Помош, проблеми, прашања, совети...

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
никако, купи си нов телевизор.
Немаше порано за едно нинтендо на пазар што се продаваше адаптер, односно тоа што и да е, генерира слика и ја пушта како трансмисија на некоја фрекфенција и после на телевизор ја бараш како канал...
100% сум сигурен дека ке може, ама па ако размислиш колку ќе кошта, дефинитивно подобро е да си земе нов телевизор чоекот... =)
 
?

..........

Гостин
Дали може на графичка карта, да и го извадам тоа малото вентилаторче и да и ставам поголем (како на процесорите шо има) имам таков вентилатор, ова сакам да го направам бидејки малото вентилаторче на графичката е без осигурач и понекогаш излетува роторот од статорот :) дали ке лади доволно, во план сум да му ставам 12 волтно надворешно напојување со адаптер, па би требало да брка работа:toe: а?

Инаку се работи за 9500гт 1гб,

Или ако сака некој да му ја продадам за 40 еври :vozbud:
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Може ли една слика да ставиш ? :)
Речено - Сторено .

Користев регистратор 1/2 пошто е само пола од висината на нормален регистратор .




Други детали ако ти требат кажвај ... И успат знам дека изработката не е нај нај ... али нит имав време нит пак ми се замараше за поке .

И да некаква мрежа ке мораш да клаиш мегу вентилаторите и самиот лаптоп пошто вака вентилаторите треба да дуват свеж воздух внатре во лапот и ако нема мреза ке се наполни со прашини и други ствари многу брзо .
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
@KeleS

Браво за трудот, интересна идеја, а за прашината може да се искористат некои хулахопки :)
 
Член од
12 март 2010
Мислења
389
Поени од реакции
42
Имам SONY DVD RW-Q28A и проблемот е што не чита CD а DVD чита и режи без проблем. Имам и друг ASUS CD-S520/A кој пак чита CD без проблем, но не ги чита оние празни CD што еднаш влегле во сониот. Дали има некое чаре или да не буцкам ич да не напрам поголема беља.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Дали може на графичка карта, да и го извадам тоа малото вентилаторче и да и ставам поголем (како на процесорите шо има) имам таков вентилатор, ова сакам да го направам бидејки малото вентилаторче на графичката е без осигурач и понекогаш излетува роторот од статорот :) дали ке лади доволно, во план сум да му ставам 12 волтно надворешно напојување со адаптер, па би требало да брка работа:toe: а?

Инаку се работи за 9500гт 1гб,

Или ако сака некој да му ја продадам за 40 еври :vozbud:
Неможеш да го извадиш само вентилаторот. Повеќето разладни системи на графички користат неунифицирани кулери, така да нема да најдеш замена. Единствена варијанта е да го смениш цел систем, односно радијаторот + кулерот. Ама па ова не би ти го препорачал затоа што имаш ѓубре карта и не се исплати да инвестираш во ладилник. (Добар ладилник е 800-1500 денари).

Инаку графичката нова е 40 евра, а ако сакаш да ја продадеш на старо со полурикнат кулер ќе треба многу да и симнеш од цена.
 
?

..........

Гостин
Неможеш да го извадиш само вентилаторот. Повеќето разладни системи на графички користат неунифицирани кулери, така да нема да најдеш замена. Единствена варијанта е да го смениш цел систем, односно радијаторот + кулерот. Ама па ова не би ти го препорачал затоа што имаш ѓубре карта и не се исплати да инвестираш во ладилник. (Добар ладилник е 800-1500 денари).

Инаку графичката нова е 40 евра, а ако сакаш да ја продадеш на старо со полурикнат кулер ќе треба многу да и симнеш од цена.
Ок, значи веќе неколкупати го имам вадено вентилаторчето од радијаторот, за да го подмачкам роторот со маст оти многу брчеше, е сега на последното вадење го оштетив осигурувачот и понекогаш испага роторот,
Прашањето е дали ќе лади добро, нели за да ја одржува во живот:toe:
и секако дека нема да инвестирам пари во таа графичка, а ја продавам 40 евра оти толку ми чини, ако не ја продадам здравје не ми е до тие пари :)
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
219
Поени од реакции
5
imam laptop toshiba satelite a300 so tesko osteten monitor(ne se poprava) pa me interesira kolku gi cinel nov.odnapred blagodaram
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
imam laptop toshiba satelite a300 so tesko osteten monitor(ne se poprava) pa me interesira kolku gi cinel nov.odnapred blagodaram

Зависи од моделот на лаптопот, измеѓу 8 и 15 илјади денари е дисплеј. Со други зборови - подобро нов лаптоп да си земеш :smir:
 

NetworX

Кретен
Член од
9 ноември 2009
Мислења
252
Поени од реакции
19
Ако не ти важи гаранцијат, а сигурно нема тогаш опција ти е на старо да најдеш или да ти го сменат со оригинален како што кажа sephiroth 8 до 15к би требало да биде.
Додека бев кај нив на пракса дојде еден со скршен монитор нов беше околу 230 евра мислам...:toe:
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Го чистев компјутерот и го извадив напојувањето на процесорот за детално чистење. Со каква паста сега да го премачкам пред да го вратам назад, освен онаа специјалната?
 

NetworX

Кретен
Член од
9 ноември 2009
Мислења
252
Поени од реакции
19
Ја мислам дека треба да пробаш со колгејт или некоја по скапа за убаво да ти го обели процесорот:tapp:

Нема друга паста за таква намена т.е. термална е единствено нешто, ако не ти се фрлаат пари има за 70~ денари купи и стави:wink:
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Благодарам за советот!

Завршив работа сега. Отрчав до АМЦ ми дадоа за една употреба - на чачкалица ми ставија малку. Работе комојутерот сеа ко нов да е:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom