Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Ве молам за брз одговор, колку време се инсталира Виста? Дали може да стигне до 3-4 часа?
Дали се инсталира на 2500 Mgz, 566 Mb Psyhical memory?
Знае некој?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Не. не е 3-4 часа туку од 30мин до 1 час. Зависи тоа каков компјутер имаш но тука е одприлика.И можеш да инсталираш Vista на 512mb меморија но ќе работи многу споро. Затоа стави си xp или пробај седмица.
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Ми кажаа дека најверојатно имам проблем со некоја картица (не графичка) на „к“ буквата мислам дека беше не ми текнува точно како, или со модемот, на компјутерот. Па ме интересира ако може некој да ми каже колку би чинело промена или поправка на еден од овие делови ?
автобусКа картица да не е :)))

Иам многу зезнат проблем. Имам компјутерче со Виндоус ИксПе. Тазе форматиран. Си се пушта нормлано се си работи и го оставаш у функција некои 10 - 15 мин и како да затупува мрежната картичка.. Губи проток. Е сеа на самиот компјутер Локал Ареа Конекшн е конектирана (го нема она лимитед анд шит).. арно ама до него се пристапува ни преку интернет ни преку мрежа. Го вадиш кабелчето од картичката го ставаш и одма проработува.
Пробав со поставување на IP, SM, GW - јок пак исто.. Го сменив слотот, исто - ставив драјвери (користеше од ИксПе то некои) пак исто, кабелот го сменив пак исто..
Мрежната на друг компјутер работи, компјутерот со друга мрежна работи :)
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
Пробував да форматирам еден MSI-U135 лап топ со бутабулно усб, со Windows 7. Наместив да се прочита од стикот, но освен црн екран ништо друго. После некое време се појави буквата Ј и толку o_O Пробав на друг лаптоп и се си беше ок. Да не е нешто проблемот со тоа што MSI-то има лепенка Designed for Windows xp. Решение ?
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Ќе може некој да ми објасни како да го тргнам тоа второто мониторче? Ако идам преку properties и ако напраам Show desktop only on 1 се средува, ама после следен рестарт пак се враќа ко шо било.
Коа праам screenshots обавезно покрај основниот ми се појавува и горе десно едно мало ко шо е подоле на сликата.
Any idea how to get that away?

monitori.jpg
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Зошто, ЗОШТО ми се блокираат филмовите на сред и игрите како и компјутерот?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Ќе може некој да ми објасни како да го тргнам тоа второто мониторче? Ако идам преку properties и ако напраам Show desktop only on 1 се средува, ама после следен рестарт пак се враќа ко шо било.
Коа праам screenshots обавезно покрај основниот ми се појавува и горе десно едно мало ко шо е подоле на сликата.
Any idea how to get that away?

Прегледај го приврзокот 32381
Имаш поврзано некој уред со HDMI или S-Video?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Зошто, ЗОШТО ми се блокираат филмовите на сред и игрите како и компјутерот?
Нешто BSOD да не ти дава? Иначе мене пред да ми рикне графичката кога играв игри ми гасеше мониторот, т.е не прикажуваше излез.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Не. Мониторот ми е со обичен VGA кабел поврзан само.
Пробај притисни start+P и одберу Computer Only. Ако не пробај од контрол панелот од драјверите за графичката кај опциите за dual view или вклучени монитори ..од таму да го избришеш.

Едит: Другиот член реагирал побрзо :D
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Сеа ми е само на computer only, али ако напраам рестарт ќе се врати пак... Муабетот ми е да не праам на секое подесување
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Сеа ми е само на computer only, али ако напраам рестарт ќе се врати пак... Муабетот ми е да не праам на секое подесување
инсталирај драјвери од мониторот, и наново инсталирај драјвери од графичка
 
Член од
3 јануари 2011
Мислења
27
Поени од реакции
1
dali nekoj ja ima instalirano solid works 2010, nemozam da ja instaliram ke mi treba mala pomos
 

Kajgana Shop

На врв Bottom