Помош - сакам да градам!

Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.183
Поени од реакции
3.154
Зависи колку м2 сакаш! За 100 м2 40к се доволни и за клуч на рака! Те лажат за одење во висина, губиш на степениште! Ако си приватен инвеститор, па на мал плац дигнеш 5 ката и продаваш, тоа е друга математика, за свои потреби јок!
Друже мислев за 2 кат да бидат од надвор степениците значи 2 влеза.. Ќе се добие на простор што се вели.. Иначе да толку околу 100м2..
Велат дека повеќе одело материјал во должина него ли во висина затоа прашав.. Иначе за сопствени семејни потреби не за продажба :)
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Друже мислев за 2 кат да бидат од надвор степениците значи 2 влеза.. Ќе се добие на простор што се вели.. Иначе да толку околу 100м2..
Велат дека повеќе одело материјал во должина него ли во висина затоа прашав.. Иначе за сопствени семејни потреби не за продажба :)
Степениците исто фаќаат место и чинат пари, не држи математиката.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Како може да се реши проблем со гласна музика со јаки басови која се пренесува на горните спратови? Посебно сметаат басовите (бум бум бум, високите фреквенции не се ни слушаат многу ниту пречат) кои не само што се слушаат повеќе туку и од нив се пренесуваат вибрациите во станот. Изолација со долниот дел (под нас) каде е музиката нема, само бетонска плоча и ламинат (кај нас). Гледав бас трапови и некои слични изолации, но некако се многу скапи по квадрат, а не само што не сум сигурен дали ќе ги апсорбираат вибрациите туку се работи за поголема просторија па тоа е и поголемо вложување без да го знам резултатот. Башка мора да убдувам некого да му ставам вакви чудовишни бас трапови на ѕид. Ај на страна да ја тргнеме површината. Дали има поефтини и ефикасни варијанти за вакви проблеми?
Втора варијанта е уште поскапа и понепрактична. Кај мене да го извадам ламинатот, да ставам звучна изолација (која повторно не знам дали и колку ќе ги гуши вибрациите) со висина од 3-4 цм, да ставам врз неа пак ламинат.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Како може да се реши проблем со гласна музика со јаки басови која се пренесува на горните спратови? Посебно сметаат басовите (бум бум бум, високите фреквенции не се ни слушаат многу ниту пречат) кои не само што се слушаат повеќе туку и од нив се пренесуваат вибрациите во станот. Изолација со долниот дел (под нас) каде е музиката нема, само бетонска плоча и ламинат (кај нас). Гледав бас трапови и некои слични изолации, но некако се многу скапи по квадрат, а не само што не сум сигурен дали ќе ги апсорбираат вибрациите туку се работи за поголема просторија па тоа е и поголемо вложување без да го знам резултатот. Башка мора да убдувам некого да му ставам вакви чудовишни бас трапови на ѕид. Ај на страна да ја тргнеме површината. Дали има поефтини и ефикасни варијанти за вакви проблеми?
Втора варијанта е уште поскапа и понепрактична. Кај мене да го извадам ламинатот, да ставам звучна изолација (која повторно не знам дали и колку ќе ги гуши вибрациите) со висина од 3-4 цм, да ставам врз неа пак ламинат.
Има еден лек се вика време(или вие ќе отапите на басот или со возраста доле нема да пуштаат таква музика), инаку нема начин ефикасно да се спасиш од тоа, треба целата просторија да е изолирана долу, па да има ефект!
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.271
Како може да се реши проблем со гласна музика со јаки басови која се пренесува на горните спратови? Посебно сметаат басовите (бум бум бум, високите фреквенции не се ни слушаат многу ниту пречат) кои не само што се слушаат повеќе туку и од нив се пренесуваат вибрациите во станот. Изолација со долниот дел (под нас) каде е музиката нема, само бетонска плоча и ламинат (кај нас). Гледав бас трапови и некои слични изолации, но некако се многу скапи по квадрат, а не само што не сум сигурен дали ќе ги апсорбираат вибрациите туку се работи за поголема просторија па тоа е и поголемо вложување без да го знам резултатот. Башка мора да убдувам некого да му ставам вакви чудовишни бас трапови на ѕид. Ај на страна да ја тргнеме површината. Дали има поефтини и ефикасни варијанти за вакви проблеми?
Втора варијанта е уште поскапа и понепрактична. Кај мене да го извадам ламинатот, да ставам звучна изолација (која повторно не знам дали и колку ќе ги гуши вибрациите) со висина од 3-4 цм, да ставам врз неа пак ламинат.
,,,dijamantski gips karton plochi a pomegju niv tervol i plus potenok stiropor,zafakja okolu 6-7cm. debelina,sega za sega uspeshno se pokazha ,a za ponataka ke pokazhe vremeto,,,
,,,okolu 30 do 45 evra od kvadrat,,,
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
Степениците исто фаќаат место и чинат пари, не држи математиката.
Исто е ама не е исто,
трошиш за плоча одоздола, ѕидот е ист, потоа трошиш за плоча одозгора, ако ја има оти може да помине без тоа ако не планира да ја дига нагоре, иако е пожелно да има плоча, ако прави на спрат мора да има една плоча, потоа со или без плоча и покривот да си знаеш дека е пак двојно поголем кој исто така чини пари.
Здраво дечки..

Ај тие што граделе куќа или што имаат познавање околу тоа да дадат мислење..
Сакам да градам куќа е сега прво и основно која е поевтина варијанта дали да одам во ширина и должина на 1 кат или пак да одам на 2 спрата да биде куќата? Некој ме советуваа дека во висина би заштедил 15 до 20 %..
Дали 40.000 евра би стигнале за дигање на куќата, за врати, прозори, купатила, ламинат и други останати неопходни работи??
Би ви благодарен за секој совет што би ми го дале..
Во ширина баш и не можеш да одиш колку сакаш, треба спрема ДУП да гледаш колку е максимумот, можеби е двокуќа незнам,
викаш на два влеза, дали се работи за браќа, ако е така и имате можност за двокуќа направете по еден спрат па во иднина некогаш ќе кренете нагоре, ако е за едно семејство тогаш прави на два спрата.

40000 евра се доволни за 200 квадрати (по 100 квадрати) кога ја би ја правел, дури и би ми останал кусур, ако ти ја прави фирма немам поим колку би било, сепак според проектот (кој мислам дека го немаш) ќе можеш многу детално да пресметаш колку би те коштал материјалот, врати, прозорци и сл.
 
Член од
20 септември 2010
Мислења
40
Поени од реакции
3
Здраво дечки.

Преговарам за еден плац (се води како нива) кој се наоѓа во вонградска зона. Во општина Гази Баба моментално не можам да добијам информации зошто делот за урбанизам нема да работи наредни 2-3 недели поради некој заразен од корона, па си реков тука да прашам и плус за искуство доколку има некој. Во тој предел има 3 куќи кои се постојано живеалиште и околу 10 кои служат како викендици. Од тоа што разбрав, тој дел не е влезен во ДУП-от на општината, но дел од куќите кои се таму се легализирани. Прво што ми иде на ум е дека можеби биле дивоградби, па потоа ги легализирале со проектот кој постоеше за легализација по 1е м2.

Ме интересира дали доколку го купам плацот има шанси да добијам дозвола за градба. Да речеме и дека навистина не е влезен во ДУП-от (кога ќе проработи секторот ќе одам и ќе побарам документ), дали постои шанса да се додаде и потоа да добијам дозвола, исто и колку би траел тој процец отприлика?

Би ви бил благодарен за било кој совет од вас. Поздрав
 
Член од
22 април 2020
Мислења
17
Поени од реакции
8
Здраво дечки.

Преговарам за еден плац (се води како нива) кој се наоѓа во вонградска зона. Во општина Гази Баба моментално не можам да добијам информации зошто делот за урбанизам нема да работи наредни 2-3 недели поради некој заразен од корона, па си реков тука да прашам и плус за искуство доколку има некој. Во тој предел има 3 куќи кои се постојано живеалиште и околу 10 кои служат како викендици. Од тоа што разбрав, тој дел не е влезен во ДУП-от на општината, но дел од куќите кои се таму се легализирани. Прво што ми иде на ум е дека можеби биле дивоградби, па потоа ги легализирале со проектот кој постоеше за легализација по 1е м2.

