Помош, проблеми, прашања, совети...

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
А од кај да знаам дека сигурно од тоа е, иначе колку пари е тоа мало пакетче да го купам?
Од искуство ти зборам :) Истиот проблем и јас го имав, чим уклучев филм или игра готово се гасеше, плус топол јајца да пржиш, сите ми викаа чисти го прашина е полн, го искршив од отварање, почист од мене беше и ништо пак стара песна. Прочепкав по форумиве и така дознав инаку тоа мало пакетче јас го купувам по сервисиве за телевизори од 30-50 ден е зависи за една употреба, по компјутерскиве продавници имаат шприцеви за 10-15 дози али скапи се 300-400 ден а и нема да мењаш стално еднаш годишно или на две зависи :)
 
Член од
9 мај 2013
Мислења
74
Поени од реакции
14
Од искуство ти зборам :) Истиот проблем и јас го имав, чим уклучев филм или игра готово се гасеше, плус топол јајца да пржиш, сите ми викаа чисти го прашина е полн, го искршив од отварање, почист од мене беше и ништо пак стара песна. Прочепкав по форумиве и така дознав инаку тоа мало пакетче јас го купувам по сервисиве за телевизори од 30-50 ден е зависи за една употреба, по компјутерскиве продавници имаат шприцеви за 10-15 дози али скапи се 300-400 ден а и нема да мењаш стално еднаш годишно или на две зависи :)


мхм, фала :)
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
на sony vaio y лаптоп ми се "отидени" лежиштата на вентилаторот (демек). во сервис им фуфка да го извадат цел и да стават друг. некој да каже решение?

едит: не се отидени, ама ова нашиве толку знаат.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Па вака мислам (а може и погрешно се изразив)



Ја избришав старата, т.е. драјверите, ресетирав пц, ја ставив новава у слот и не ја препознава, никаде не можам да најдам а и не ми јавува дека имам ставено нов хардвер... Приклучив кабелот за монитор, ништо не дава никаква слика, само ке направи power safe off и толку, останатото се од интегрираната го водев. Кога ке го ставам цедето за инсталација сликава горе ми се појавува, симнав драјвери од нет, ајде може цедето не чини као, исто се појавува, ја однесов сега кај братучет ми он има asus mb (aкo e до тоа), таму ја препозна, ај викам као случајно се погоди, ја однесов и кај другарче (evga mb) и таму ја препозна, ја донесов дома, пак иста песна, нигде ја нема :( Ставив една geforce 7300le од дедо ное, мислев да не сум го рикнал јас слотот стави - вади али нема везе, ја препозна најнормално... Не знам што да правам...
Пробај ресетирај биос со јампер или батерија, стави ја графиката и приклучиго кабелот од мониторот на неа. Пушти го компјутерот. Доколку запали а не ти ја дава новата графика оди во девајс менаџер и напрај му срч за ново инсталирани компоненти или пробај да инсталираш драјвер од официјална страна на нвидиа, кажи оперативен систем. Драјвер имаш по пп.
 
Член од
12 мај 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Екранот ми се спушти надоле. Пробав да го наместам преку копчињата на мониторот и се врати малце ама пак има цел прст празнина (црно) и стартот доле ми се изгуби, се спушти. Кога играм игри се е ок, цел екран си работи. Ама вака сеуште си стои цел прст празно. Пробав резолуција да сменам исто е. Виндовс 7 користам
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Имам проблем со маусот.Доколку го работам на маус пад или било каква тврда подлога не работи,а ако го ставам на рака или на смотак е тогаш си нема гајле. Чаре?
 
Член од
24 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
119
Девојки, момци..слаби високи убави и згодни...да ми помогнете :oops: би ви била најмногу благодарна.
Лаптопов вака убав си го зедов од нептун пред 5 месеци. И оп проблем :place: затоа сите оние кои ќе може да ми погнете без разлика дали студирате на градежен или финки или електро...чекам одговори...Лаптопов ми е нов.Користам windows 7. Имам торент за филмови, нормално.Ама значи од првиот месец си го симнав тоа и немаше никаков проблем.Гледам филмови на англиски ( мислам превод долу на англиски оти има дијалекти па...затоа ) и сега уклучувам за да го гледам Now you see me и :mad: проблем.Преводот доле не знам на кој јазик беше.Не беше на наш, не беше англиски...-.- значи не го разбирав.Пробав на 100 начини ( ама јас како иден економист при економски факултет - нормално дека не знам баш многу ) а да, да спомнам дека пробав преку 3-4 програми за гледање од кои некои ми даваше без тоа долу јазикот не разбирлив...значи фини убави, мили...помагајте...јас без филмови да гледам, ауу :place: најмногу гледам преку vlc media player. ама таму ми го дава филмот на некој си јазик појма немам кој. И уште нешто и со друг филм пробав. плус тој филмот го имам и гледано и долу преводот беше на англиски и гледам пак некој си јазик чуден :mad: аааааааааааааааааааааааааааа.Би ви била многу многу благодарна ако ми помогнете :)
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Девојки, момци..слаби високи убави и згодни...да ми помогнете :oops: би ви била најмногу благодарна.
Лаптопов вака убав си го зедов од нептун пред 5 месеци. И оп проблем :place: затоа сите оние кои ќе може да ми погнете без разлика дали студирате на градежен или финки или електро...чекам одговори...Лаптопов ми е нов.Користам windows 7. Имам торент за филмови, нормално.Ама значи од првиот месец си го симнав тоа и немаше никаков проблем.Гледам филмови на англиски ( мислам превод долу на англиски оти има дијалекти па...затоа ) и сега уклучувам за да го гледам Now you see me и :mad: проблем.Преводот доле не знам на кој јазик беше.Не беше на наш, не беше англиски...-.- значи не го разбирав.Пробав на 100 начини ( ама јас како иден економист при економски факултет - нормално дека не знам баш многу ) а да, да спомнам дека пробав преку 3-4 програми за гледање од кои некои ми даваше без тоа долу јазикот не разбирлив...значи фини убави, мили...помагајте...јас без филмови да гледам, ауу :place: најмногу гледам преку vlc media player. ама таму ми го дава филмот на некој си јазик појма немам кој. И уште нешто и со друг филм пробав. плус тој филмот го имам и гледано и долу преводот беше на англиски и гледам пак некој си јазик чуден :mad: аааааааааааааааааааааааааааа.Би ви била многу многу благодарна ако ми помогнете :)
Значи вака симни си GOM player и преку него ке гледаш филмови ако проводот е македонски треба да го ставиш во settings Cyrillic ако е српски го ставаш на Central European тоа важи и за сите плеери
 
Член од
24 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
119
Значи вака симни си GOM player и преку него ке гледаш филмови ако проводот е македонски треба да го ставиш во settings Cyrillic ако е српски го ставаш на Central European тоа важи и за сите плеери
Може да ми кажеш за vlc media player ? оти го немам баш тој програм за гледање филмови. А најчесто гледав преку vlc media player
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.553
Поени од реакции
33.799
Може да ми кажеш за vlc media player ? оти го немам баш тој програм за гледање филмови. А најчесто гледав преку vlc media player

tools > preferences > subtitles

изнакликај секаде reset, гајле ти е. :D
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Може да ми кажеш за vlc media player ? оти го немам баш тој програм за гледање филмови. А најчесто гледав преку vlc media player
Ако го немаш, зошто не го инсталираш? Ем сакаш решение ем vlc media спомнуваш. Ако бараш помош послушај што ти се кажува.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
мн сте паметни затоа не кажувате :P
Сеа ја ти кажувам по практичен плеер ти си запнала за VLC ако толку сакаш користи го што да ти правам имаш таму во options побарај
 
Член од
30 март 2010
Мислења
88
Поени од реакции
212
Се надевам дека ја погодив темата за прашањево. :pos:
Вака, компјутеров почна да ми се гаси нагло.
Прво мислев дека е тој главниот кабел од позади проблем, ама го сменив и пак ми се гасеше.
После земав го исчистив со правосмукалка, го отворив, тие што се вентилаторите ги средив, и пак ми се изгаси.
Некогаш ми се гаси на 10 минути, некогаш ќе работи цел ден и ништо не му е.
Мислев дека се прегрева, ама кога ми се изгаси по работење од 10 минути, и кога видов дека не е жежок толку, сфатив дека и до тоа не е.
Што може да биде?
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Се надевам дека ја погодив темата за прашањево. :pos:
Вака, компјутеров почна да ми се гаси нагло.
Прво мислев дека е тој главниот кабел од позади проблем, ама го сменив и пак ми се гасеше.
После земав го исчистив со правосмукалка, го отворив, тие што се вентилаторите ги средив, и пак ми се изгаси.
Некогаш ми се гаси на 10 минути, некогаш ќе работи цел ден и ништо не му е.
Мислев дека се прегрева, ама кога ми се изгаси по работење од 10 минути, и кога видов дека не е жежок толку, сфатив дека и до тоа не е.
Што може да биде?
Кулерот од процесорот ти е највероватно зарибан и не врти како треба т.е не лади види со AIDA64 колку е температурата на процесорот па стави слика
 

Kajgana Shop

На врв Bottom