Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
28 април 2009
Мислења
749
Поени од реакции
507
Кој било рутер земи го за таа цена. Немаш избор сите се исти. Ако имаш 3к нагоре тогаш веќе можи да се прави муабет за кој е подобар. D-link ili TP-Link не менува, ако е за најобична работа (бежичен пристап) било кој ќе ти брка работа.
А гледам во Анхоч има некои си Тенда, па затоа и прашувам кој од Tenda, D-link или TP-Link во пракса се покажале како поквалитетни.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Каде можам да продадам стари делови за компјутер?

Имам 2 графички (GeForce FX 5500 256MB, GeForce 7300 256MB), некоја звучна картица (непознат производител), модем D-Link dsl-360r и два блутут УСБ адаптери.
Кажи ми цена за двете графички. И од каде си. Сакаш ПП сакаш, тука.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Се продаваат ли посебно копчиња за тастатура од лаптоп ? Ми се скрши бекспејс .
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
23
Поени од реакции
1
Лаптопот ми се вклучува на многу чуден начин, го стискам power копчето и ништо не се случува а по 5-6 секунди сам си се вклучува и си работи нормално (сега преку него си пишувам). Доколку после првото притискање не се вклучи лаптопот за жива глава не се вклучува колку пати и да стиснам на power копчето.. Се случува и да го изгасам преку старт мени и повторно се обидам да го вклучам да не сака да се вклучи... Го носев на сервис и ми рекоа дека е проблем со батеријата или полначот.. Батеријата си работи супер.. Се мислам дали е можно некој кондезатор да ја прави целава збрка или пак е нешто друго. Ми треба мислење онака колку да знам што да му правам или да му прават каде и да го носам :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
A на матичната има само 3 кондезатора.. Го немам отварано за да видам дали се подуени, на нет видов дека се само три ...
3? wtf, офф нема везе, заборавив дека се работи за лаптоп, ваљда можно е мада и за таква намена премалце се.
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
23
Поени од реакции
1
3? wtf, офф нема везе, заборавив дека се работи за лаптоп, ваљда можно е мада и за таква намена премалце се.
Пред 20 мин го изгаснав и не сакаше да се вклучи, ја извадив батеријата и полначот, сега пак ги вратив на место .. и изненадување, од прва се вклучи..
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.034
Поени од реакции
3.615
Не се разбирам многу во игриве и потребнава конфигурација за нив.

Во моментов користам компјутер со следниве спецификации :
  • Intel(R) Core(TM) i5 CPU 760 @ 2,80 GHz
  • 4,00 GB RAM DDR 3
  • nVIDIA GeForce 240 GT 1 GB DDR 3
  • AS Rock H55M-LE Motherboard
Не ми работи добро FIFA 13, на било која резолуција и дали е medium, high. Што може да биде проблем, треба да земам појака графичка, или сепак доволна е конфигурацијата и станува збор за некое оштетување...?
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Компјутеров кога го уклучувам сам се рестартира.Значи уште пред да стигне на позадина се рестартира самиот неколку пати и така прави некои 20минути и дури потоа успева да се уклучи и да стигне до позадина,а кога стигнува на позадина се е избришано од таму.Иконите од игрите ги нема на позадина,а во My Computer ги има и ги уклучува без проблем.

Пример...стигнува до тука и се рестартира,а се рестартира и неколку пати пред да стигне до овде.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Не ми работи добро FIFA 13, на било која резолуција и дали е medium, high. Што може да биде проблем, треба да земам појака графичка, или сепак доволна е конфигурацијата и станува збор за некое оштетување...?

Графичката е малце слаба, ама би требало да е ок за таа игра, инсталирај ги најновите драјвери за графичка, во кои сигурно има оптимазиции и соодветни профили за Фифа.

И да, кога ќе ги инсталираш, избери кастом, и селектирај clean install!
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Не се разбирам многу во игриве и потребнава конфигурација за нив.

Во моментов користам компјутер со следниве спецификации :
  • Intel(R) Core(TM) i5 CPU 760 @ 2,80 GHz
  • 4,00 GB RAM DDR 3
  • nVIDIA GeForce 240 GT 1 GB DDR 3
  • AS Rock H55M-LE Motherboard
Не ми работи добро FIFA 13, на било која резолуција и дали е medium, high. Што може да биде проблем, треба да земам појака графичка, или сепак доволна е конфигурацијата и станува збор за некое оштетување...?

Фифата може да не ти работи од многу софтверски аспекти (кракови, patch-ови и други додатоци) и направи апдејт на драјверите за графичката. Инаку, ако си при пари може да земеш некоја подобра графичка (штом сакаш да играш нови игри) и можеш да му надоградиш уште 2 гига рам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Компјутеров кога го уклучувам сам се рестартира.Значи уште пред да стигне на позадина се рестартира самиот неколку пати и така прави некои 20минути и дури потоа успева да се уклучи и да стигне до позадина,а кога стигнува на позадина се е избришано од таму.Иконите од игрите ги нема на позадина,а во My Computer ги има и ги уклучува без проблем.

Пример...стигнува до тука и се рестартира,а се рестартира и неколку пати пред да стигне до овде.
Корумпиран оперативен систем (бут) или пак вирус.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.034
Поени од реакции
3.615
Фифата може да не ти работи од многу софтверски аспекти (кракови, patch-ови и други додатоци) и направи апдејт на драјверите за графичката. Инаку, ако си при пари може да земеш некоја подобра графичка (штом сакаш да играш нови игри) и можеш да му надоградиш уште 2 гига рам.
Не е работава дали сум при пари или не, едноставно не ми се даваат за графичка, сепак го земав компјутеров за сурфање пред се, фотошоп и некои други програми, значи не сум по игриве премногу, затоа кога го купував не им нагласив дека барам Бог знае каква графичка. Муабетов ми е ФИФА 12ката си цепаше на 1920х1080 на High без никаков проблем, NFS The Run исто, тоа ми беше муабетот. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom