Помош - сакам да градам!

Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.101
Поени од реакции
10.954
Ако не се изедени од црв гредите може да прогураат, ама ако се криви тешко да го усогласиш добро.
Сепак ова зависи колку пари имаш, ако не си при пари може да прикрпиш за неколку години и со менување само на оштетените ќерамиди (нормално да не се скапани и гредите).
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.087
Поени од реакции
784
Проблемот е што незнам ниту еден мајстор кој стрикно работи со чатии, сите се или самоуки сешто мајстори или фирми кои не се замараат со санација туку туркаат и го прават целосно.

Иначе се работи за 10х10 на кој еден дел е 4 од 10 оценка, има мали прокапувања а маката е ради криви греди кои се нормално со тек на времето дотраени.

Може и некој совет сам ќе си ја средам летово, само незнам од каде да почнам.
[/QUOTE]
Дали ќе најш исти ѓерамиди.....ако имаш пари барај добар мајстор и мењај све и мирен си 50 год.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.046
Поени од реакции
798
Znae li nekoj kade mozam da najdam ACO sistemi(ko na slikata) za dozdovnica? Sakam sahta da pravam na vlez na dvor pa so ova e najlesno i najbrzo.
 

Attachments

Член од
6 април 2014
Мислења
120
Поени од реакции
150
Znae li nekoj kade mozam da najdam ACO sistemi(ko na slikata) za dozdovnica? Sakam sahta da pravam na vlez na dvor pa so ova e najlesno i najbrzo.
Вакви сум гледал ама Пештан до Ане компани карши Охис. Мислам дека беа околу 500 ден 1м должина.


Sent from my SM-A105FN using Tapatalk
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.046
Поени од реакции
798
Вакви сум гледал ама Пештан до Ане компани карши Охис. Мислам дека беа околу 500 ден 1м должина.


Sent from my SM-A105FN using Tapatalk
Fala mnogu. Cenata i ne mi e mnogu bitna ali ne znaev kaj i dali gi ima. Gledam na web stranata na Ane kompani gi ima.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.046
Поени од реакции
798
Ако најдеш некаде те молам извести и мене ми треба...
Gi ima vo Ane kompani ali izgleda imaat samo klasa A koja e samo za pesaci pominuvanje preku niv, kostaat 650den od metar, osnovata e plastika a resetkata e pocinkovana. Mi rekoa nivnite ne se za teski vozila da pominuvaat preku niv ali imale metalni resetki samo 1200den od metar. Ako si od Skopje valjda mozes da odis i da gi prasas bidejki moze i ke gi biva samo za polesni koli.
 
Член од
22 септември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
1
Gi ima vo Ane kompani ali izgleda imaat samo klasa A koja e samo za pesaci pominuvanje preku niv, kostaat 650den od metar, osnovata e plastika a resetkata e pocinkovana. Mi rekoa nivnite ne se za teski vozila da pominuvaat preku niv ali imale metalni resetki samo 1200den od metar. Ako si od Skopje valjda mozes da odis i da gi prasas bidejki moze i ke gi biva samo za polesni koli.
Ги има во повеќето стоваришта и продавници за хидроопрема, незнам за која тежина ти е потребна ама ќе ти кажам дека јас имам иста таква наместена од 600 ден м должен и еве годни поминувам со кола над неа нема никаква мака :
 

Ibrakadabra88

Дипломиран инжинер по информатички технологии
Член од
2 декември 2007
Мислења
61
Поени од реакции
50
Сакам на паркинг простор да направам гража. Знае некој да ми посочи некој мајстор кој се занимава со тоа?
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
dali moze da mi kazete cena na cvrsta gradba po m2 kluc na raka. Citam ceni od 300 evra/ m2 kolku sto e i na montaznite, pa mi e cudno. Sakame da gradime vikendica od 100m2 pa da napravime nekoja matematika kolku bi ne kostala.
 
Член од
22 април 2020
Мислења
11
Поени од реакции
6
dali moze da mi kazete cena na cvrsta gradba po m2 kluc na raka. Citam ceni od 300 evra/ m2 kolku sto e i na montaznite, pa mi e cudno. Sakame da gradime vikendica od 100m2 pa da napravime nekoja matematika kolku bi ne kostala.
Многу зависи од објектот и локацијата, ама под 400 евра/м2 не би рачунал за солидна градба...
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
3.493
Поени од реакции
2.202
Здраво дечки..

Ај тие што граделе куќа или што имаат познавање околу тоа да дадат мислење..
Сакам да градам куќа е сега прво и основно која е поевтина варијанта дали да одам во ширина и должина на 1 кат или пак да одам на 2 спрата да биде куќата? Некој ме советуваа дека во висина би заштедил 15 до 20 %..
Дали 40.000 евра би стигнале за дигање на куќата, за врати, прозори, купатила, ламинат и други останати неопходни работи??
Би ви благодарен за секој совет што би ми го дале..
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
1.952
Поени од реакции
2.871
Здраво дечки..

Ај тие што граделе куќа или што имаат познавање околу тоа да дадат мислење..
Сакам да градам куќа е сега прво и основно која е поевтина варијанта дали да одам во ширина и должина на 1 кат или пак да одам на 2 спрата да биде куќата? Некој ме советуваа дека во висина би заштедил 15 до 20 %..
Дали 40.000 евра би стигнале за дигање на куќата, за врати, прозори, купатила, ламинат и други останати неопходни работи??
Би ви благодарен за секој совет што би ми го дале..
Зависи колку м2 сакаш! За 100 м2 40к се доволни и за клуч на рака! Те лажат за одење во висина, губиш на степениште! Ако си приватен инвеститор, па на мал плац дигнеш 5 ката и продаваш, тоа е друга математика, за свои потреби јок!
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
3.493
Поени од реакции
2.202
Зависи колку м2 сакаш! За 100 м2 40к се доволни и за клуч на рака! Те лажат за одење во висина, губиш на степениште! Ако си приватен инвеститор, па на мал плац дигнеш 5 ката и продаваш, тоа е друга математика, за свои потреби јок!
Друже мислев за 2 кат да бидат од надвор степениците значи 2 влеза.. Ќе се добие на простор што се вели.. Иначе да толку околу 100м2..
Велат дека повеќе одело материјал во должина него ли во висина затоа прашав.. Иначе за сопствени семејни потреби не за продажба :)
 
На врв Bottom