Помош, проблеми, прашања, совети...

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
најубаво да си најдеш некоја слична 9800, или да уложиш малце више и да си земеш GTS 450.
 
Член од
21 мај 2010
Мислења
70
Поени од реакции
29
Здраво!
Сакам да ставам појак процесор.
Овој процесор го имам
Processor: AMD Athlon(tm) 64 Processor 3200+, MMX, 3DNow, ~2.0GHz
Може некоја препорака за појак процесор??
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
879
Здраво!
Сакам да ставам појак процесор.
Овој процесор го имам
Processor: AMD Athlon(tm) 64 Processor 3200+, MMX, 3DNow, ~2.0GHz
Може некоја препорака за појак процесор??
Тоа ќе биде чисто фрлање на пари, 939 сокетот е антика. Собирај пари за нов компјутер.
 
Член од
9 декември 2009
Мислења
87
Поени од реакции
25
Здраво!
Сакам да ставам појак процесор.
Овој процесор го имам
Processor: AMD Athlon(tm) 64 Processor 3200+, MMX, 3DNow, ~2.0GHz
Може некоја препорака за појак процесор??
И јас би ти препорачал да го шитнеш стариов и собери уште некој денар ке најдеш солидна конфигурација за некои 200 евра.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.899
Поени од реакции
717
Дечки имам еден проблем со лаптопов,сликата ми ја дава вака



а притоа можам да го користам само на постојнава резолуција (мислам дека е 1024х768) и доколку сменам друга мониторот се прави само со линии и не се гледа ништо.Исто е и ако упалам некоја игра вади само линии,а кога е изгаснат и кога ке го запалам морам да чекам да се покрене цел Windows и да го спуштам и кренам за да ми покаже слика,па така сум оневозможен и од форматирање.Што може да е мониторот,графичката,флет-кабелот :/ неколку пати ми се има направено и до следен рестарт беше добар...
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Ти прави проблеми и пред да се подигне оперативниот систем? Ако да - ја би типувал на графичката картичка/чип. Да беше кабел симптомите ( обично ) се малце поинакви, мада не значи дека не е до тоа. Ај прво пиши точен модел на лаптопот и детална конфигурација.

btw, да не имаш случајно GeForce 8600m GT ? Тие беа склони на вакви дефекти.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.899
Поени од реакции
717
Ти прави проблеми и пред да се подигне оперативниот систем? Ако да - ја би типувал на графичката картичка/чип. Да беше кабел симптомите ( обично ) се малце поинакви, мада не значи дека не е до тоа. Ај прво пиши точен модел на лаптопот и детална конфигурација.

btw, да не имаш случајно GeForce 8600m GT ? Тие беа склони на вакви дефекти.
Да да,пред да се подигне нема воопшто слика,тек кога ке се подигне скроз(по музичето се познава) тогаш треба да го спуштам и да го кренам мониторот за да добие слика.Моделот е Asus F3Sg ,конфигурација накратко Intel Core2Duo 2.0 GHz,3 GB RAM,nVidia GeForce 9300M G 256 MB 250 HDD купен пред околу...штознам 3 години отприлика.
 
Член од
24 октомври 2009
Мислења
5
Поени од реакции
2
Здраво ми треба совет дали вреди да го надоградувам компјутерот ја има следнава конфигурација
матична ASRock - ALiveNF6G-VSTA
процесор AMD Athlon 64 x2 4400+ 2.31GHz
графичка NVIDEA GeForce 8500 GT 512 MB
рам 1 Gb DDR2
немора да биде топ пошто имам мал буџет
фала.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.850
Поени од реакции
5.168
Здраво ми треба совет дали вреди да го надоградувам компјутерот ја има следнава конфигурација
матична ASRock - ALiveNF6G-VSTA
процесор AMD Athlon 64 x2 4400+ 2.31GHz
графичка NVIDEA GeForce 8500 GT 512 MB
рам 1 Gb DDR2
немора да биде топ пошто имам мал буџет
фала.
Ти го прегазило времето компјутерот.Не ти се исплаќа надоградба.
 
Член од
21 мај 2010
Мислења
70
Поени од реакции
29
Тоа ќе биде чисто фрлање на пари, 939 сокетот е антика. Собирај пари за нов компјутер.
И јас мислам дека тоа е најдоброто решение.
Фала што ми помогнавте да не фрлам пари без потреба
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
@dimitarp - По симптомите би рекол дека најверојатно имаш "ладен лем" на графичкиот чип.
Првиот симптом што ме асоцира на ова се линиите што ти се појавуваат на екранот, вториот е неправилно учитување на драјверот за графичка кога ќе го упалиш - најверојатно после затварање и отварање го учитува стандардниот драјвер за графичка, третиот е црната слика дур не се подигне оперативниот систем )
За посигурно да утврдиш дали е тоа проблемот најдобро ти е да го однесеш компјутерот на сервис ( можда ќе ти се посреќи и ќе испадне дека е некое кабелче - good luck :) ).

Ако е тоа проблемот - има неколку процедури за поправка:
1. BGA reflow ( "пофушерска" и воедно и поевтина варијанта - би требало да најдеш сервис кој ја нуди ова услуга ).
2. BGA rework - reballing - ( подобра, поскапа варијанта - не знам дали и кои сервиси во Скопје ја нудат оваа услуга )
Ако те интересира повеќе за процедуриве, прогуглај, лесно ќе најдеш повеќе информации.

Ако е ова проблемот и се нафатиш да го однесеш во сервис би ти советувал да направиш backup на податоците затоа што не успева процедурата во 100% од случаите ( поготово BGA reflow !!! ).

Ако е многу скапо имаш и home made - варијанта на BGA reflow ( најверојатно ќе побараш сам на google, како и сите што прават, затоа ти пишувам ), мој совет ти е да не го правиш тоа сам ОСВЕН ако го правиш за забава/учење и ти е гајле за лаптопот.

*** Ова е претпоставка според лимитираните информации што ги пиша. ЗА ПОПРЕЦИЗНА дијагноза носи во сервис.
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
ставам усб во портот и во my computer го регистрира, но кога ќе пробам да отворам ми кажува дека треба да се форматира а со форматирање не се средува туку го рестартирам комп. и после можам да го отворам усб-то...истото го прави кога уклучувам ајпод да ставам песни...
зошто морам да рестартирам РС за да ми го чита усб то??
ако знае некој нека помага...
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
2.905
Поени од реакции
400
Вака сега.. решив да купам нов компјутер па ми треба ваша помош...
кажете ми каков компјутер ми бил добар за гејминг ?? за PES 2012,FIFA 2012, (на пример) вакви игри, за новите и добар компјутер...
напишете ми сичко, РАМ,ГРАФИКА,ПРОЦЕСОР итн ..ама да не биде па премногу :) 2-3 GB,Графика 9500GT, и за процесорот вие ми кажете, ае поздрав.. ( али само кукиште ке купам)...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom