolleyes:
Инаку фала и за ова. :)
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
.. може некој да ми објасни зошто после направениот формат, ниеден можен плеер и кодек не ми помага при вчитувањето на преводи, каде што е застапена кирилицата?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
.. може некој да ми објасни зошто после направениот формат, ниеден можен плеер и кодек не ми помага при вчитувањето на преводи, каде што е застапена кирилицата?
Control Panel > Regional and Language > Language for non-Unicode programs > избери Macedonian.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Не знам точно што му значи "вчитување на преводи" , дали воопшто не се појавува или покажува рандом знаци место букви од кирилица..
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Control Panel > Regional and Language > Language for non-Unicode programs > избери Macedonian.
Го пробав и тоа. Неќе. :(

Не знам точно што му значи "вчитување на преводи" , дали воопшто не се појавува или покажува рандом знаци место букви од кирилица..
Тоа.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
А кој media player го користиш поточно ? Ако можеш да се снајдеш низ опциите иди во делот за поднаписи и барај Encoding и стави Cyrilic, или кај опциите за боја, големина на фонт итн на поднаписи треба да има нешто такво :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom