Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Пред некој ден пишав за проблемот со двд плеерот LG затоа што не ми пушташе ави фајлови.
Сето тоа го средив.Проблемот бил до неро експрес.Требало да режам со Burning Rom.
Проблемот сега е што кога ќе ги пуштам филмовите (со српски превод) некои букви недостасуваат.
На пример место за буквата Ш ми појавува буква Љ, Место буква Ч ми појавува буква ж.
Дали има некој фонт со кој што би го средил преводот на ПЦ однапред да изгледа нормално за потоа да можам да си го ставам на цд и да го гледам со филмот на двд?
Пошто на режани филмови на двд цедиња одлично ги препознава сите фонтови двд-то и не прави проблем...
Оди во опциите, барај опција Јазик на подтитлови или слична и смени ја во српски, хрватски, средно еврпоски или источноевропски, зависи што има.
А за кирилица смени ја во македонски, руски, или некој трет јазик со кирилица (ама руски скоро сигурно ќе има), исто зависи што ќе најдиш.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
ve molam da mi pomognete dva dena nemozam da prikacam foto na fejsbukot......pred nedela go instalirav servis pak dva na windows dali nekoj dodatok ne mi e instaliran neznam ama veke e frustriracki
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам инсталирано Windows vista ultimate 32-bit на компјутерот. Веќе неколку дена ме зафркава со стартувањето, кога ќе го уклучам лап топот, тоа што врти на почетокот ќе изврти и потоа се појавува црниот екран и овде застанува, ништо не се случува, а кога ќе изберам да стартува Safe Mode, без проблем се логира. Барав по гугл, најдов едно решение, демек проблем со драјверите на графичката, направив унинстал и почна се без проблем, ставив најнови драјвери оригинал од ЦД-то за компјутерот и се беше ок 2-3 дена, а од овој момент пак исто, извртува тоа на почетокот, црн екран и крај понатаму не продолжува. До што е проблемот, хардвер, софтвер, дали треба формат ??? Ве молам за помош !
Пробај некој од овие предлози:
1. Додека се стартува РС, стискај F8 и од менито одбери Start from last known good configurationЏ
2. Ако ова горе не го бива и пак остануваш на црна слика, додека си таму стисни CTRL + ALT + DELETE, одбери START TASK MANAGER, оди на FILE - NEW TASK и таму пиши explorer.exe
3. Батали VISTA, стави си 7

Пред некој ден пишав за проблемот со двд плеерот LG затоа што не ми пушташе ави фајлови.
Сето тоа го средив.Проблемот бил до неро експрес.Требало да режам со Burning Rom.
Проблемот сега е што кога ќе ги пуштам филмовите (со српски превод) некои букви недостасуваат.
На пример место за буквата Ш ми појавува буква Љ, Место буква Ч ми појавува буква ж.
Дали има некој фонт со кој што би го средил преводот на ПЦ однапред да изгледа нормално за потоа да можам да си го ставам на цд и да го гледам со филмот на двд?
Пошто на режани филмови на двд цедиња одлично ги препознава сите фонтови двд-то и не прави проблем...
Отвараш преводот во WORD, и таму со FIND AND REPLACE опцијата ги правиш сите тие Ш, Ж, Ч.... во С, З, Ц :):):)

ve molam da mi pomognete dva dena nemozam da prikacam foto na fejsbukot......pred nedela go instalirav servis pak dva na windows dali nekoj dodatok ne mi e instaliran neznam ama veke e frustriracki
Пробај со друг пребарувач.
 
H

-HRO

Гостин
@-={K-O-R-U-N}=-
На моменти човек може да излезе глупав за банална ствар :):):)
Фала многу!:helou:
 
Член од
13 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
5
Го знае ли некој кодот за лиценцирање на Avast 5.0.545. Ве молам
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Зошто не можам преку блутутот да префрлам фајлови од ПС на моб. а обратно можи без проблем? Сите сетинзи и подесувања се ок. од мобилниот ги гледам фајловите во инбокс или оутбокс фолдерот на ПС-то, одбирам за да ги превземам и чекам, чекам, чекам (стои само она долго поле кое покажува колку % се префрлени фајловите а никако да почни да се полни)....Нема абер да почни превземањето. Чаре!
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Зошто не можам преку блутутот да префрлам фајлови од ПС на моб. а обратно можи без проблем? Сите сетинзи и подесувања се ок. од мобилниот ги гледам фајловите во инбокс или оутбокс фолдерот на ПС-то, одбирам за да ги превземам и чекам, чекам, чекам (стои само она долго поле кое покажува колку % се префрлени фајловите а никако да почни да се полни)....Нема абер да почни превземањето. Чаре!
Да не имаш LG телефон? Некои телефони си имаат проблем, пробај со друг телефон, ако е се во ред..... тоа ти е :)
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Да не имаш LG телефон? Некои телефони си имаат проблем, пробај со друг телефон, ако е се во ред..... тоа ти е :)
Samsung U600 е телефонот, пробав и со друг Samsung и пак истото. Досега во овие 10 тина дена колку што го имам блутутот, само еднаш успеав да префрлам фајлови од ПС на мобилен. Името на софтверот е BlueSoleil
 
Член од
28 февруари 2009
Мислења
95
Поени од реакции
0
Ми се појавува kernel32.dll ерор кога се логирам на скајп,шо му е ? Пробав да симнам кернел да го делете стариот и да го турам новиот ама кога го даунлод ми го дава како опера документче. Ени солушнс ?
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
78
Поени од реакции
2
Microsoft Word 2010- прашања и одговори!

Поставувајте прашања,споделете некоја дилема за која ви треба решение поврзано со Word 2010.... :smir:

--- надополнето ---

Како мое прво прашање е дали еден копиран текст со македонска подршка,може да се претвори во текст на латиница?кога го претоврам и му задавам некој од латиницниве фондови,ми се менува само формата на буквите,а македонската подршка останува...Има некакво решение,или пу пу па препишувај??:salut:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Користете ја темата за софтверски проблеми. Споено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom