Помош, софтверски проблеми и совети - II дел

  • Креатор на темата Princ
  • Време на започнување

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
АнГеЛ напиша:
Епа првен демек имало некој проблем, заради што Windows мора да се исклучи. Ако прв пат ја гледаш поракава, рестартирај го компјутеров, ако не следи ги инструкциите: провери дали имаш доволно меморија, па ако кај STOP ти јавува некој драјвер, преинсталирај го, па пробај со преинсталирање на графичката итн.
Важно кај STOP ми јавува некои мемориски локации, нешто вакво 0x00004530.. (0x00093400, 0x00000342, 0x0000000000) (последната знам дека беше со нули цела)
Ако ти треба точно како е пораката и кои локации ги пишува, ќе пишам попосле оти сега не сум дома
Тие мемориски локации ги дава негде подоле, глеј малце погоре на горниот дел од екранот ке имаш еден ред од текст со големи букви, зборовите одвоени со долна црта (_). Е таму кажи шо пишува. Варијации се UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME, IRQ_NOT_LESS_OR_EQUAL, ACCES_VIOLATION и така натаму.
 

АнГеЛ

I will change the world
Член од
2 август 2006
Мислења
381
Поени од реакции
2
Еве шо пишува се на се :
----------------------------------------------------------------------
A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer.

If this is the first time you've seen this stop error screen, restart your computer. If this screen appears again, follow these steps:

Check to be sure you have adequate disk space. If a driver is identified in the Stop message, disable the driver or check with the manufacturer for driver updates. Try changing video adapters

Check with your hardware vendor for any BIOS updates. Disable BIOS memory options such as caching or shadowing. If you need to use Safe mode to remove or disable components, restart your computer, press F8 to select Advanced Startup Options, and then select Safe Mode.

Technical information:

***STOP: 0x0000008E (0xC0000005, 0x8056E30A, 0xF7A2EE58, 0x00000000)
------------------------------------------------------------------------
Иначе во Safe Mode не ми го праи овоа
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Не ми е јасно зошто ти бара нова верзија на BIOS? Да не си го флешувал некогаш BIOSот? Или пак да си чачкал таму?
 

АнГеЛ

I will change the world
Член од
2 август 2006
Мислења
381
Поени од реакции
2
pcjodamaster напиша:
Не ми е јасно зошто ти бара нова верзија на BIOS? Да не си го флешувал некогаш BIOSот? Или пак да си чачкал таму?
Ц, немам ништо праено во BIOS-от
А иначе можно е да бара update на BIOS-от
 

IsusHristos

Bojan CPU
Член од
1 март 2007
Мислења
256
Поени од реакции
1
Значи пцто ти е за формат имаш некој драјвер оштетен.
Тоа би превземал јас.
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Princ напиша:
1. Start, Run и напиши regedit.
2. CTRL+F, и напиши (или пастирај подобро) HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\E xplorer (ако не го најде, оди мануелно)
3. Најди го полето REG_DWORD со име NoFolderOptions (би требало да го има) и избриши го или додај му вредност 0.
Конечно го средив проблемот околу Folder Options со SpyBot Search&Destroy. Малвејр беше тоа, само не ми текнува на името. Сепак, фала Принц!
 
Член од
11 април 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
мозе мала помош!!!

Видете си го форматирав компиутерот.Првпат сам го инсталирав виндоусот но сега ми се исклучува компиутерот.
Кога пробав да го даунлоадирам скајп но ми се исклучува на скроз.ЧАРЕ:salut::salut:
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
CODE_NAME напиша:
Видете си го форматирав компиутерот.Првпат сам го инсталирав виндоусот но сега ми се исклучува компиутерот.
Кога пробав да го даунлоадирам скајп но ми се исклучува на скроз.ЧАРЕ:salut::salut:
Може повеќе информации, да ни подобјасниш нешто повеќе во врска со проблемот?

П.С. Не треба да е овде ова прашање туку во Оперативни системи и програми.
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
Пред некој месец го форматирав РС-то, и сеа неможам да инсталирам флеш 8 :S

еве овој ерор ми го дава:



Симнав InstallScript инсталирав ама џабе ништо нејќе...:toe:

помош?
 

Attachments

IsusHristos

Bojan CPU
Член од
1 март 2007
Мислења
256
Поени од реакции
1
Гарант имаш некој spyware ili нешто слично.Имаш ли антивирус ако немаш инсталирај си.И јас имав сличен проблем вирус беше.
Ако си сигурен дека не е вирус пиши ке бараме чаре
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
имам бајаги програми за заштита: Active Virus Shield, Spybot S&D, Ad-Aware SE Professional, AVG Anti-Spyware... скенирав неколку пати, не наоѓа ништо :S

изгледа не е тоа
 
P

Princ

Гостин
tha_Casper напиша:
Пред некој месец го форматирав РС-то, и сеа неможам да инсталирам флеш 8 :S

еве овој ерор ми го дава:

http://forum.kajgana.com/attachment.php?attachmentid=1546&stc=1&d=1176326202

Симнав InstallScript инсталирав ама џабе ништо нејќе...:toe:

помош?
Оди Start па Run
Во run прозорецот пастирај го ова како што го гледаш: "C:\Program Files\Common Files\InstallShield\Driver\7\Intel 32\IDriver.exe" /regserver
мавни ентер и рестартирај. Пробај сега да инсталираш.
И секако, кажи резултат :)
 

IsusHristos

Bojan CPU
Член од
1 март 2007
Мислења
256
Поени од реакции
1

Kajgana Shop

На врв Bottom