Помош, проблеми, прашања, совети...

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Компјутеров ми се мрдна ... го пуштам и доаѓа до welcome screen (windows 7) и таман desktop да се појави се рестартираше и го оставив пак да се уклучи и пак исто. После го исклучив го остаив една минута и пак уште на почеток еднаш се рестартираше, па после кога стигна до desktop се изгаси и сам се пушти по неколку секунди. И еве го сега си се пушти ко ништо да не било. Што може да е?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Многу работи, можно е и вирус да е а може и многу други работи, дај малце повеќе детали. Што правеше пред тоа, дали инсталираше некој софтвер/програм или посетуваше некои чудни страни, дали ова е првпат да се случи?
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Многу работи, можно е и вирус да е а може и многу други работи, дај малце повеќе детали. Што правеше пред тоа, дали инсталираше некој софтвер/програм или посетуваше некои чудни страни, дали ова е првпат да се случи?
Па вирус не верувам дека е имам Kaspersky и нема ништо најдено, пред тоа како и секогаш facebook и некои македонски страни отварав и го исклучив најнормално. Немам ништо инсталирано од пред 3 дена. Ми се случувало да се рестартира ама обично со blue screen, а сега немаше такво и најчудно е тоа што на момент се исклучи па се уклучи.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Симни ги и инсталирај ги овие 2 програма

Овој и овој.

Направи скан со двата и види дали ќе ти најде нешто (full scan) одкако првин обавезно ќе ги апдејтуваш. Друго, ако најдат само tracking cookies остави ги затоа што се безопасни.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Компјутеров ми се мрдна ... го пуштам и доаѓа до welcome screen (windows 7) и таман desktop да се појави се рестартираше и го оставив пак да се уклучи и пак исто. После го исклучив го остаив една минута и пак уште на почеток еднаш се рестартираше, па после кога стигна до desktop се изгаси и сам се пушти по неколку секунди. И еве го сега си се пушти ко ништо да не било. Што може да е?
Можно е и да има проблем со температурите.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Дали некој има искуство со конфигурирање на Firewall? Ми треба литература конкретно како се конфигурира еден firewall, значи командите како се, зошто како шо сите работи и да има пример некое шемиче убо објаснато ко за глуп.

Ми треба за дипломска нешто, иначе најконкретно ми треба за Firewall во Industrial Control Systems само то реално многу тешко да се најди конкретна литература со подробни детали.

Значи голема услуга ќе ми напрај некој ако има нешто така да ми препорача за практично имплементирање и конфигурирање на фајрвол меѓу 2 мрежи.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
?

..........

Гостин
Проблем со Acer Aspire One AOA150(Intel Atom N270 Processor 1.6GHz, 1GB RAM

При стартување се појавува црн екран со текст:

Check cable connection!
PXE-MOF: Exiting intel PHE ROM
NO bootable device--insert boot disk and press any key

Дали е рикнат хардискот? :raz:
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Го скенирав компјутеров со Malwarebytes и најде 5 вирусчиња, ама тие ги имам одамна не верувам да е проблемот во нив, затоа што кога ги избришав во Log пишуваше Memory Processes Infected: 0
Memory Modules Infected: 0
Registry Keys Infected: 0
Registry Values Infected: 0
Registry Data Items Infected: 0
Folders Infected: 0
Files Infected: 5.
Пред некој ден пишав и во темата Windows 7 дека после updates компјутеров одвај се пушти и одвај работеше па после рестарт се си беше ок. Е брат ми денес ми кажа дека и вчера се инсталирале некои updates па се случи тоа што кажав вчера. Дали да ги исклучам апдејтиве зашто очигледно е до нив?
 

Attachments

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Го скенирав компјутеров со Malwarebytes и најде 5 вирусчиња, ама тие ги имам одамна не верувам да е проблемот во нив, затоа што кога ги избришав во Log пишуваше Memory Processes Infected: 0
Memory Modules Infected: 0
Registry Keys Infected: 0
Registry Values Infected: 0
Registry Data Items Infected: 0
Folders Infected: 0
Files Infected: 5.
Пред некој ден пишав и во темата Windows 7 дека после updates компјутеров одвај се пушти и одвај работеше па после рестарт се си беше ок. Е брат ми денес ми кажа дека и вчера се инсталирале некои updates па се случи тоа што кажав вчера. Дали да ги исклучам апдејтиве зашто очигледно е до нив?
Апдејтите + активен антивирус се единственото нешто што те штити од вируси. Пробај смени си го антивирусот, бапни NoD32, Avast, Bitdefender или нешто слично.
 

stick figure

#MiaSanArsenal
Член од
2 мај 2010
Мислења
4.811
Поени од реакции
3.705
Имам проблем со мојов пц.
Кога укл некоја игра, или кога го уклучам аерото, ми замрзнува екранот и мора да правам рестарт.
Дали некој знае што може да е проблемот?
Го мењав напојувањето, ама изгледа неќе да е до тоа.
Некој? :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам проблем со мојов пц.
Кога укл некоја игра, или кога го уклучам аерото, ми замрзнува екранот и мора да правам рестарт.
Дали некој знае што може да е проблемот?
Го мењав напојувањето, ама изгледа неќе да е до тоа.
Некој? :)
Да не ти прегрева процесорот или графичката?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom