Помош, проблеми, прашања, совети...

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Да не ти вика Power Calibration Error случајно?
 

Cyber lord

Кајгански Лорд
Член од
3 мај 2007
Мислења
348
Поени од реакции
3
Pa vajda e nestoto sto go kazav nekolku postovi pred ovoj. Procitaj, razmisli. Konsultiraj se so serviser (samo konsultiraj se) i pisi tuka pa ako mozeme ke ti pomogneme so Sephiroth i drugite so se razbiraat vo hardware. Pozdrav
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
pa ne mi vika "Power Calibration Error" ... nego samo "Burn Proces Failed" , kao sto znae po nekad da napravi ....

a inace mi cita DVD filmovi najnormalno ... ali ako probam da izrezam DVD-cd onda me zeebava ...

valjda rezacot e nesto ckart .. ili so znam !
 
Член од
15 јуни 2007
Мислења
15
Поени од реакции
0
Drugari stvarno mi treba pomos,vaka:imav vista premium taka go kupiv PC-to i ne mi sleduvalo cd so vista e sea ja kurnaz ja izbrisav so cel da instaliram XP arno ama nekoi driveri nemozam da gi najdam PR:za grafickata NVIDIA GeForce 7500LE gi simnav na taa oficijalnata web strana ali nejkat da rabotat ako nekoj znae care neka pomaga.i drugi driveri falat ali prvo ova da go resam pa posle drugoto.....castam piva,vetuvam
 
Член од
15 јуни 2007
Мислења
15
Поени од реакции
0
ili dali postoi nekoj progrm da go vratam PC-to 3 dena nazad vo vremeto i pak da ja imam vistata....mnogu ve molam za pomos
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Да им побараш цеде со Вистата на тие што ти го шитнале ПЦто најубаво ке е. И да ги опцуеш узпут.
 

Стеф:]

стифлер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.938
Поени од реакции
3
Да им побараш цеде со Вистата на тие што ти го шитнале ПЦто најубаво ке е. И да ги опцуеш узпут.
најубаво така ке е.иначе би требало.Само некои работи ке ти бидат сменети,‘‘песната‘‘ кога го гасиш компјутерот ке биде сменета,и уште нешто ке те заебава ке ти праи ерори,иначе иконите ќе останат исти,стартот ке ти се промени ке го имаш само од икс пе и класик,затоа подобро земи цд и инсталирај го пак или ако ти е трансформешан пак инсталирај го.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Решив да купам принтер за дома па малце совет ми треба околу изборот. Значи ќе ми треба за штампање текст и по некоја слика проект кога правам за школо.
Е сега пред неколку години имав Canon Ѕ200 BubleJet. Додека користев оргинал кертриџи ме служеше добро, почнав со шкартоини и по 2 сменети кертриџи се запуши главата, а тогаш ми ги збореа како најквалитетни али ете така му било пишано.

Сега во весник во флаер од HP интересен ми дојде моделот HP OfficeJet Pro K5400 кој е 9400денари. Брзината да речеме дека не е клучна иако пишува дека штампа со брзина на ласерски. Квалитетот исто пишува дека е како на ласерски па ме интересира некој коментар околу квалитетот или па можеби некој и го има купено па ќе ми каже информација од прва рака. Друго нешто можеби и најбитно е трошењето на боја. Пишува дека троши 25% помалце од ласерски штампач на страната на Логин, а 30% на официјалната страна на HP. Не најдов колку пари коштаат кертриџите за овој модел па утре ќе идам таму лично да прашам што е како е, но сепак ме интересира ваше мислење од тие што имаат повеќе искуство со штампачи.
Исто така дали повеќе се исплати да се земе овој модел или па исти квалитет и трошок за кертриџи би добил ако земам и некој Се-во-едно уред за 6-7000. Чекам ваш коментар или па ако не предложете некој друг модел. Немора да биде HP. Може и друга марка и по можност образложение зошто тој модел. Цената да биде највеќе до кај 150 евра.
 
Член од
18 август 2006
Мислења
325
Поени од реакции
4
Дефинитивно нема да згрешиш ако го земеш овој принтер. Тоа дека е поекономичен од ласерски не верувам многу многу, освен ако не ставиш на најниска резолуција и подесиш минимално користење на мастилото.

Јас имам Officejet 5610 All-in-One и право да ти кажам се заебав што не ја земав претходната Про верзија на к5400, али ми требаше скенер, така да останува твој избор. Досега го имам околу 15 месеци и одлично ме служи. Доста е брз, ама и бучен.
 

Cyber Knight

House music
Член од
16 мај 2007
Мислења
785
Поени од реакции
186
ej neznam dali e tuka mestoto za prasanjevo ama nekoj ako mi pomogne kje mu bidam mn blagodaren...
zemav DVD Samsung HT-Q20 i neso stisnam koa pritiiskam na EJECT mi se pojavuva OPEN LOCK i ne se otvara vratickata...aj ako znae nekoj molam da pomogne itno e...
fala odnapred...
pozz
 
Член од
18 август 2006
Мислења
325
Поени од реакции
4
Пробај исклучи го од штекер, почекај едно 5 минути и вклучи го пак.
 

Cyber lord

Кајгански Лорд
Член од
3 мај 2007
Мислења
348
Поени од реакции
3
ili i ako toa ne pomine dzirni vo menito da go otklucis portot ili pak vidi u nekoj slucaj na zadniot panel (ne mi se veruva) da ne ima nekoe vonzemsko kopce.
 

Стеф:]

стифлер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.938
Поени од реакции
3
абе земи провери да не нешто не ти е погрешно уклучено додека си го поврзувал, или како што треба иначе тоа можеш да го напраиш у контрол панел.а исто така може со гасење на компјутерот од штекер пробај.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Дефинитивно нема да згрешиш ако го земеш овој принтер. Тоа дека е поекономичен од ласерски не верувам многу многу, освен ако не ставиш на најниска резолуција и подесиш минимално користење на мастилото.

Јас имам Officejet 5610 All-in-One и право да ти кажам се заебав што не ја земав претходната Про верзија на к5400, али ми требаше скенер, така да останува твој избор. Досега го имам околу 15 месеци и одлично ме служи. Доста е брз, ама и бучен.
А во врска со квалитетот на сликите кога би ги споредиле "мојот" и твојот? И двата, поточно скоро сите модели имаат имаат 1200х4800 на специјална хартија и 1200х1200dpi на обична хартија така да според тоа би требало да биде иста сликата ама ај нека објасни некој и ова.
А иначе повеќе работа би ми завршил и со скенер и копир.:) Не е на одмет да си имам и скенер дома. Башка поевтино ќе пројдам, и повеќе работи ќе имам.
 
Член од
18 август 2006
Мислења
325
Поени од реакции
4
Сликата дефинитивно нема да биде иста на к5400 и на 5610, тоа се две различни класи на принтери, бидејќи имам видено тест слики и на двата принтери. К5400 сигурно има вградено понова технологија од 5610 за распрскување на мастилото при што се принтаат поостри и поквалитетни слики со поживи бои.

5610 има и факс, ако би ти затребал некогаш.

Од мене толку, останува твој избор, односно дали ќе имаш едно нешто што е екстра или ќе имаш повеќе просечни работи.

Ако ти е многу важен квалитетот, земи си го к5400, ако сакаш повеќе опции земи некој мултифункционален.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom