Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
mi se javuva bluescreen na laptop hp 6720s . se javuva random i se isklucuv za 2 sec nemozam ni da procitam. go formatiravme skroz full format. i pak istoto. ili ako ne javi bluesreen zakocuva skroz maus nema i ne prima nikakvi kontroli. moram da go isklucam. i cesto crash-uvat programi. msn,chrome, nemozam da instaliram antivirus... ne znam so e ama premnogu! me nervira... pomosh?
Ако имаш Windows 7, сними си Windows 7 Manager, прочепкај во него и најди ја опцијата за BSOD (blue screen) да ти седи додека ти не го рестартираш компјутерот.

Потоа сликни и постирај тука за да ја видиме сликата. :)
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
mi se javuva bluescreen na laptop hp 6720s . se javuva random i se isklucuv za 2 sec nemozam ni da procitam. go formatiravme skroz full format. i pak istoto. ili ako ne javi bluesreen zakocuva skroz maus nema i ne prima nikakvi kontroli. moram da go isklucam. i cesto crash-uvat programi. msn,chrome, nemozam da instaliram antivirus... ne znam so e ama premnogu! me nervira... pomosh?

Pomosh...
ova e VEDNASH posle format
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Pomosh...
ova e VEDNASH posle format
1. Влагај во SAFE MODE
2. Во RUN пиши regedit
3. Најди го ова:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
4. Десен клик на него, одбери DELETE и кликни YES
5. На истото место најди го и ова:
{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
6. И него избриши го на ист начин
7. Стисни F5 од тастатурата за REFRESH (на регистрите)
8. Рестартирај РС и треба се да е ОК
9. Можно е после да те зеза некоја програма ако имаш инсталирано, ама тоа се решава со едноставна реинсталација на програмата
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
1. Влагај во SAFE MODE
2. Во RUN пиши regedit
3. Најди го ова:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
4. Десен клик на него, одбери DELETE и кликни YES
5. На истото место најди го и ова:
{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
6. И него избриши го на ист начин
7. Стисни F5 од тастатурата за REFRESH (на регистрите)
8. Рестартирај РС и треба се да е ОК
9. Можно е после да те зеза некоја програма ако имаш инсталирано, ама тоа се решава со едноставна реинсталација на програмата
само не знам дали пишав дека ова излезе еднаш само. после то работеше лаптопов со 2те плочки ама нон стоп ми крашуваа апликации и неможев скоро ништо да инсталирам (даваше ерори) и замрзнуваше лаптпот на сред работа. сега само со старрата плочка работи нормално.Сега ќе пробам само со новата.а пак да напоменам со 2те работеше без проблеми до некни. да напрамам ко шо викаш? пошто дека си пишал сејф мод да влезам, сакав само да ти кажам дека се крева и нормално, ама мн заебава после.:smir:
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
само не знам дали пишав дека ова излезе еднаш само. после то работеше лаптопов со 2те плочки ама нон стоп ми крашуваа апликации и неможев скоро ништо да инсталирам (даваше ерори) и замрзнуваше лаптпот на сред работа. сега само со старрата плочка работи нормално.Сега ќе пробам само со новата.а пак да напоменам со 2те работеше без проблеми до некни. да напрамам ко шо викаш? пошто дека си пишал сејф мод да влезам, сакав само да ти кажам дека се крева и нормално, ама мн заебава после.:smir:
Убаво ти кажа... Да влезеш во safe mode за да можеш да ја извршиш процедурата шо ти ја кажа...без разлика на било што... Направи само како што и рече и кажи дали ти помогало...
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Убаво ти кажа... Да влезеш во safe mode за да можеш да ја извршиш процедурата шо ти ја кажа...без разлика на било што... Направи само како што и рече и кажи дали ти помогало...
благодарам на сите за пошта. сакав само да прашам за да знам.знам дека не сум нуб за ова зато прашувам. иначе немаше потреба од постапката. рамот нов бил. со мемтест се отепа од ерори давање. само со стариот си матка сега. сега не знам дали има гаранција да го сменам. од неоком го зедов па ќе видам ако не го менуваат здравје, не се големи пари. а по дифолт има гаранции на рам? благодорама уште ендаш
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
благодарам на сите за пошта. сакав само да прашам за да знам.знам дека не сум нуб за ова зато прашувам. иначе немаше потреба од постапката. рамот нов бил. со мемтест се отепа од ерори давање. само со стариот си матка сега. сега не знам дали има гаранција да го сменам. од неоком го зедов па ќе видам ако не го менуваат здравје, не се големи пари. а по дифолт има гаранции на рам? благодорама уште ендаш
За рамот треба да имаш гаранција од 3 до 5 години.
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
За рамот треба да имаш гаранција од 3 до 5 години.
Blagodaram :smir:

благодарам на сите за поMOшта. сакав само да прашам за да знам.знам дека не сум нуб за ова зато прашувам. иначе немаше потреба од постапката. рамот нов бил. со мемтест се отепа од ерори давање. само со стариот си матка сега. сега не знам дали има гаранција да го сменам. од неоком го зедов па ќе видам ако не го менуваат здравје, не се големи пари. а по дифолт има гаранции на рам? благодорама уште ендаш
сум подзгрешил со пишувањево
:)
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.033
Поени од реакции
6.055
Шо би се десило на хард дискот ако му напраам
Compress Disk to save disk space?

Дали е препорачливо, дали би зафркнал нешо, пошо неам простор у C, едвај 200mb.
Формат не ми се прави, џабе ден би изгубил.

АКо утнав тема простете, ипак за HDD прашуем.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Шо би се десило на хард дискот ако му напраам
Compress Disk to save disk space?

Дали е препорачливо, дали би зафркнал нешо, пошо неам простор у C, едвај 200mb.
Формат не ми се прави, џабе ден би изгубил.

АКо утнав тема простете, ипак за HDD прашуем.
Ќе ти дојде нешто слично како цел хард диск да си го ставил во ZIP.

Ај пробај направи си DISK CLEANUP, може ќе ослободиш некој GB. Или симни си CCleaner и он ќе избрише се што не треба (ѓубре).

Види дали ја имаш уклучено опцијата за хибернација (таму во Screen Saver) ако ја имаш, исклучи ја, ќе ти ослободи онолку простор колку што имаш RAM.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Има некој искуство со Kontron compact компјутерите?
 

pirlo21

којотот
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.052
Поени од реакции
2.055
Може некој да ми помогне околу торентите. Веќе неколку дена симињам било кој торент, се пуни до 5% и ми прави некој ерор. Го реинсталирав пак и нејќе. Чаре?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Може некој да ми помогне околу торентите. Веќе неколку дена симињам било кој торент, се пуни до 5% и ми прави некој ерор. Го реинсталирав пак и нејќе. Чаре?
Епа КОЈ ЕРОР?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom