Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Дали имат во некоја мк фирма за компјутер регулатор за вртешите на вентилатор.


Оние горе шо се на комон шо се вртат.
 

NetworX

Кретен
Член од
9 ноември 2009
Мислења
252
Поени од реакции
19
Имаш скоро во сите поголеми, околу 500ден. е
 
Член од
3 април 2010
Мислења
260
Поени од реакции
41
Дечки ногу ми грее лаптопот нормална работна темература му е 60 степени шо мислам дека е многу а ако уклучам повише аплкиации истовремено стига до 80 степени! Чаре?
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Дечки ногу ми грее лаптопот нормална работна темература му е 60 степени шо мислам дека е многу а ако уклучам повише аплкиации истовремено стига до 80 степени! Чаре?
Чистење, помалце оставање лаптопот на кревет или слично без cooling pads.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
А да зеам активен кулер има фајда нешо или јајца?
Зачисти го или однеси го да ти го зачистат прво. Колку долго го имаш?
Можеш и ваква работа да си земеш имаш насекаде по продавнициве (Анхоч, Сет...)
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
306
Поени од реакции
11
^Во сет ги има од кулермастер доби се.
 
Член од
3 април 2010
Мислења
260
Поени од реакции
41
Зачисти го или однеси го да ти го зачистат прво. Колку долго го имаш?
Можеш и ваква работа да си земеш имаш насекаде по продавнициве (Анхоч, Сет...)
Имам го година ипол... убава работа е тоа а шо ценичка е?
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Имам го година ипол... убава работа е тоа а шо ценичка е?
Па ако ти стоел многу во скут, на кревет или слично 100% ти е полн со прашина. Како и да е најубаво е да си го исчистиш зошто подолго време го имаш.
Овие ти се од кај 700 денари некаде па нагоре. Ко што ти кажа Дуле ѕирни во Сет имаш Coolermaster добри за околу 1000ка мислам дека беа али како и да е не се скапи.
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Ако пак не ти се дават толку пари ... има и попрост начин ...
Се шо ти треба е еден регистратор за документи , 2 до 3 вентилатори ( моја препорака е 120 мм ) и еден нај ефтин усб кабел или еден обичен адаптер

Значи јас имам таква изведба дома ... со некои дополнителни твикови и доплнениа ...

А ова шо го спомнувам горе ке те кошта се на се 500 денари а предност е шо ке можиш да направиш Custom конфигурациа на вентилаторите за да постигниш максимален ефект во ладењето на процесорот , графичката и хардот .

Јас нај сериозно имам и купечки кулер али да сем сериозни не постигнува ни една третина од ефектите ова CUstom чудово шо ги постигнува .
Кај мене например е конфигурациа со 3 х 120mm вентилатори . еден за хардот и два за плочата ,процесорот , графичката пошто така се распоредени отворите од долу на лапот .
ТЕмпературите на IDLE со Power saveing ( Ati Power Play , Cool&Quiet и све то ) без кулер се пример 42 -43 cpu , 32 Gpu ,38 HDD . Со купечкиот паѓат до 37 cpu , 25 gpu 35 hdd . А со custom-от се 33 CPU , 18-20 GPU , 30 HDD .
 

NetworX

Кретен
Член од
9 ноември 2009
Мислења
252
Поени од реакции
19
добра идеа ти е ова ќе се организирам да си направам и за мојот :) фала за инспирација
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Ако пак не ти се дават толку пари ... има и попрост начин ...
Се шо ти треба е еден регистратор за документи , 2 до 3 вентилатори ( моја препорака е 120 мм ) и еден нај ефтин усб кабел или еден обичен адаптер

Значи јас имам таква изведба дома ... со некои дополнителни твикови и доплнениа ...

А ова шо го спомнувам горе ке те кошта се на се 500 денари а предност е шо ке можиш да направиш Custom конфигурациа на вентилаторите за да постигниш максимален ефект во ладењето на процесорот , графичката и хардот .

Јас нај сериозно имам и купечки кулер али да сем сериозни не постигнува ни една третина од ефектите ова CUstom чудово шо ги постигнува .
Кај мене например е конфигурациа со 3 х 120mm вентилатори . еден за хардот и два за плочата ,процесорот , графичката пошто така се распоредени отворите од долу на лапот .
ТЕмпературите на IDLE со Power saveing ( Ati Power Play , Cool&Quiet и све то ) без кулер се пример 42 -43 cpu , 32 Gpu ,38 HDD . Со купечкиот паѓат до 37 cpu , 25 gpu 35 hdd . А со custom-от се 33 CPU , 18-20 GPU , 30 HDD .

Може ли една слика да ставиш ? :)
 

NetworX

Кретен
Член од
9 ноември 2009
Мислења
252
Поени од реакции
19
Да и тоа заборавив, чкрапни некоја слика со телефон или било што и стави да видиме како би требало да изгледа
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Имам стар телевизор кој сакам да го поврзам со двд плеер. Двд плеерот има само скарт излез, додека пак телевизорот само антена приклучок. Дали некој има идеа како да го изведам тоа, колку ќе ме чини и каде може да го најдам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom