Помош - сакам да градам!

Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.134
Поени од реакции
833
Зависи што материјали ќе сакаш да вградиш, рачунај минимум 450 евра м2, нагоре зависи од желбите и можностите.
Ефтин материјал несакам,ептен луксузно не ,една средина- квалитетно сакам ....значи 500 евра м2?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.560
Поени од реакции
3.942
Ефтин материјал несакам,ептен луксузно не ,една средина- квалитетно сакам ....значи 500 евра м2?
500+, не е во прашање цигли, железо бетон, секаде е исто! Муабетот ми беше за плочки, патоси, прозори, варати...
 
Член од
5 септември 2020
Мислења
2
Поени од реакции
1
Зависи што материјали ќе сакаш да вградиш, рачунај минимум 450 евра м2, нагоре зависи од желбите и можностите.

Во која Општина ти е земјиштето? Повеќето имаат на интернет урбанистички опфат. Ако не најдеш оди си во општината прашај, ќе ти кажат дали е во градежан опфат или не. Ако е, можеш слободно да ја купуваш, обрни внимание на достапност на пат, вода, струја, канализација, едно е ветување на продавачот друго е вистинска реализација.
После тоа, ако се е во ред почнуваш постапка, си правиш Елаборат за Нумерички податоци, проект, си плаќаш комуналии, добиваш дозвола за градба, правиш предбележување во катастар(општината треба ова, ама они не мрдаат со прст) и градиш! Препорачливо фирма, не се вози со мајстори, лага е дека се поефтини. Кога ќе завршиш правиш упис во катастар и тоа е!
Земјиштето е во сопите
Зависи што материјали ќе сакаш да вградиш, рачунај минимум 450 евра м2, нагоре зависи од желбите и можностите.

Во која Општина ти е земјиштето? Повеќето имаат на интернет урбанистички опфат. Ако не најдеш оди си во општината прашај, ќе ти кажат дали е во градежан опфат или не. Ако е, можеш слободно да ја купуваш, обрни внимание на достапност на пат, вода, струја, канализација, едно е ветување на продавачот друго е вистинска реализација.
После тоа, ако се е во ред почнуваш постапка, си правиш Елаборат за Нумерички податоци, проект, си плаќаш комуналии, добиваш дозвола за градба, правиш предбележување во катастар(општината треба ова, ама они не мрдаат со прст) и градиш! Препорачливо фирма, не се вози со мајстори, лага е дека се поефтини. Кога ќе завршиш правиш упис во катастар и тоа е!
Земјиштето е во Сопиште, незнам дали Сопиште имаат стаено на интернет увид од урбанистички. Треба да видам.
Инаку се согласувам дека фирма е пдоборо, знам само дека уште полошо е да се фати поединец предузимач, без надзор. Е тоа е пекол. Човекот мислам дека им наплаќал на пракитканти да се вежбаат на мојот стан што го реновирав.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.560
Поени од реакции
3.942
Земјиштето е во сопите

Земјиштето е во Сопиште, незнам дали Сопиште имаат стаено на интернет увид од урбанистички. Треба да видам.
Инаку се согласувам дека фирма е пдоборо, знам само дека уште полошо е да се фати поединец предузимач, без надзор. Е тоа е пекол. Човекот мислам дека им наплаќал на пракитканти да се вежбаат на мојот стан што го реновирав.
Пролистај назад по темата, има на Сопиште урбанистички опфат!
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
71
Поени од реакции
13
Zdravo.
Kolku kosta kompletirajne na karabina kuka, dva sprata od po 50m2 i tavanski dve sobi.
Znaci sakam da ja kupam kukata no me interesira kolku uste treba da vlozam vo nadvoresna izolacija ,pvc, vnatresno ureduvajne..
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.560
Поени од реакции
3.942
Zdravo.
Kolku kosta kompletirajne na karabina kuka, dva sprata od po 50m2 i tavanski dve sobi.
Znaci sakam da ja kupam kukata no me interesira kolku uste treba da vlozam vo nadvoresna izolacija ,pvc, vnatresno ureduvajne..
Друже некој леб вади од ова што ти сакаш на готово да го добиеш :D
За ориентација, карабината е некои 20-30% од завршен објект. Зависи како и со што ќе го завршуваш!
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.099
Поени од реакции
854
Kolku otprilika zimaat majstorive za knauf od kvadrat?
Dali e podobro abrib ili gletovan da bide tavanot? Mi kazaa demek gletovano posle nekoe vreme pocnuvalo da se lupe.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
64
Поени од реакции
17
Kolku otprilika zimaat majstorive za knauf od kvadrat?
Dali e podobro abrib ili gletovan da bide tavanot? Mi kazaa demek gletovano posle nekoe vreme pocnuvalo da se lupe.
Велат подобро е абрип, околу 3 евра мислам одат. Гледај земи бекамент абрип, малку е поскап ама многу поубаво изгледа...Или сепак слушај ги нив, после ќе испадне "ти рековме", не не слушаше...
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.099
Поени од реакции
854
Велат подобро е абрип, околу 3 евра мислам одат. Гледај земи бекамент абрип, малку е поскап ама многу поубаво изгледа...Или сепак слушај ги нив, после ќе испадне "ти рековме", не не слушаше...
Problem e sho ne sum u mk i covekot sho se dogovarav da raboti mora itno na operacija i ne moze da go pravi, pa malku zaebano e sea.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.622
Поени од реакции
12.443
Problem e sho ne sum u mk i covekot sho se dogovarav da raboti mora itno na operacija i ne moze da go pravi, pa malku zaebano e sea.
Јас абриб ставив пред 3-4 години пред се оти беа нерамни таваните, инаку кутуре ја пазаревме за 3 соби (отприлика идат 4х4х2.3 метри) ме фати 25к денари (врати, прозори ги сметаат во квадратурата.
Лепак максима или jupol, а абрибот не се сеќавам која фирма беше.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.099
Поени од реакции
854
Јас абриб ставив пред 3-4 години пред се оти беа нерамни таваните, инаку кутуре ја пазаревме за 3 соби (отприлика идат 4х4х2.3 метри) ме фати 25к денари (врати, прозори ги сметаат во квадратурата.
Лепак максима или jupol, а абрибот не се сеќавам која фирма беше.
Kaj mene kukata e stara i ke menjam eleltricna instalacija. Tavanite se trska i malteraj, nema ploca. Elektricarot vika on kablite mora da gi pusta gore po tavan pa ke treba da kopa po trska i tacunaj toa ke padne poleka poleka. Radi ova saksm skroz da izvadav, da se iskovaat letvi megju gredi(za da moze ponatamu da izvadam patos na goren sprat i da staam ploca) i da stavam gips karton na tavanite poso pretpostavuvam ne moze abrib posho ke nema tavani haha. Ali so gips karton ispagja okolu 250evra od soba samo za tavani sho mi e nekako mnogu.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.622
Поени од реакции
12.443
Kaj mene kukata e stara i ke menjam eleltricna instalacija. Tavanite se trska i malteraj, nema ploca. Elektricarot vika on kablite mora da gi pusta gore po tavan pa ke treba da kopa po trska i tacunaj toa ke padne poleka poleka. Radi ova saksm skroz da izvadav, da se iskovaat letvi megju gredi(za da moze ponatamu da izvadam patos na goren sprat i da staam ploca) i da stavam gips karton na tavanite poso pretpostavuvam ne moze abrib posho ke nema tavani haha. Ali so gips karton ispagja okolu 250evra od soba samo za tavani sho mi e nekako mnogu.
Види може да ти е попаметно на едно растурање да туриш и плоча ако си при пари, да не правиш исти работи по два пати.
Немам идеја што може да ти биде поедноставно, ако се ниски таваните гипс картонот не е решение (кај мене ради ова се откажав) инаки е добар за каблирања со тоа што кога и да ти затреба може да отвораш инсталација и да правиш измени.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.099
Поени од реакции
854
Види може да ти е попаметно на едно растурање да туриш и плоча ако си при пари, да не правиш исти работи по два пати.
Немам идеја што може да ти биде поедноставно, ако се ниски таваните гипс картонот не е решение (кај мене ради ова се откажав) инаки е добар за каблирања со тоа што кога и да ти затреба може да отвораш инсталација и да правиш измени.
Pari i ne e tolku problem, pogolem problem e menadziranje na seta rabota koa ne sum tamu. Radi toa ne pravam se naednas , poso moite ke zbrlavat :D.
Gips karton ke bide skoro na ista visina ko segasniot tavan.
Da bev doma sam ke go staev, uopste ne e tesko, ali ne mozam da si idam za takvi raboti da pravam. U sekoj slucaj ke vidam sho ke ispadne.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.622
Поени од реакции
12.443
Pari i ne e tolku problem, pogolem problem e menadziranje na seta rabota koa ne sum tamu. Radi toa ne pravam se naednas , poso moite ke zbrlavat :D.
Gips karton ke bide skoro na ista visina ko segasniot tavan.
Da bev doma sam ke go staev, uopste ne e tesko, ali ne mozam da si idam za takvi raboti da pravam. U sekoj slucaj ke vidam sho ke ispadne.
Менаџирање на работата ќе се сведи само да им виси над глава, барај си фирма и тоа е тоа. И јас не правев ништо додека ми ги правеа собите, си дојдоа 2ца, во неполни 3 денови ги завршија сите три соби. Проблем е што не чистат после нив, се друго си прават сами :D

Провери си за гипс картонот, кај мене ми рекоа дека ќе спушти таванот за неколку цм ако ставам гипс картон и затоа отидов со абриб.
Инаку има разлики во лепакот и квалитетот на абрибот, пред се гледај да користат квалитетен лепак и подобро сами да си го набават материјалот за да не те боли глава тебе, ако ти им набавуваш утре и да се деси нешто ќе ти се вадат дека си им купил „неквалитетни материјали“.

Инаку да едноставен е за тргање абрибот, само си бара време, јас во мкд сум цело време и пак немам време да затанам сам да го правам, ти од Англија верувам уште помалку :D
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.099
Поени од реакции
854
Менаџирање на работата ќе се сведи само да им виси над глава, барај си фирма и тоа е тоа. И јас не правев ништо додека ми ги правеа собите, си дојдоа 2ца, во неполни 3 денови ги завршија сите три соби. Проблем е што не чистат после нив, се друго си прават сами :D

Провери си за гипс картонот, кај мене ми рекоа дека ќе спушти таванот за неколку цм ако ставам гипс картон и затоа отидов со абриб.
Инаку има разлики во лепакот и квалитетот на абрибот, пред се гледај да користат квалитетен лепак и подобро сами да си го набават материјалот за да не те боли глава тебе, ако ти им набавуваш утре и да се деси нешто ќе ти се вадат дека си им купил „неквалитетни материјали“.

Инаку да едноставен е за тргање абрибот, само си бара време, јас во мкд сум цело време и пак немам време да затанам сам да го правам, ти од Англија верувам уште помалку :D
Nema firmi sho idat kaj mene, u malo mesto ziveam. Za abrib ne me biva ana za gips tabli redenje moze haha.Materijal e najmal problem bidejki ke im kupam knauf od pricina sho ne im veruvam i ke staat nekoj skart profili i tabli. Baska ja ke pripazuvam na vodootporni i ognootporni tabli primer u kujna, poso oni garant ke staat obicni.
Ja sea koa bev doma vrati farbav, rusev mramori i dogovarav za instalacii, otvaranje otvor za dzam(ova e gotovo samo cekame dzamot da go namestat) i red drugi raboti. Bukvalno ne odmoriv ni 1 den dodeka bev "na odmor".
 
На врв Bottom