Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
11 септември 2011
Мислења
358
Поени од реакции
608
Ме интересира колку пати е препорачливо да се зголеми виртуелната меморија за да се добие повеќе RAM?
Последниот пат ја зголемив три пати ама двата физички RAM-ови од 512MB престанаа да бидат компатибилни меѓусебно и почна да се појавува error code 7
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.162
Поени од реакции
888
Имам проблем при ре-инсталирање на виндоус.Поточно имам едно постаро ЦД ( 2009 June ако не се лажам ) со кое веќе подолго време го "освежувам" компијутерот па сакав да пробам нешто поново и секако да не правам смешни апдејти после секое преинсталирање. Всушност проблемот е што друго ЦД не ми прифаќа компијутерот или пак незнам да го подесам правилно . Значи си спуштам торент со последен апдејт на икс-пе сервис пак 3 го ставам на цд , го бутирам и го пуштам ... почнува да го чита блу скринот со текстот долу ( предпоставувам сфаќате ) и одкако завршува таа церемонија ми дава дека неможе да продолжи инсталацијата стисни F9 за Quit. Е сега , за да проверам дали е проблемот до мене го имам пробано истото тоа ЦД кај другар и работи перфектно , значи не е до ЦД-то него е нешто до мене/мојот компијутер или биос или незнам што .. се надевам некој од вас знае :LOL:
Obidi se so XP SP2, a potoa posebno simni go SP3 i instaliraj go otkako ke go instaliras kompletno Windows-ot.
Jas imam CD so XP od 2004 godina i ne sum imal vakov problem do sega, no od druga strana SP3 go imam na posebno CD :)
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
919
Поени од реакции
907
Колку загрева?
па околу 50 и нешто степени, што воопшто не би требало да прави проблем, ете иам уште еден хард диск што без гајле работи. На интернет прочитав дека тој модел на WD хард, баш тоа му е маната.... се загрева до тој степен, што се укочува целосно (замрзнува од загревање :D) па ке го користам дур не зеам некој нов аселен, ама до тогаш ми треба решение некое, за колку толку да можам да го користам
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.710
Поени од реакции
27.675
Nevermind, го поправив, инаку да, не покажуваше ништо.
човечки е да кажеш како си го поправил, за ако некој некогаш има сличен проблем и пребарува на форумов, да го најде решението..
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
па околу 50 и нешто степени, што воопшто не би требало да прави проблем, ете иам уште еден хард диск што без гајле работи. На интернет прочитав дека тој модел на WD хард, баш тоа му е маната.... се загрева до тој степен, што се укочува целосно (замрзнува од загревање :D) па ке го користам дур не зеам некој нов аселен, ама до тогаш ми треба решение некое, за колку толку да можам да го користам
Па тоа повеќе ќе го заебе дискот. Како секоја минута рестарт да му правиш.
 
Член од
11 август 2011
Мислења
266
Поени од реакции
169
човечки е да кажеш како си го поправил, за ако некој некогаш има сличен проблем и пребарува на форумов, да го најде решението..
Нека се помачат бе :)

Ама ајде греота е..

  1. If the Skype icon is displayed in the system tray at the bottom right of the screen, right-click it and select Quit.
  2. Click Start, type "run" and press Enter. (On Windows XP: Click Start and then Run.)
  3. Type "%appdata%\skype" and click OK.
  4. Locate and delete the file shared.xml. The file may be displayed as shared if file extensions are not displayed by default on your computer.
  5. If you cannot find this file:
    • Click Start, type "run" and press Enter. (On Windows XP: Click Start and then Run.)
    • Type "control folders" and click OK.
    • In the View tab, ensure that Show hidden files and folders is enabled.
    • Repeat the instructions from the beginning.
  6. Restart Skype.
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
5.227
Поени од реакции
972
Има некои шанси програмчето Pinacle 9 да се направи компактибилно со Виндоус 7 ? Пробав во properties -> compactibillity ама го нема 7цата, до Виста ги има само.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.710
Поени од реакции
27.675
Има некои шанси програмчето Pinacle 9 да се направи компактибилно со Виндоус 7 ? Пробав во properties -> compactibillity ама го нема 7цата, до Виста ги има само.
Да најдеш некоја понова верзија од програмот?
или инсталирај виртуелна машина со XP... ако ти е ептен потребно.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Има некои шанси програмчето Pinacle 9 да се направи компактибилно со Виндоус 7 ? Пробав во properties -> compactibillity ама го нема 7цата, до Виста ги има само.
Нешто не си разбрал околу работење во компатибилен мод. При стартувањето на програмата во Windows 7 оперативниот систем автоматски ја третира како Windows 7 програма. Ако се користени функционалности специфични за претходните верзии кои на 7-ца не проаѓаат мора „рачно“ да одбереме системот да се обиде да ја стартува и да се обиде да симулира постар оперативен систем (Vista, XP, ...).
Значи одговор на твоето прашање е моето прашање: бараш оперативниот систем да се обиде да ја стартува програмата како да е направена за Win7 и да се симулира самиот себе? Или ако навистина не ме разбираш ич не се мачи одбери Vista или Windows XP компатибилност и пробај.
 
Член од
4 ноември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
37
mi treba konvertor od cbr za pdf i normalno da raboti nekolku probav site rezultati bea neuspesni pa ako nekoj moze da pomogne vi blagodaram odnapred
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
1 При секое стартување на PC ми се стартува како од почеток - односно во My Documents се губат папките (знам каде да ги најдам не е тоа проблемот) и се појавува основната тема - XP, како да оправам да не се губи меморијата (ако е до меморијата) односно да не стартува се од почеток?
2 При секое стартување на PC се појавува следниов прозорец: , па како да го оправам да не се покажува (пробав со re-install на .NET 2.0 ама несака)?
:) Благодарам однапред.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Ме интересира колку пати е препорачливо да се зголеми виртуелната меморија за да се добие повеќе RAM?
Последниот пат ја зголемив три пати ама двата физички RAM-ови од 512MB престанаа да бидат компатибилни меѓусебно и почна да се појавува error code 7
2048-4096
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
1 При секое стартување на PC ми се стартува како од почеток - односно во My Documents се губат папките (знам каде да ги најдам не е тоа проблемот) и се појавува основната тема - XP, како да оправам да не се губи меморијата (ако е до меморијата) односно да не стартува се од почеток?
2 При секое стартување на PC се појавува следниов прозорец: , па како да го оправам да не се покажува (пробав со re-install на .NET 2.0 ама несака)?
:) Благодарам однапред.
:unsure:?
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Првиот проблем го оправив, 1 При секое стартување на PC ми се стартува како од почеток - односно во My Documents се губат папките (знам каде да ги најдам не е тоа проблемот) и се појавува основната тема - XP, како да оправам да не се губи меморијата (ако е до меморијата) односно да не стартува се од почеток?, е сеа вториот несака и се отвара тој прозорец што го дадов, 2 При секое стартување на PC се појавува следниов прозорец:

Па како да го оправам да не се покажува (пробав со re-install на .NET 2.0 ама несака)?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom