Помош - сакам да градам!

Член од
24 јули 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Доколку катастарската парцела ти е надвор од градежен опфат, одма нема да можеш да побараш градежна дозвола. Доколку ептен те фака око локацијата и си решен да инвестираш, додади на тоа уште пар 2-3к евра за да реализираш градежна парцела. Ќе си најдеш некој планер да ти направи ЛУПД (локално урбанистичка планска документација), паралелно ќе водиш постапка за пренамена на земјиште од земјоделско во градежно (министерство). После тоа ќе се разработи градежната парцела со АУП (архитектонски урбанистички проект), и воала добиваш градежна парцела на која може да побараш одобрение за градење од соодветната општина. Целата постапка ќе ти одземе дополнителни 6 месеци ( во најдоабр случај ако имаш врски) + 3 месеци додека добиеш градежна дозвола :).
п.с. Целата постапка се води електронски преку е-урбанизам и градежна дозвола
Автоматски споено мислење:


Комуналии во градско подрачје се движат од 80-100 евра за м2. Доколку имаш постоечки објект и доколку истиот се поклопува со површината за градба ( тоа ќе видиш од извод од урбанистички план ) ќе ти се одбие соодветната квадратура за она што ти се поклопува, а доколку не се поклопува или делумно се покоопува, плаќаш фул сума или не плаќаш само за оној дел кој се поклопува со површината за градење.
Благодарам.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.091
Поени од реакции
847
Ne e bas za tuka prasanjevo ali povrzano e so zavrsna faza od gradenje lol. Kade moze da najdam suko stekeri koi imaat i usb priklucok? Probav da baram na net ali ne uspeav da najdam bas vakvi.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
286
Поени од реакции
118
Сакам да почнам градба на куќа , 130-150м2 ,(нормална) со бучет од 20к евра до каде би стигнал ?
без место комунали итн
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
225
Поени од реакции
22
Сакам да почнам градба на куќа , 130-150м2 ,(нормална) со бучет од 20к евра до каде би стигнал ?
без место комунали итн
Zavisi dali e eden sprat ili dva. Dali firma ili sam so majstori... jas pravev 80m2 osnova so potkrovje isto tolku samo karabina so majstori a ne firma me fati okolu 15k.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
286
Поени од реакции
118
Zavisi dali e eden sprat ili dva. Dali firma ili sam so majstori... jas pravev 80m2 osnova so potkrovje isto tolku samo karabina so majstori a ne firma me fati okolu 15k.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
спрат со подкровје ,
Автоматски споено мислење:

Zavisi dali e eden sprat ili dva. Dali firma ili sam so majstori... jas pravev 80m2 osnova so potkrovje isto tolku samo karabina so majstori a ne firma me fati okolu 15k.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Значи со фирма повеќе иди ? немам нерви и време со мајстори да правам
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.119
Поени од реакции
813
Колку би чинела кука на еден спрат од 160 м2 со кључ на рака?
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
247
Поени од реакции
177
Здраво дали некој може да ми помогне за ова - во заеднички двор сме комшијата сака да си загради тераса што автоматски ми го одзема погледот .. Јас колку што знам во заеднички двор чим си треба сите да се сложет, а и си требит дозвола за тоа?
Може да се пријави ваков случај доколку прави?
Некој поупатен што знае за ова да ми помогни?
Поздрав
 
Член од
22 април 2020
Мислења
11
Поени од реакции
6
Здраво дали некој може да ми помогне за ова - во заеднички двор сме комшијата сака да си загради тераса што автоматски ми го одзема погледот .. Јас колку што знам во заеднички двор чим си треба сите да се сложет, а и си требит дозвола за тоа?
Може да се пријави ваков случај доколку прави?
Некој поупатен што знае за ова да ми помогни?
Поздрав
Си требит дозвола (правосилно одобрение за градење), пријави го во полиција/МВР (обавезно) и Општина (инспекција) за бесправа градба и ќе си јајт кривична.
Автоматски споено мислење:

Колку би чинела кука на еден спрат од 160 м2 со кључ на рака?
Без проект и локација цена тешко, пиши појќе инфо
 

kikiriki_facasi

Titula je nasa
Член од
30 септември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
7
Здраво, дали некој знае како се движат цените за реконструкција на покрив? Конкретно, сега имам салонит (азбест) сакам да го upgrade-нам со лим (каратаван)
 
Член од
22 април 2020
Мислења
11
Поени од реакции
6
Здраво, дали некој знае како се движат цените за реконструкција на покрив? Конкретно, сега имам салонит (азбест) сакам да го upgrade-нам со лим (каратаван)
50 eu/m² plus minus zavisi od majstor do majstor, kakov lim i sl.
 
Член од
5 септември 2020
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво
Прв пат сум на форумов, ми се допаѓа.
Би сакал да прашам по искусните (оние кои го минале пато') и стручните од геодетската (па и градежната фела).
Имено сакам да купам површина на која потоа сакам да градам. Во имотен лист гледам дека се води како нива, продавачот ми вели дека има елаборат.
Што треба и оквирно колку би ме чинело да тоа стане градежен плац на кој може да си изградам куќа? Која е постапката?

Прашувам бидејќи се плашам дека дека некои процедури, кои би требало да се кратки, во нашава држава може да траат до безкрај. Од администриација добив тахикардија.

Однапред благодарам
 
Член од
22 април 2020
Мислења
11
Поени од реакции
6
Здраво
Прв пат сум на форумов, ми се допаѓа.
Би сакал да прашам по искусните (оние кои го минале пато') и стручните од геодетската (па и градежната фела).
Имено сакам да купам површина на која потоа сакам да градам. Во имотен лист гледам дека се води како нива, продавачот ми вели дека има елаборат.
Што треба и оквирно колку би ме чинело да тоа стане градежен плац на кој може да си изградам куќа? Која е постапката?

Прашувам бидејќи се плашам дека дека некои процедури, кои би требало да се кратки, во нашава држава може да траат до безкрај. Од администриација добив тахикардија.

Однапред благодарам
Извади извод од план (дуп, општ акт), дали е парцелата во опфат на градба? Тоа ти е битно. Имам три проекти, т.е. објекти во моментов што се градат, во различни села се, со култура нива во имотен лист.
Иначе барање за пренамена на земјиште, прашај кај приватен катастар и ќе платиш 1 денар/м² во катастар за пренамена (мислам беше) и да не се плашиш, ама пакпишам мора да е во опфат на градба.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.497
Поени од реакции
3.823
Колку би чинела кука на еден спрат од 160 м2 со кључ на рака?
Зависи што материјали ќе сакаш да вградиш, рачунај минимум 450 евра м2, нагоре зависи од желбите и можностите.
Здраво
Прв пат сум на форумов, ми се допаѓа.
Би сакал да прашам по искусните (оние кои го минале пато') и стручните од геодетската (па и градежната фела).
Имено сакам да купам површина на која потоа сакам да градам. Во имотен лист гледам дека се води како нива, продавачот ми вели дека има елаборат.
Што треба и оквирно колку би ме чинело да тоа стане градежен плац на кој може да си изградам куќа? Која е постапката?

Прашувам бидејќи се плашам дека дека некои процедури, кои би требало да се кратки, во нашава држава може да траат до безкрај. Од администриација добив тахикардија.

Однапред благодарам
Во која Општина ти е земјиштето? Повеќето имаат на интернет урбанистички опфат. Ако не најдеш оди си во општината прашај, ќе ти кажат дали е во градежан опфат или не. Ако е, можеш слободно да ја купуваш, обрни внимание на достапност на пат, вода, струја, канализација, едно е ветување на продавачот друго е вистинска реализација.
После тоа, ако се е во ред почнуваш постапка, си правиш Елаборат за Нумерички податоци, проект, си плаќаш комуналии, добиваш дозвола за градба, правиш предбележување во катастар(општината треба ова, ама они не мрдаат со прст) и градиш! Препорачливо фирма, не се вози со мајстори, лага е дека се поефтини. Кога ќе завршиш правиш упис во катастар и тоа е!
 
На врв Bottom