Помош, софтверски проблеми и совети

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Mомци последниов сат имам проблем со глушецов (маусов де.. )...е сја ќе речите хардверски ти е проблемот....ама излеа не е...оти кога ќе го рестартирам ПЦ-во проблемов бега, па по некое време пак се јавува...

Да резимирам:
ГЛувчево ми кочи , ми кочи покажувачов...
Понекогаш тоа е краткотрајно, па потоа продолжува да работи прописно ,а понекогаш ми закочува цело време, па морам да правам рестарт за да работи...

Ај некој ум да ми дајте?
 
C

cige

Гостин
ako mozete da mi odgovorite na edno prasanje,
go formatirav kompjuterot, sakav da ja formatiram samo particija C, ama jas po greska i na D sum instaliral Windows,
a vo D si gi cuvav site dokumenti i sliki, dali moze na nekoj nacin da si gi vratam podatocite,
izgubeni mi se site sliki od patuvanja, rodendeni, proslavi idr, isgubiv mnogu dragi sliki,
ve molam ako mozete da me upatite nekade ili nekako da si gi vratam podatocite
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
ako mozete da mi odgovorite na edno prasanje,
go formatirav kompjuterot, sakav da ja formatiram samo particija C, ama jas po greska i na D sum instaliral Windows,
a vo D si gi cuvav site dokumenti i sliki, dali moze na nekoj nacin da si gi vratam podatocite,
izgubeni mi se site sliki od patuvanja, rodendeni, proslavi idr, isgubiv mnogu dragi sliki,
ve molam ako mozete da me upatite nekade ili nekako da si gi vratam podatocite
Нема спас....освен едно, повторувај по мене: Оче наш, ти кој си на небесата...
Шега на страна, мислам, а и прилично сум сигурен дека нема спас, жал ми е.
Се надевам дека некој форумџија има подобри вести од мене.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Зашо иам 2 Unallocated Space коа пробуем да снимам Windows. Зошто неможам да ги спојам?

Едната е добиена од Бришење партиција, а другата од Shrink.
Едната е 16гб,а другата 14.5
Кога пак ќе избришеш некоја партиција, тогаш ќе се спојат двете во едно Unallocated Space, и после ќе си направиш нова и ете ти.

Mомци последниов сат имам проблем со глушецов (маусов де.. )...е сја ќе речите хардверски ти е проблемот....ама излеа не е...оти кога ќе го рестартирам ПЦ-во проблемов бега, па по некое време пак се јавува...

Да резимирам:
ГЛувчево ми кочи , ми кочи покажувачов...
Понекогаш тоа е краткотрајно, па потоа продолжува да работи прописно ,а понекогаш ми закочува цело време, па морам да правам рестарт за да работи...

Ај некој ум да ми дајте?
Проба со друг маус? Во друг USB? Проба во Safe Mode?
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Маусов во ред е...

Сеа му правам финта кога ќе заглави , удирам виндовс копчето и го одглавувам...

Значи некој софтверски проблем е ...
Можно е да имам сјебано нешто со овие програмиве за чистење или регистри мењавање...
Само работава е шо незнам шо е :)

Шо велиш ти ,имат некој начин да го вратам во нормала ?
иначе маусов ми е со ПС2 приклучок!
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
ako mozete da mi odgovorite na edno prasanje,
go formatirav kompjuterot, sakav da ja formatiram samo particija C, ama jas po greska i na D sum instaliral Windows,
a vo D si gi cuvav site dokumenti i sliki, dali moze na nekoj nacin da si gi vratam podatocite,
izgubeni mi se site sliki od patuvanja, rodendeni, proslavi idr, isgubiv mnogu dragi sliki,
ve molam ako mozete da me upatite nekade ili nekako da si gi vratam podatocite
Земи Recuva и пушти длабоко скенирање (Deep Scan). Потоа на друга пратиција врати ги податоците. И стегај палци да се спаси што можи повеќе. Голем дел секако ќе биде изгубен.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Маусов во ред е...

Сеа му правам финта кога ќе заглави , удирам виндовс копчето и го одглавувам...

Значи некој софтверски проблем е ...
Можно е да имам сјебано нешто со овие програмиве за чистење или регистри мењавање...
Само работава е шо незнам шо е :)

Шо велиш ти ,имат некој начин да го вратам во нормала ?
иначе маусов ми е со ПС2 приклучок!
Сети се од кога ти прави вака, што точно си направил пред да почне да те зеза? Ако си инсталирал нешто сомнително, бриши го, ако си чистел регистри или си чепкал по Windows-от со некои програмчиња, пробај направи си System Restore...
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Сети се од кога ти прави вака, што точно си направил пред да почне да те зеза? Ако си инсталирал нешто сомнително, бриши го, ако си чистел регистри или си чепкал по Windows-от со некои програмчиња, пробај направи си System Restore...

Корун, работава е што рестор поинт немам направено..

А да, скоро инсталирав софтвери ,пред се оптимизациони ,па можно е при чистењето на регистрите нешто да се има зезнато...

Гледам на гугл многу чест проблем е , ама никако некое од решенијава да биде применливо кај мене...

Види нешто ако знеш посоветувајме...
Рагледај Mouse freezing on win. xp - милион различни решенија се нудат...
Па да почнеме да применуваме од почеток !
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Корун, работава е што рестор поинт немам направено..

А да, скоро инсталирав софтвери ,пред се оптимизациони ,па можно е при чистењето на регистрите нешто да се има зезнато...
Рестор поинти автоматски се прават. А иначе 99% од оптимизационите софтвери се деоптимизациони.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.439
вака,имав Windows Vista и на куќиштето имав стандарден приклучок за звучници одпозади и кај што се USB портовите однапред исто така 2 приклучоци за слушалки и микрофон.Звучниците ми беа прклучени одпозади,а слушалките однапред и звукот во исто време одеше и преку слушалките и преку звучниците.Сега го однесов на преинсталација и ставив Windows 7 и приклучоците што се однапред не работат.Одпозади ги поврзав и слушалките и звучниците-работат,а од предните приклучоци не работат.:vozbud::vozbud::vozbud:
plssss кој може да ми помогне пошто ме мрзи секогаш да ги уклучувам и исклучувам звучниците и слушалките
Некој чаре за ова? :smir:
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
879
Дајте помагајте за WLM-ов. Го реинсталирав Windows-от (7-мица) и сега не примам sounds од WLM. Се проверив, и во сетинзи, и звучниците ги проверив, и драјвери најнови симнав пак ништо. Пробав со бришење и повторна инсталација на WLM, ништо. Иначе ја имам ''N'' верзијата на Win 7 Ultimate x64, што доаѓа без WMP 12 (т.е. воопшто нема WMP). На претходната инсталација на обичниот Win 7 Ultimate x64, немав никаков проблем. Чаре има или нема??????????
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
10
Како да наместам кога пишувам наместо ch да ми излегува č или sh да излегува š
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Како да наместам кога пишувам наместо ch да ми излегува č или sh да излегува š
Не може така како што сакаш, туку стави си Српска поддршка и најди си ги тие букви на тастатурата, исто како што сега пишуваш Ш на кирилица, таму би било некоја друга буква (пример)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
ЛОЛ

Ај намести си хрватска тастатура т.е додај и HR јазик.

Не може така како што сакаш, туку стави си Српска поддршка и најди си ги тие букви на тастатурата, исто како што сега пишуваш Ш на кирилица, таму би било некоја друга буква (пример)
За да не се брка со српска подршка, нека намести хрватска, се е исто како и кај нашава кирилица само што Y и Z се на различни позиции (Y e кај Z - како на новиве тастатури)

 

Kajgana Shop

На врв Bottom