Помош, проблеми, прашања, совети...

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Имам прашање....Ја инсталирав Call of Duty Modern Warfare 2 и ...да го мочам ми вели

"----- Client Initialization Complete -----
Attempting 44 kHz 16 bit [Windows default] sound
----- R_Init -----
Getting Direct3D 9 interface...
Pixel shader version is 2.0
Vertex shader version is 2.0
Video card or driver doesn't support vertex shader 3.0 or better.
Error during initialization:
Video card or driver doesn't support vertex shader 3.0 or better.

" Тоа значи дека графичката ми е срање ? и Уште едно прашање ....за 3000 денари добра графичка ќе се најде ? на ново ? фала однапред...
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
можам да најдам негде 40 пински ИДЕ кабел, зашто на една матична што ја добив сеа има 40 пинови не 39, нели со оној бланко што го нема... Имено прашањето ми беше дали можам да извадам со клешти еден пин(соодветниот) и што ќе се случи доколку го направам тоа...
 
Член од
12 август 2009
Мислења
141
Поени од реакции
9
Имам прашање....Ја инсталирав Call of Duty Modern Warfare 2 и ...да го мочам ми вели

"----- Client Initialization Complete -----
Attempting 44 kHz 16 bit [Windows default] sound
----- R_Init -----
Getting Direct3D 9 interface...
Pixel shader version is 2.0
Vertex shader version is 2.0
Video card or driver doesn't support vertex shader 3.0 or better.
Error during initialization:
Video card or driver doesn't support vertex shader 3.0 or better.

" Тоа значи дека графичката ми е срање ? и Уште едно прашање ....за 3000 денари добра графичка ќе се најде ? на ново ? фала однапред...
Да,точно така,не поддржува шејдер модел 3.0. За тие пари наново можеш да земеш HD4670
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Имам прашање....Ја инсталирав Call of Duty Modern Warfare 2 и ...да го мочам ми вели

"----- Client Initialization Complete -----
Attempting 44 kHz 16 bit [Windows default] sound
----- R_Init -----
Getting Direct3D 9 interface...
Pixel shader version is 2.0
Vertex shader version is 2.0
Video card or driver doesn't support vertex shader 3.0 or better.
Error during initialization:
Video card or driver doesn't support vertex shader 3.0 or better.

" Тоа значи дека графичката ми е срање ? и Уште едно прашање ....за 3000 денари добра графичка ќе се најде ? на ново ? фала однапред...
Графичкате е антика, не поддржува Shader Model 3.0, баш убаво ти кажува error-от.

можам да најдам негде 40 пински ИДЕ кабел, зашто на една матична што ја добив сеа има 40 пинови не 39, нели со оној бланко што го нема... Имено прашањето ми беше дали можам да извадам со клешти еден пин(соодветниот) и што ќе се случи доколку го направам тоа...
Ке си ја заебеш плочата, бидејќи ако ги има сите пинови, тоа значи дека баш такви кабли треба да се користат и дека другите нема да функционираат. Јебига, стара е.

Да,точно така,не поддржува шејдер модел 3.0. За тие пари наново можеш да земеш HD4670

Со оглед на тоа што има Shader Model 2.0 или послаба графичка дечкото, јас не би му препорачал да иде во шопинг по HD4670 затоа што најверојатно ни физички нема да му пасува на плочата, и џабе ке си ги фрли парите. Целосно нов компјутер му е мајката.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
можам да најдам негде 40 пински ИДЕ кабел, зашто на една матична што ја добив сеа има 40 пинови не 39, нели со оној бланко што го нема... Имено прашањето ми беше дали можам да извадам со клешти еден пин(соодветниот) и што ќе се случи доколку го направам тоа...
Можеш да најдеш по сервиси а не и во продажба. Распрашај се по фирмиве веројатно ќе ти платат за да ги земеш :) Ако не најдеш мислам дека јас можам да ископам од некои стари машини. Само прашање е што диск ќе заштекаш на таа библиска плоча.
 
С

Спенсер

Гостин
батерија на старо за лап-топ Fujitsu Siemens Amilo Li1705??? кај може да се најде... на ново се 80еур...
 
Член од
3 септември 2008
Мислења
160
Поени од реакции
2
Имам проблем со едно ДВД (ДАТА) не сака да ми го отвори.. и др пат ми се има појавувано ваков проблем особено кога ке сакам да отворам ДАТА двд или цд.. Ако може некој помош!!?? :smir:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам проблем со едно ДВД (ДАТА) не сака да ми го отвори.. и др пат ми се има појавувано ваков проблем особено кога ке сакам да отворам ДАТА двд или цд.. Ако може некој помош!!?? :smir:
Отиди кај комши, отвори го таму, срежај го пак на друго DVD, ако не, отишло DVD-то јабана. И друг пат режај на 4-6 брзина.
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Дали знае некој дали некаде во македонијава се продава Athlon II X3 440?
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Дали знае некој дали некаде во македонијава се продава Athlon II X3 440?
Во вортекс има сигурен сум ... А мислам дека и во револутион гледав ...

Тука извај ексел варианта на ценовникот и провери .

Али моја лична препорака е ако си со Плоча со СБ 710 или 750 да си земиш Феном х2 550 или 545 пошто 75 посто шанса има да отклучиш двете заклучени јадра . А цената е скоро иста .
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Во вортекс има сигурен сум ... А мислам дека и во револутион гледав ...

Тука извај ексел варианта на ценовникот и провери .

Али моја лична препорака е ако си со Плоча со СБ 710 или 750 да си земиш Феном х2 550 или 545 пошто 75 посто шанса има да отклучиш двете заклучени јадра . А цената е скоро иста .
го нема во ценовниците...бај д веј фала за советот :smir:
 
Член од
3 септември 2008
Мислења
160
Поени од реакции
2
Отиди кај комши, отвори го таму, срежај го пак на друго DVD, ако не, отишло DVD-то јабана. И друг пат режај на 4-6 брзина.
фала за советот :smir: ама поинаку го решив проблемот ---> Nero Rescue Agent!!! направив скенирање со ова и внатре се пронајде шо имав снимано на двд-то и после само си ги извадив на десктоп :wink: ... Инаку двд-то ми беше изрежено на 4х... Навика ми е само на 4х да режам :pipi:

Сепак фала ти многу!! :smir:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Можеш да најдеш по сервиси а не и во продажба. Распрашај се по фирмиве веројатно ќе ти платат за да ги земеш :) Ако не најдеш мислам дека јас можам да ископам од некои стари машини. Само прашање е што диск ќе заштекаш на таа библиска плоча.
Најдов кабел... го решив проблемот, работи како подмачкано : )
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
mi se javuva bluescreen na laptop hp 6720s . se javuva random i se isklucuv za 2 sec nemozam ni da procitam. go formatiravme skroz full format. i pak istoto. ili ako ne javi bluesreen zakocuva skroz maus nema i ne prima nikakvi kontroli. moram da go isklucam. i cesto crash-uvat programi. msn,chrome, nemozam da instaliram antivirus... ne znam so e ama premnogu! me nervira... pomosh?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom