Помош, проблеми, прашања, совети...

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
гледам понуда на Анхоч за режачи (пошто и компјутеров е од таму) и гледам од 1000, 2000, 3000 денари - немам ориентација кој е подобар. Според цената ли да се ориентирам? Што предлагате вие?
Стандарден режач чини 900-1000 денари. Тие што ги гледаш за 2-3000 се или слим верзии за лаптоп, или надворешни USB режачи.
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
48
Поени од реакции
5
Од пред неколку дена приметив дека DVD-режачот не ми работи, и тоа конкретно за режење (а CD-а чита).
И јас го приметив тоа пред 1 месец :)

Пробав и со Nero и со Alcohol 120% и на едната стига до 99% и вика Burn Process Failed а на другата не ни стартува.
Јас пробав со Nero и дојде до 1% и ми напише Invalid Block Adress. Барав на нет, ама не најдов некое корисно решение па си купив друг DVD-RW.

Според цената ли да се ориентирам? Што предлагате вие?
Не гледај цена. Гледај си каков режач ќе користиш, некој со поголема брзина, погору спомнавме light scribe, bly ray (инаку овие се поскапи) или пак ориентирај се по марка на режачот. Според мене јас сум задоволен од PHILIPHS, Samsung, LG, Pioneer, ASUS. Па сега ти види самиот.
 

thekillagorilla

Мортус
Член од
20 февруари 2007
Мислења
610
Поени од реакции
12
И јас имам ваков модел, ама не ми требаат драјвери бидејќи е Plug & Play. Тоа на тебе ти зависи од кој Оперативен Систем имаш или пак до USB портот. Пробај го на сите USB портови и напиши ми кој OS имаш.
Имам Vista x64 i 4 USB 1.0 i 2 USB 2.0 Пробував на сите и пак ништо
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
48
Поени од реакции
5
Имам Vista x64 i 4 USB 1.0 i 2 USB 2.0
Побарај драјвери за USB 2.0 според твојата матична и тогаш пробај го на влезовите за 2.0. Ако има случајно за драјверите да бираш 32 битен и 64 битен Оперативен Систем гледај да најдеш за Windows Vista x64.

Пиши што ќе направиш ...
 

thekillagorilla

Мортус
Член од
20 февруари 2007
Мислења
610
Поени од реакции
12
Побарај драјвери за USB 2.0 според твојата матична и тогаш пробај го на влезовите за 2.0. Ако има случајно за драјверите да бираш 32 битен и 64 битен Оперативен Систем гледај да најдеш за Windows Vista x64.

Пиши што ќе направиш ...
http://consumersupport.lenovo.com/ot/en/driversdownloads/APR_Driver_List.aspx?CategoryID=404812&OS=Windows Vista 64bit&cid=0
И од овие шо да изберам?
btw имам Lenovo Idea Center A600
 

thekillagorilla

Мортус
Член од
20 февруари 2007
Мислења
610
Поени од реакции
12
Член од
1 декември 2008
Мислења
48
Поени од реакции
5
Кажи ми го моделот јас да најдам драјвери. Тука нема ништо.
 

thekillagorilla

Мортус
Член од
20 февруари 2007
Мислења
610
Поени од реакции
12
lenovo Idea Center a600 podtip 10017
configuration number 57103683
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
48
Поени од реакции
5
Пробај инсталирај го драјверот за KeyBoard од оние дадените. Ако не работи дај го серискиот број да побараме преку него.
http://consumersupport.lenovo.com/ot/en/htmls/1224740365419.html
Еве каде се наоѓа.

BTW баш ми се допаѓа компјутерчево :P
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
474
Поени од реакции
152
Дали појак процесор значи зголемување на фрејмови во секунда во видео игри?
Ако не, што зголемува?
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
48
Поени од реакции
5
Дали појак процесор значи зголемување на фрејмови во секунда во видео игри?
Можеби е глуп одговоров, ама според мене целата конфигурација зависи од тоа. Зависи од брзината на процесорот, кеш меморијата, фреквенцијата, зависи и од Рам меморијата (нејзина фреквенција), а исто така зависи и од графичката (нејзината фреквенција, меморија, битност и сл.) Мислам дека појак процесор доколку ставиш ќе ти се зголеми тоа што сакаш доколку имаш некоја појака графичка картичка која не била искористена до максимум заради слабоста на процесорот, но ако сегашниот процесор го вади максимумот од графичката, џабе ќе ти е појак процесор.
 

thekillagorilla

Мортус
Член од
20 февруари 2007
Мислења
610
Поени од реакции
12
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Колку пари е конвентор за екстерен хард диск.За во сата да го направам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom