Помош, проблеми, прашања, совети...

Cyber lord

Кајгански Лорд
Член од
3 мај 2007
Мислења
348
Поени од реакции
3
Стеф:];771089 напиша:
абе земи провери да не нешто не ти е погрешно уклучено додека си го поврзувал, или како што треба иначе тоа можеш да го напраиш у контрол панел.а исто така може со гасење на компјутерот од штекер пробај.
abe coekot zbori za DVD player ne za DVD-rom od kompjuter
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Сликата дефинитивно нема да биде иста на к5400 и на 5610, тоа се две различни класи на принтери, бидејќи имам видено тест слики и на двата принтери. К5400 сигурно има вградено понова технологија од 5610 за распрскување на мастилото при што се принтаат поостри и поквалитетни слики со поживи бои.

5610 има и факс, ако би ти затребал некогаш.

Од мене толку, останува твој избор, односно дали ќе имаш едно нешто што е екстра или ќе имаш повеќе просечни работи.

Ако ти е многу важен квалитетот, земи си го к5400, ако сакаш повеќе опции земи некој мултифункционален.
А што викаш помеѓу следниве модели. Сите се HP и сите се се-во-едно уреди.
Photosmart C3180 - 5893денари
Photosmart C4180 - 7806денари
Photosmart C4280 - 7499денари
Deskjet F2180 - 4732денари
Deskjet F4180 - 6331денари
Deskjet F380 - 5111денари

Е сега овие PhotoSmart моделиве се наменети повеќе за печатење слики. Па незнам да не има некаква врска со тонерите да се трошат повеќе кога би штампал само текст, односно кога би го користел за домашна употреба зошто нешто ми збореа дека немал црн тонер него правел комбинација со боите за да добие црна боја.:nesum:Може треснав глупост ама така ми објаснија тие што беа на замена во магацинот кога бев во магацинот за да гледам.
Друго што ме интересира гледам првите 3 модели имаат читачи на картички па сакам да знам дали кога ќе ставам некоја картичка можам и на компјутер да ја читам исто како да имам купено и кард ридер или читачот служи само да се принта дирекно од картица.
 
Член од
18 август 2006
Мислења
325
Поени од реакции
4
Тоа што ти кажале дека прави комбинација за да добие црна е и точно и неточно. Комбинација за да се добие црна се прави само ако користиш фото кертриџ кој што овозможува подобар квалитет, бидејќи можат да се добијат подобри нијанси.

Мастилото во кертриџот ако се работи за фото кертриџ, при што црната се добива со комбинација, нема никаква врска во однос на тоа дека ќе се троши повеќе ако принташ текст. Исто ќе биде, како и да имаш посебен црн.

За читачот на картички не би можел да ти кажам дали има комуникација со самиот компјутер, бидејќи не знам.

Би ти препорачал да отидеш на сајтот на hp, ги има сите овие модели кои што ги имаш напишано, со детални карактеристики. Обрни внимание на цените на кертриџите и нивната зафатнина. Таму се во долари, што значи кај нас би биле во евра.

Јас да се прашувам од сите овие модели би го избрал оној што има најдобар однос цена за кертриџ. Брзината и не ми е толку важна колку што ми е важна цената по испринтан примерок. Сите овие модели имаат скоро ист квалитет на отпечаток, судејќи по нивната ценовна класа.
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
Да ме советувате каде да го однесам лаптопот Compaq на сервис во скопје има проблеми со напојувањето....итно !!!!!!
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Ако немаш гаранција, однеси го у Анхоч, нешо као сервис се у глобала не само за производи купени од кај нив него и за све друго.
 
Г

Гоццццце

Гостин
Имам два хард диска, едниот е ата другиот Сата .. виндоусот е на ата ХДД.
Имам Виа Раид за да ми го препознава вториот хард диск ( САТА ) но од неќна почна да ме зеза, го пријавува овој проблем : Disk reliability degrading, risk of data loss !!! Disk location: controller 0, channel 0, Master
Please beckap data... и тако даље.
Шо му е проблемот?
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Еден од хардовите ти откажува. Подобро послушај го, и напрај си бекап. Имено хардовите си имаат еден SMART систем на дијагноза и кога некој критичен за работа параметар ке добие пониска вредност од дозволената, SMART-от го обавестува корисникот дека хардот му е минути/часови до сјебување.

Гаси компјутер и трк у дуќан по празни ДВДеа.
 
Г

Гоццццце

Гостин
Па Виа Раидот го пријавува тоа .. би требало да е САТА дискот нели?
Ако е хард дискот кај шо ми е сместен виндоусот којзнае кај ке ми биде крајот:nesvest:
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Најди некое програмче што чита SMART како не пример Speedfan или Everest и види точно кој хард се спрема да си оди.
 
Г

Гоццццце

Гостин
Точно во право бев...сатава ке гори.. ае значи деновите му се одбројани :) ae не е многу важен тој.
Сепак фала Sephiroth.
 

Cyber lord

Кајгански Лорд
Член од
3 мај 2007
Мислења
348
Поени од реакции
3
Точно во право бев...сатава ке гори.. ае значи деновите му се одбројани :) ae не е многу важен тој.
Сепак фала Sephiroth.
Som ne e vazen cepaj. Ke si stais nov SATA zs da se sekiras. Aj sea malce seir da ti pukame. :pos2::pos2::pos2: . Ne be se zezam ne pozeluvam na nikogo da mi izgore diskot. :uvo: I ne bi rekol DENOVITE tuku casovite.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Пиши шо марка е, капацитет, од кај си го зел и колку ти е стар. За да знаеме да не зимаме такви.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom