Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Вака сеа .. едно прашање .. мислам дека е за тука не се разбирам многу ..пред да го формат компјутерот имав 512 мб рам .. а кога го форматирав гледам 256 ... што може да е проблемот..чаре ?
Симни си CPUZ или Everest и види колку рам имаш.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.201
Поени од реакции
918
Дали постои начин да вратам избришани слики од дигитален фотоапарат (Canon PowerShoot A550) без card reader?
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
2.931
Поени од реакции
251
Здраво. При инсталирање на графичката дојдов до проблеми!

Device Menagment.


Дошло до Error.. океј ајде да ја Uninstallираме :)



Океј ајде :)



- Се враќам за 5 минути After Restart.. :)
- Ете.. Се вратив..
Да продолжиме..



тоа е тоа... Ке бараме :)



Следно е :)



Добро.. Еве го :)
Го селектирам првото..




Браво.. Успеав.. Ке мавнеме рестарт сеа пак..
Се враќаме за 5 минути!

Eве...



-.- и еве ...




Зошто ...
ПОМОШ!!!
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Колку пари е лист фото-хартија?
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Здраво. При инсталирање на графичката дојдов до проблеми!

Device Menagment.


Дошло до Error.. океј ајде да ја Uninstallираме :)



Океј ајде :)



- Се враќам за 5 минути After Restart.. :)
- Ете.. Се вратив..
Да продолжиме..



тоа е тоа... Ке бараме :)



Следно е :)



Добро.. Еве го :)
Го селектирам првото..




Браво.. Успеав.. Ке мавнеме рестарт сеа пак..
Се враќаме за 5 минути!

Eве...



-.- и еве ...




Зошто ...
ПОМОШ!!!
На графичка не и се прави uninstall така како што правиш. Иди во Add/Remove Programs, најди го uninstaller-от на Nvidia и на тој начин избриши ги драјверите. После рестартот, влези во Safe Mode и со Driver Sweeper/Cleaner избриши ја секоја трага од nvidia драјверите. После тоа влези си во виндовс нормално и инсталирај ги новите.

Башка глеам горе пробуваш да инсталираш драјвери од Winodws Update, лоша идеја.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896

До што е проблемот?Итно ми треба сервис пак 3 и го земав од еден другар кај него работе кај мене не.
П.С. Не дека не ми се трошат 300 мб да го симнам туку интернетот ми е поминат и не ми се чекаат баш 13 саати да се симне.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Да ми препорачате некој добар LCD монитор 17" цена до кај 60-70 евра?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Земав HP Probook 4510 кој има lightscribe опција на DVD-Rw-то. Е сега проблемот е што земав лајтскрајб цедиња меѓутоа незнам како да ја искористам оваа опција. Гледав нешто на јутјуб ама тиња е...........да не има некој користено вакво нешто па да каже како оди???
 

thekillagorilla

Мортус
Член од
20 февруари 2007
Мислења
610
Поени од реакции
12
Вака, купив еден адаптер PS2 to USB (од тастатура во УСБ)
Е сега, вика се дека адаптеров е plug`n`play но кога че го Ввлучам во УСБ, неможи да го најди... драјвер побарав на нет и НЕМА,
btw моделот е Gembird UAPS12
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
48
Поени од реакции
5
Земав HP Probook 4510 кој има lightscribe опција на DVD-Rw-то. Е сега проблемот е што земав лајтскрајб цедиња меѓутоа незнам како да ја искористам оваа опција. Гледав нешто на јутјуб ама тиња е...........да не има некој користено вакво нешто па да каже како оди???
Имам користено ова порано. Значи ова можеш да го работиш на Nero 8,9 и 10. За постарите не знам, ама и ке ти треба додатно програмче или да го кажам plugin за Nero. Light Scribe се викаше. Кога ќе го инсталираш ќе имаш да избереш од лева страна како што се Burn DVD, Burn CD ќе имаш и Burn Light Scribe. Кога ќе избереш тоа ќе ти покаже да си ја креираш замислата односно слика или било што што сакаш да ти се наснима. Потоа CD-то го ставаш обратно и Burn. Ако сакаш може да и го дадам програмчето кое го имам тестирано на Nero 8, а за другите не знам.

Вака, купив еден адаптер PS2 to USB (од тастатура во УСБ)
Е сега, вика се дека адаптеров е plug`n`play но кога че го Ввлучам во УСБ, неможи да го најди... драјвер побарав на нет и НЕМА,
btw моделот е Gembird UAPS12
И јас имам ваков модел, ама не ми требаат драјвери бидејќи е Plug & Play. Тоа на тебе ти зависи од кој Оперативен Систем имаш или пак до USB портот. Пробај го на сите USB портови и напиши ми кој OS имаш.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Имам користено ова порано. Значи ова можеш да го работиш на Nero 8,9 и 10. За постарите не знам, ама и ке ти треба додатно програмче или да го кажам plugin за Nero. Light Scribe се викаше. Кога ќе го инсталираш ќе имаш да избереш од лева страна како што се Burn DVD, Burn CD ќе имаш и Burn Light Scribe. Кога ќе избереш тоа ќе ти покаже да си ја креираш замислата односно слика или било што што сакаш да ти се наснима. Потоа CD-то го ставаш обратно и Burn. Ако сакаш може да и го дадам програмчето кое го имам тестирано на Nero 8, а за другите не знам.


Mожит е глупава прашајнево ама да прашам.

Како е ова лајт скриб,ова е за да напреш слика на цд како од оние шо се од ентер :D,и дали ако е така ти требит некој посебен режач и цд се разбира.
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
48
Поени од реакции
5
Немам моментално никакво цд направено да ти постирам слика, ама според мене е глупаво. Ти ке ставиш слика ама таа е со нијанси на сива боја. Значи не е во боја како на Ентер туку нијанси на сива (Посветла, Потемна). Најдобро е да го користиш само за текст на пр. да си го напишеш името или слично.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.201
Поени од реакции
918
Од пред неколку дена приметив дека DVD-режачот не ми работи, и тоа конкретно за режење (а CD-а чита). Пробав и со Nero и со Alcohol 120% и на едната стига до 99% и вика Burn Process Failed а на другата не ни стартува. Што може да биде проблем? Не верувам дека е хардверски пошто ништо не сум чепкал таму.

Ако веќе нема решение - гледам понуда на Анхоч за режачи (пошто и компјутеров е од таму) и гледам од 1000, 2000, 3000 денари - немам ориентација кој е подобар. Според цената ли да се ориентирам? Што предлагате вие?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom