Помош, софтверски проблеми и совети - II дел

  • Креатор на темата Princ
  • Време на започнување

Swifty

Никола
Член од
5 февруари 2007
Мислења
992
Поени од реакции
2
Пишав овде зошо мислам дека не ми е до звучките. Кога слушам музиче од пи си-во океј е звукот, но .. кога пуштам од интернет некое клипче или некоја песна звукот ми е многу слаб, едвај се слуша. Пробав и на ХајФајв и на ЈуТуб.. истиот проблем. Ако знае некој што е проблемот нека пише. :smir:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
hm neznam sto mozi da bidi, i od internet se razbira poslab e zvukot isto i kvalitetot e polos, nisto drugo neznam so mozi da bidi.
 

IsusHristos

Bojan CPU
Член од
1 март 2007
Мислења
256
Поени од реакции
1
Swifty напиша:
Пишав овде зошо мислам дека не ми е до звучките. Кога слушам музиче од пи си-во океј е звукот, но .. кога пуштам од интернет некое клипче или некоја песна звукот ми е многу слаб, едвај се слуша. Пробав и на ХајФајв и на ЈуТуб.. истиот проблем. Ако знае некој што е проблемот нека пише. :smir:
Пробај со K-Lite Codec Pack инсталирајги не би требало да имаш никакви проблеми
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Lugje aj da ve zamolam ako nekoj znae kako mozam da go namesam programceto pdf. Ne se razbiram mnogu vo ovie raboti i neznam kako treba. Probav download ama ne mozem da namestim. Aj ako nekoj znae kako neka mi kaze zasto mi treba da go slimnan materijalot sto mi e za ispit a bez pdf ne mi otvara...
 

IsusHristos

Bojan CPU
Член од
1 март 2007
Мислења
256
Поени од реакции
1
Maca напиша:
Lugje aj da ve zamolam ako nekoj znae kako mozam da go namesam programceto pdf. Ne se razbiram mnogu vo ovie raboti i neznam kako treba. Probav download ama ne mozem da namestim. Aj ako nekoj znae kako neka mi kaze zasto mi treba da go slimnan materijalot sto mi e za ispit a bez pdf ne mi otvara...
Ке инсталираш Adobe Acrobat www.adobe.com
 
Член од
20 март 2007
Мислења
1.044
Поени од реакции
2
Kога го инсталирав Linux на мојот компјутер ми кажаа дека на него виртуелните површини за работа можат да ми бидат во вид на коцка, и веднаш почнав да копам по интернет...
Да преминеме на главното:
1. Ги симнав потребните 3Д драјвери за nVidia графичка картица
2. Го симнав и пакетот за коцката...
3. После ова ги симнав и Xgl драјверите

по извршените работи напишав
и ми го даде следниов проблем:
compiz. real: Screen 0 on display ":0.0" alredy has a window manager; try using --replace option to replace the current window manager. compiz real: No manageable screens found on display :0.0
Ако напишам
compiz --replace gconf &
ги снемува лентите на десктопот, како и лентите на сите отворени прозори, патем отворените прозори "замрзнат" и неможам да преминам од еден во друг прозор... не работи и командата alt+tab, и единствена работа што можам да ја направам е да го рестартирам Linux-от преку командата ctrl+alt+backspace...

PLEASE HELP ME!!!
ANYONE...
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
408
Поени од реакции
15
Христос Воскресе

Како да инсталирам Sky Star 2 на windiws Vista пошто кога ќе почнам ми вика да инсталирам медија плеар 9 или понов а во виндосот има интегрирани 11
 

IsusHristos

Bojan CPU
Член од
1 март 2007
Мислења
256
Поени од реакции
1
Чаир напиша:
Како да инсталирам Sky Star 2 на windiws Vista пошто кога ќе почнам ми вика да инсталирам медија плеар 9 или понов а во виндосот има интегрирани 11
најпрво ке ги инсталираш драјверите.потоа на сетапот од драјверите ке му наместиш компатибилнотс за xp.откога ке се инсталираат ке одиш на www.progdvb.com и ке симнеш progdvb за да гледаш телевизија.а потоа ке инсталираш кодеци на пример K - lite http://www.codecguide.com или некои други.
Работи на виста тестирано е.
Моја препорака е да се вратиш на XP за виста почекај барем уште една година.
њу:
евети линк за драјвери за виста
http://www.technisat.de/download/en/soft/441B20070306web.zip
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
181
Поени од реакции
6
Warning!

Aj i za mene edna mala pomosh!Nemoj da se smeete ako ne go napisham bash pravilno,za da vidam tachno treba da go restartiram komp!Znachi vaka .Koga ja palam mashinava pishuva ova:Warning.CPU has been changed or CPU ratio changed fail.Please re-enter CPU setings in theCMOS setup and remember to save befor quit.Onda ima opcija f1 ili del.,ja idam f1 i prorabotuva najnormalno:toe:Poshto pred nekoe vreme mi se izmestuvashe i saatot iden drugar smeta deka ke da e do baterijata na matichnata(trebalo da se smeni) ili pa mora da se vlaga u BIOS.A ako trba shto bi pravel tamu?Malku me faka strav od toj BIOS.POmosh ako moze:smir:
 

IsusHristos

Bojan CPU
Член од
1 март 2007
Мислења
256
Поени од реакции
1
party bracker напиша:
Aj i za mene edna mala pomosh!Nemoj da se smeete ako ne go napisham bash pravilno,za da vidam tachno treba da go restartiram komp!Znachi vaka .Koga ja palam mashinava pishuva ova:Warning.CPU has been changed or CPU ratio changed fail.Please re-enter CPU setings in theCMOS setup and remember to save befor quit.Onda ima opcija f1 ili del.,ja idam f1 i prorabotuva najnormalno:toe:Poshto pred nekoe vreme mi se izmestuvashe i saatot iden drugar smeta deka ke da e do baterijata na matichnata(trebalo da se smeni) ili pa mora da se vlaga u BIOS.A ako trba shto bi pravel tamu?Malku me faka strav od toj BIOS.POmosh ako moze:smir:
Првин пробај рестартирајго биосот(има тако звани дел наречен јампер кој се наоѓа близу батеријата на биосот и тој од 1-2 ке го наместиш на 2-3 потоа го враќаш на 1-2)(1 ,2 ,3 ти се конекторите на кој стои јамперот обележани би требало да бодат) ако пак ти јавува грешка ондак смени батерија.
 

Toto_

P.H.D
Член од
27 април 2007
Мислења
65
Поени од реакции
1
Aj koj ke uspee da mi go resi problemov go castim!.
imam internet wireless i oni zemaa internet od mtnet izglea. e sea rabotata e sto ima nekoj portooj potocno tcp 2300-2400, tcp 47624 i udp 2300-2400 sto izglea se zatvoreni a mene mi trebaa za multiplayer igranje Age of Empires 2. bev tamu i mi rekoa deka od kaj niv sve e otvoreno i deka moze da e od mt-net. sega baram alternativno resenie kako na pr. prefrlanje od eden na drug port ili slicno. ako nekoj e poiskusen od taa tema neka kaze
 
P

Princ

Гостин
party bracker: и мене (на еден стар компјутер) ми се има случувано тоа. Лоша батерија. Смени ја. Ресет нема да помогне.

Toto: не верувам да е до мт.нет, знам луѓе што играат без проблеми.
 

Toto_

P.H.D
Член од
27 април 2007
Мислења
65
Поени од реакции
1
mozda i ne e od mt-net ali ipak nema nekoj nacin da se prenasocat ili prefrlja na drug port?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom