Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
20 ноември 2008
Мислења
2.905
Поени од реакции
400
како да блокирам сајт ? (youtube)
пробав преку : Disk C,Windows,system32,driverrs,etc,hosts1, направив како што треба .. нели:
127.0.0.1 www.youtube.com

но сепак повторно отвара .. ? помош ? пробав и : Control Panel,internet options, reveidetes sites и пишав таму исто :www.youtube.com.... но пак ништо, пак отвара.... help...?
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
137
Поени од реакции
31
Незнам дали е прашањето одговорено, неможам да испитам зашто нетов моментално е гроб.
Пред некој ден во школо видов некоја апдејтирана верзија на едубунту (или можеби било убунту) кај што може да се менуваат позадини (не дека ми е до позадината, ко пример дадов) и малце изгледот е "по-тазе". Знае некој како да апдејтирам на друго куќиште? Иначе компјутерите се п4ки со 2гб рам и 80 хард диск, т.е. постарите што се донесени по школиве :)
--- надополнето: Nov 15, 2011 12:27 AM ---
како да блокирам сајт ? (youtube)
пробав преку : Disk C,Windows,system32,driverrs,etc,hosts1, направив како што треба .. нели:
127.0.0.1 www.youtube.com

но сепак повторно отвара .. ? помош ? пробав и : Control Panel,internet options, reveidetes sites и пишав таму исто :www.youtube.com.... но пак ништо, пак отвара.... help...?
Ако имаш некој поубав антивирус, треба да имаш опција за блокирање страни преку парентал контрол.
 
Член од
31 јули 2011
Мислења
270
Поени од реакции
237
како да блокирам сајт ? (youtube)
пробав преку : Disk C,Windows,system32,driverrs,etc,hosts1, направив како што треба .. нели:
127.0.0.1 www.youtube.com

но сепак повторно отвара .. ? помош ? пробав и : Control Panel,internet options, reveidetes sites и пишав таму исто :www.youtube.com.... но пак ништо, пак отвара.... help...?
Дури барав на гугл нешто како ти што бараш видов дека кај многумина не работи тоа. Чудно кај мене проработи од прва. Инаку нема да отвора јутуб ако ја затвориш мозилата и ја отвориш пак. Еве неколку решенија ама не знам дали ќе ти помогнам.
Оди во сервиси и disable на DNS Client service. Потоа едитирај го hosts фајлот и нормално save. Па Enable на сервисот. После напиши во cmd вака ipconfig /flushdns (со празно место). Па пробај во cmd пингај го јутуб. Не би требало да можиш, ќе ти враќа 127.0.0.1
А зошто имаш hosts1 фајл? Треба да е без 1 на крајот.
 
Член од
23 август 2008
Мислења
72
Поени од реакции
3
moze li da mi kaze nekoj sto mu e na kompjuterot,znaci posle 10 min se pojavuva plav ekran i se restartira?
fala
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Има ли некоја програма за да се провери дали имам keylogger во компјутерот???
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
moze li da mi kaze nekoj sto mu e na kompjuterot,znaci posle 10 min se pojavuva plav ekran i se restartira?
fala
Немора да значи дека е прегревање.. Може и да е софтверски проблемот. Пробај види дали прегрева, измери температура.. :)
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
Дали е можно да се смени графичката картица на компјутеров мој бидејќи е intel интегрирана?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Дали е можно да се смени графичката картица на компјутеров мој бидејќи е intel интегрирана?
Интегрираната не моеш да ја смениш, ако има слот моеш да ставиш нова и таа да ја користиш место интегрирараната.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.028
Поени од реакции
6.051
Праев формат на едниов компјутер и секогаш кога снимам Audio Driver ме ребра.
Кажете како да го фикснам. Симнав драјвери од нет, ама пак error се дешава.
RealTek HD audio Driver треба.

Windows-от ХР, таков имав у моментов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom