Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Инсталирам DirectX и ми испаѓа ерор:
A cabinet file necessary for installation cannot be trusted. Please verify the Cryptographic Services are enabled and the cabinet file certificate is valid.
Однапред благодарам.
Провери дали ти е уклучено Cryptographic Services (cryptSvc) во контрол панел - administrative tools - services ?
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
Тебе те прашав, мислев дека си на win 7, каде проблемот што го опиша се решава на многу полесен начин. А ХР одамна го заборавив и како изгледа, нема да можам да ти помогнам, извини. :smir:
Како се решава на w7?
Можеби има некои сличности..
Иако ми е за XP, јас користам windows7..па може ќе се ориентирам некако? :|
 
H

-HRO

Гостин
Незнам дали е на соодветно место прашањево ама да си прашам...
Пред некој ден земав DVD Lg.
Во компјутер имам еден тон филмови симнати од замунда по 700мб,некои по 1.40 гб и слично...
Проблемот е што тие филмови сакам да ги гледам на DVD-то а не можам.
Ако ги изрежам како Data Disc со неро во .avi формат...dvd-to вика дека не препознава такви фајлови...
Слушнав дека .ави фајлови на DVD ретко се отвараат па си симнав едно програмче DVD Flick кое е бесплатно и филмовите од .ави ми ги конвертира во двд формат...меѓутоа тој процес трае можеби и околу 1 час за 1 филм...па тоа ми се гледа малку долго....
Инаку на двд-то ми пишува дека чита DivX :)
Ако има некој пократок начин со кој не би морал да се замарам секој ден со конвертирање нека пише.
Секаква припомош е добредојдена :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Незнам дали е на соодветно место прашањево ама да си прашам...
Пред некој ден земав DVD Lg.
Во компјутер имам еден тон филмови симнати од замунда по 700мб,некои по 1.40 гб и слично...
Проблемот е што тие филмови сакам да ги гледам на DVD-то а не можам.
Ако ги изрежам како Data Disc со неро во .avi формат...dvd-to вика дека не препознава такви фајлови...
Слушнав дека .ави фајлови на DVD ретко се отвараат па си симнав едно програмче DVD Flick кое е бесплатно и филмовите од .ави ми ги конвертира во двд формат...меѓутоа тој процес трае можеби и околу 1 час за 1 филм...па тоа ми се гледа малку долго....
Инаку на двд-то ми пишува дека чита DivX :)
Ако има некој пократок начин со кој не би морал да се замарам секој ден со конвертирање нека пише.
Секаква припомош е добредојдена :)
Чим вика дека чита DivX треба да ти чита се што е AVI освен ако не ти е некое ептен чкарт DVD. А тоа за да конвертираш, споро е ако е 4-5-6 саати, значи си топ со чекање :)
Пробај други AVI фајлови стај ги на некое DVD и види дали ќе ги пушти. А кога го ставаш цедето во DVD плеерот, ти ги дава фајловите да си бираш кој да го пуштиш или?
И што DVD имаш?
 
T

Tetro

Гостин
Како се решава на w7?
Можеби има некои сличности..
Иако ми е за XP, јас користам windows7..па може ќе се ориентирам некако? :|
За win 7:
Долу, десно на лентата има еден звучник, клик на него, клик mixer, напрај сите до горе и толку. :) Нема сличност на ХР.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Незнам дали е на соодветно место прашањево ама да си прашам...
Пред некој ден земав DVD Lg.
Во компјутер имам еден тон филмови симнати од замунда по 700мб,некои по 1.40 гб и слично...
Проблемот е што тие филмови сакам да ги гледам на DVD-то а не можам.
Ако ги изрежам како Data Disc со неро во .avi формат...dvd-to вика дека не препознава такви фајлови...
Слушнав дека .ави фајлови на DVD ретко се отвараат па си симнав едно програмче DVD Flick кое е бесплатно и филмовите од .ави ми ги конвертира во двд формат...меѓутоа тој процес трае можеби и околу 1 час за 1 филм...па тоа ми се гледа малку долго....
Инаку на двд-то ми пишува дека чита DivX :)
Ако има некој пократок начин со кој не би морал да се замарам секој ден со конвертирање нека пише.
Секаква припомош е добредојдена :)
Јас го користам Nero burning Rom (навика, мене ми е најлесно) и барем кај мене функционира. Види ги подесувањата (пример треба да се одбере двд-ром (ИСО) или цд-ром...зависи дали ставаш цд или двд, после треба да стои no multisession) овде
http://forum.videohelp.com/threads/296541-AVI-Files-to-DVD-data-disc?p=1809128&viewfull=1#post1809128

за проверка на ави фајлот види Gspot овде (имаш и кратки објаснувања)
http://www.headbands.com/gspot/v26x/index.htm

па што ти одговара, тоа ...и стварно, кажи го моделот на LG

Btw, колку дискови имам фрлено додека научив дека фајловите за двд формат од video-ts фолдерот не се ставаат директно на диск :)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Имам проблем со лаптопот, марка Acer 5720zg, при стартување на ОС екранот ми се меша со бои, како “пречки“ на тв, притоа станува целиот црн, бел или син и не реагира на никакви команди.
Машината си работи, не дава никакви сигнали дека нешто не е во ред.

Дали некој се сретнал или може да претпостави што е маната?

Би замолил и за совет.

Фала,
Б
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам проблем со лаптопот, марка Acer 5720zg, при стартување на ОС екранот ми се меша со бои, како “пречки“ на тв, притоа станува целиот црн, бел или син и не реагира на никакви команди.
Машината си работи, не дава никакви сигнали дека нешто не е во ред.

Дали некој се сретнал или може да претпостави што е маната?

Би замолил и за совет.

Фала,
Б
Пробај мрдај го дисплејот напред-назад полека, види дали ќе се менува сликата.

Од кога ти прави вака и што си направил (софтверски и хардверски/физички) пред да се случи ова?
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.796
Поени од реакции
4.457
вака сеа, пробувам да реинсталирам виндоус на компјутер, арно ама нејќе да се покрене дирекно од цд, па затоа му ставам старт ап флопи, и дос и икс пе и вин98, и секој пат кога ке му направам на R:>i386\winnt.exe покренува ама по 10 секунди ми вика
An internal Setup error has occured.
Could not find a place for a swap file.
Setup cannot continue. Press ENTER to exit.
јас се утепав од гуглање ама сегде само наоѓав да го правама истото како што опишав погоре, на едно мест најдов дека требало да ја реактивирам партицијата само незнам како да го направам тоа во дос, ако има некој појма шо му е бутурот ПОМОШ ќе збрлавам веќе
фала однапред
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
вака сеа, пробувам да реинсталирам виндоус на компјутер, арно ама нејќе да се покрене дирекно од цд, па затоа му ставам старт ап флопи, и дос и икс пе и вин98, и секој пат кога ке му направам на R:>i386\winnt.exe покренува ама по 10 секунди ми вика
An internal Setup error has occured.
Could not find a place for a swap file.
Setup cannot continue. Press ENTER to exit.
јас се утепав од гуглање ама сегде само наоѓав да го правама истото како што опишав погоре, на едно мест најдов дека требало да ја реактивирам партицијата само незнам како да го направам тоа во дос, ако има некој појма шо му е бутурот ПОМОШ ќе збрлавам веќе
фала однапред
У биос сигурно имаш поставка за редослед на бутирање (првин од цд/двд)...за да може да ти го чита дискот кога ќе го покренува ОС (без разлика кој ОС) т.е. од каде да бутира-подига.
Можеш и од дос ама е многу зезанција (дос/s make system disk или нортон командер па копирање...кинење живци :) ... затоа првин пробај со бутирањето у биос)
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.796
Поени од реакции
4.457
У биос сигурно имаш поставка за редослед на бутирање (првин од цд/двд)...за да може да ти го чита дискот кога ќе го покренува ОС (без разлика кој ОС) т.е. од каде да бутира-подига.
Можеш и од дос ама е многу зезанција (дос/s make system disk или нортон командер па копирање...кинење живци :) ... затоа првин пробај со бутирањето у биос)
има редослед од три опции
јас на сите три им направив CD-ROM потоа на првото само му направив а на другите дисејбл, ги пробав сите можни комбинации, крајна линија, секој пат кога треба да покрене од цд тој покрева од флопи, ако нема флопи дирекно си бутира од хдд
мене ми е чудно затоа што го нема она стандардно press any kay to boot from cd... и после се да си оди ко подмачкано, можеби биосот е стар можеби нешто му фали, но стариот виндоус си работи најнормално, сакам да го форматирам зш е на друг јазик
ако не ти е тешко смисли нешто друго зошто јас се предавам:nesum:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
има редослед од три опции
јас на сите три им направив CD-ROM потоа на првото само му направив а на другите дисејбл, ги пробав сите можни комбинации, крајна линија, секој пат кога треба да покрене од цд тој покрева од флопи, ако нема флопи дирекно си бутира од хдд
мене ми е чудно затоа што го нема она стандардно press any kay to boot from cd... и после се да си оди ко подмачкано, можеби биосот е стар можеби нешто му фали, но стариот виндоус си работи најнормално, сакам да го форматирам зш е на друг јазик
ако не ти е тешко смисли нешто друго зошто јас се предавам:nesum:
Заборавив за досот, колку што се сеќавам потребно беше во high memory делот да се инсталираат (преку autoexec ili msconfig) и дрјавери за цд пошто дос-от сам ги нема. Ако сакаш да пробаш преку дос, еве ти драјвери, дос фајлови и некои туторијали
http://www.computerhope.com/cdromd.htm

за бутирањето и инсталација од цд, пробај во биос стави ја првата опција цд, втората хдд или флопи, третата флопи или хдд. Тогаш, ако не ти бутира од цд-диск, најди сигурен бутабилен диск од некого (најверојатно тој што го имаш не е бутабилен).
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.796
Поени од реакции
4.457
фала, ќе пробам па ќе кажам што биднало, фала уште еднаш
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.483
Поени од реакции
28.805

Kajgana Shop

На врв Bottom