Ме интересира дали доколку го купам плацот има шанси да добијам дозвола за градба. Да речеме и дека навистина не е влезен во ДУП-от (кога ќе проработи секторот ќе одам и ќе побарам документ), дали постои шанса да се додаде и потоа да добијам дозвола, исто и колку би траел тој процец отприлика?

Би ви бил благодарен за било кој совет од вас. Поздрав
Најдобро ти е да почекаш и да видиш дали има урбанистички план, општ акт или што и да е за парцелата. Ако вадиш Извод од план, ќе ги имаш сите информации. Види овде да не има нешто дури чекаш http://www.gazibaba.gov.mk/business/index.php/mk-mk/urbanizam/urbanisticki-planovi. А за шансата да се додаде, подобро барај друг плац, процедурата е долга и скапа.

Поздрав
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Луѓе,не знам во која тема да прашам,преместете го мислењето во соодветната тема.

Моите две прашања се следните:

1. Дали во Скопје можам да најдам,сега не знам како е точниот назив,ајде нека биде смола,што служи за формирање на маса заеднички со дрвото.
Смола,лак,лепак,што и да е точниот назив.

2. Дали имате некои солуции за средување на плочки во WC,ќе ме фати многу скапо да ги менувам сите плочки,а немам ни многу слободно време на располагање,па ми кажуваа дека имало боја за плочки,што била одлична за тие намени.
Е сега,како оди целата постапка околу таа работа ?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.850
Луѓе,не знам во која тема да прашам,преместете го мислењето во соодветната тема.

Моите две прашања се следните:

1. Дали во Скопје можам да најдам,сега не знам како е точниот назив,ајде нека биде смола,што служи за формирање на маса заеднички со дрвото.
Смола,лак,лепак,што и да е точниот назив.

2. Дали имате некои солуции за средување на плочки во WC,ќе ме фати многу скапо да ги менувам сите плочки,а немам ни многу слободно време на располагање,па ми кажуваа дека имало боја за плочки,што била одлична за тие намени.
Е сега,како оди целата постапка околу таа работа ?
За плочките не знам, ама за смолата, верувам дека бараш епоксидна смола. Не знам каде ја има, прогуглај
 
Член од
11 декември 2019
Мислења
44
Поени од реакции
34
Луѓе,не знам во која тема да прашам,преместете го мислењето во соодветната тема.

Моите две прашања се следните:

1. Дали во Скопје можам да најдам,сега не знам како е точниот назив,ајде нека биде смола,што служи за формирање на маса заеднички со дрвото.
Смола,лак,лепак,што и да е точниот назив.

2. Дали имате некои солуции за средување на плочки во WC,ќе ме фати многу скапо да ги менувам сите плочки,а немам ни многу слободно време на располагање,па ми кажуваа дека имало боја за плочки,што била одлична за тие намени.
Е сега,како оди целата постапка околу таа работа ?
Epoksidna smola
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Здраво дечки,
Сакам да ја реновирам дома собата, па решив едната страна од собата да ја правам со гитер цигла, нешто наллик на ова(прва слика),
Но Проблемот е во тоа што ќе ми ја намали и така веќе малата соба, дебелината на циглите прави проблем, па барам ако има цигла ко првата слика, со дебелина на цигла од втората слика.
Некој да знае кај можам да најдам такви тенки цигли, што нема да зафатат многу простор?
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Здраво дечки,
Сакам да ја реновирам дома собата, па решив едната страна од собата да ја правам со гитер цигла, нешто наллик на ова(прва слика),
Но Проблемот е во тоа што ќе ми ја намали и така веќе малата соба, дебелината на циглите прави проблем, па барам ако има цигла ко првата слика, со дебелина на цигла од втората слика.
Некој да знае кај можам да најдам такви тенки цигли, што нема да зафатат многу простор?
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Не сакам нешто вакво, ми крши филм ептен.
Сакам да биде иѕидано.
 
Член од
24 јули 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво друштво
Дали некој знае колку се комуналии на m2 кај Санте плус - Ѓорче?
Дали доколку на постоечки стара куќа од 100 m2 се сруши може да се изгради исто толкава квадратура но во друга форма?
И дали за истите треба да платам комуналии како воопшто да немало куќа?
Благодарам однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom