Помош, проблеми, прашања, совети...

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
Baraj Default VGA ne gi znam ni jas napamet podesuvanjata moras da ni dades nekakov skreenshot za da videme sto bios imas i kakvi podesuvanja ima.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Ај стај една слика од Device Manager прво. Отвори го полето Display Adapters.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Да прашам како да ја активирам графичката картичка Нвидиа 8500Гт , ја користи онборд графичката.. ми покажува дека графичка не е пронајдена, каде треба да барам во биосот да ја сменам ?
Прегледај го приврзокот 51734
Some newer laptops use a chipset that can switch between
onboard and dedicated graphics depending on the demand
on the video system.
This helps lower electricity usage and increases the amount
of time the battery will last when doing normal desktop functions.
If you are just doing things like surfing the internet or playing
music and so on,it will use the onboard video.
If you play 3D games or use any other 3d applications
it will switch out to the dedicated video card.
It shouldn't cause you any problems.

ДА ти преведеме ако треба ?
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Strelec - Во неговиот претходен пост Nupser напомена дека има GeForce 8500 GT графичка картичка. Не постои мобилна верзија ( за користење во лаптопи ) од таа картичка - значи се работи за десктоп компјутер.

Nupser - Дај слика од device manager за да бидеме сигурни дека картичката не е детектирана ( можно е да е ставена пример на disable ).
 
Член од
8 февруари 2012
Мислења
83
Поени од реакции
3
Strelec - Во неговиот претходен пост Nupser напомена дека има GeForce 8500 GT графичка картичка. Не постои мобилна верзија ( за користење во лаптопи ) од таа картичка - значи се работи за десктоп компјутер.

Nupser - Дај слика од device manager за да бидеме сигурни дека картичката не е детектирана ( можно е да е ставена пример на disable ).
Се снајдов во dеvice manager ,но сега неке да подигне дојде до welcome screen и ми се рестартира... и кога пофторно се уклучува ми покажува да стартува windows normally или нешто да се поправа што го пишува дека е препорачливо..
--- надополнето: 3 ноември 2012 во 09:50 ---
Some newer laptops use a chipset that can switch between
onboard and dedicated graphics depending on the demand
on the video system.
This helps lower electricity usage and increases the amount
of time the battery will last when doing normal desktop functions.
If you are just doing things like surfing the internet or playing
music and so on,it will use the onboard video.
If you play 3D games or use any other 3d applications
it will switch out to the dedicated video card.
It shouldn't cause you any problems.

ДА ти преведеме ако треба ?
Не фала.. ама се работи за дескоп компјутер..
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Nupser Како тоа се снајде во device manager? Си уклучил нешто што било исклучено ( disable ) и сега ти прави проблеми или?
До каде е сликата ? Ќе ја биде :) ?
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.034
Поени од реакции
3.615
Сакам да прашам за помош.

Вака, значи не ми се уклучува компјутерот, не ни доаѓа до BIOSот. Го чистев со правосмукалка пред неколку сати и сега го уклучувам, се уклучува компјутерот, се осеќа дека работи но почнува да свири. Некогаш така ми се случувало поради рамот, можеби не сум го ставил правилно, но пробав со сите можни опции, пак не сака. Што друго би можело да биде проблемот? Компјутеров ми е под гаранција до март 2013, така да би можел да го однесам на сервис во случај да не средам сам....
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Имам некој проблем со мониторот, баш вчера ми се исклучи скроз и не свети ни сијаличката ни ништо, го извадив неколку пати кабелот за напон од позади и се вклучи али пак денеска ме заебава, успевам да го оправам и работи неколку часа но пак се исклучува. Што може да биде проблемот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom