Помош, софтверски проблеми и совети

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Му дошол крајот ко така :D зеде друга?
--- надополнето: Jul 6, 2011 11:31 PM ---

и до Рам може да е и до напојување.....:D
Да да, зедов друга, 256ка АТI Radeon 9550 X1050, прошлата беше 128ца, половна зедов, АGP зошто такво е лежиштето, ми одвалуваа цени по продавнициве да паднеш на газ, во Риверсофт дури 8.000 ден. ми побараа за 256ка, хаха нема грешка, истиов ПЦ ќе го купам за 8.000 не па графичката. :))))) Не ми треба нешто појако за компјутеров, поозбилните работи на лаптопот ги средувам :)
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Да да, зедов друга, 256ка АТI Radeon 9550 X1050, прошлата беше 128ца, половна зедов, АGP зошто такво е лежиштето, ми одвалуваа цени по продавнициве да паднеш на газ, во Риверсофт дури 8.000 ден. ми побараа за 256ка, хаха нема грешка, истиов ПЦ ќе го купам за 8.000 не па графичката. :))))) Не ми треба нешто појако за компјутеров, поозбилните работи на лаптопот ги средувам :)
Со здравје да си ја работиш, ахх тие по продавниците што се, компјутерот цел ако вреди 10.000 и ако бараш за некоја графичка посебно AGP има да се изгориш, затоа само половна AGP...;)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
Као да си го клонирам хардот кој го користам без да го вадам? (на нетбук сум кој му треба многу одштрафување и кинење гаранции).
Пошо знам дека Norton Ghost не дава да клонираш хард/партиција во употреба (а мене баш тоа ми треба) или на некој начин да го поврзам со друг компјутер (цел нетбук, да не го вадам хардот) па да праам клон.

Any ideas?
 
Член од
8 јули 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
ZDRAVO na site,jas imam isto taka eden problem,a toa e.
IMAM zvucna karta EKSTERNA znaci na usb,so izlez 2.1 5.1 7.1 (zavisi kako ke ja podesam).Ja koristam za pustanje muzika na program (traktor). ZVUCNATA raboti samo na WINDOWS XP,dodeka na WINDOWS VISTA i 7 ne saka da gi podeli izlezite na 5.1 i 7.1,a LAP TOPOT mi raboti SUPER na WINDOWS 7,istovremeno gi instalirav i drajverite sto se za WINDOWS VISTA i 7,megutoa nisto i od toa,se nadevam ke se najde nekoe resenie i ke vi bidam mnogu BLAGODAREN.....ili ke mora pak da go vratam na WINDOWS XP :(.......POZDRAV
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Као да си го клонирам хардот кој го користам без да го вадам? (на нетбук сум кој му треба многу одштрафување и кинење гаранции).
Пошо знам дека Norton Ghost не дава да клонираш хард/партиција во употреба (а мене баш тоа ми треба) или на некој начин да го поврзам со друг компјутер (цел нетбук, да не го вадам хардот) па да праам клон.

Any ideas?
EASEUS Partition Master, или EASEUS Todo Backup.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
EASEUS Partition Master, или EASEUS Todo Backup.
Значи сакам клон, не бекап али ај, може имаат опција да не кењам.
Прашање исто ми е одкако ќе напраам имиџ и после пример го сјебам хардот (формат му удрам), како да го restore клонираниот имиџ на хард?
Ќе треба да инсталиран виндоус па од виндоусот да инсталирам програмот па у програмот restore да идам?
Не е баш олеснителна околност тоа.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Dali moze da se smeni jazik na operativen sistem na pc bez da se formatira?
p.s. izvinete za fontot-nemam na ovoj pc makedonski font
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Dali moze da se smeni jazik na operativen sistem na pc bez da se formatira?
p.s. izvinete za fontot-nemam na ovoj pc makedonski font
може сакаш да додадеш македонска подршка на тастатура или да го направиш целиот оперативен систем на македонски ?

http://forum.kajgana.com/threads/Ве-молам-користете-кирилица-кога-пишувате-на-форумов.27435/
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
може сакаш да додадеш македонска подршка на тастатура или да го направиш целиот оперативен систем на македонски ?

http://forum.kajgana.com/threads/Ве-молам-користете-кирилица-кога-пишувате-на-форумов.27435/
Cel operativen sistem da e na Angliski. Kaj naletav kaj se zapustiv na italijanski jazik. :)
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
а тогаш мора да го форматираш и да бараш англиска верзија на Windows , што windows имаш?
XP imam.....btw kako sto spomnav na italijanski mi e i nisto ne razbiram :) i ne mozam na makedonska poddrska da go napraam :(
(gi molam na adminite da mi oprostat za latinicava)
 
Член од
5 јули 2011
Мислења
8
Поени од реакции
3
ко ке пустам звицниците не ми иди звук ми рекоја дека немам некој драјвер дали знај некој од каде да го најдам тој драјвер ???:(
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
ко ке пустам звицниците не ми иди звук ми рекоја дека немам некој драјвер дали знај некој од каде да го најдам тој драјвер ???:(
Симни Everest home edition, отиди во делот за звучна картичка, таму ќе најдеш каков тип на звучна имаш и соодветно на тоа таков драјвер ќе бараш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom