Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Отвори го и исчисти го сам...:smir:
Не сум кадарен за такви работи.. :)

Ако има некој идеа колку чини чистење на ПЦ-то на сервис да каже или пак да го сменам кулерот?..
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
1.709
Поени од реакции
126
Значи вака, можеби сум првиот што направил ваква глупост па да си ги кажам гревовите. Ми се заглавија слушалките во ПЦто и јас со сила пробав да ги извадам, така што дел од нив остана внатре во Jack-от. Пробав да го вадам со игли, со чупалици, со стапчиња за уши, со чепкалици но не успеав. Единствено решение што го гледам е некако да ги сменам опциите на Jack-овите така на пример Jack-от за микрофон мене да ми биде Jack за звук. Дали е ова можно, и ако е како да го направам?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Значи вака, можеби сум првиот што направил ваква глупост па да си ги кажам гревовите. Ми се заглавија слушалките во ПЦто и јас со сила пробав да ги извадам, така што дел од нив остана внатре во Jack-от. Пробав да го вадам со игли, со чупалици, со стапчиња за уши, со чепкалици но не успеав. Единствено решение што го гледам е некако да ги сменам опциите на Jack-овите така на пример Jack-от за микрофон мене да ми биде Jack за звук. Дали е ова можно, и ако е како да го направам?
Треба звучната да ти поддржува таква опција.

Ако ти се инсталирани најновите драјвери, оди во контрол панел, најди кое од тие таму ти е звучната (треба да има посебна икона за неа) и таму расчачкај. Ако нема, немојт. Ќе го носиш на сервис.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Не сум кадарен за такви работи.. :)

Ако има некој идеа колку чини чистење на ПЦ-то на сервис да каже или пак да го сменам кулерот?..
Епа тогаш подобро на сервис

Значи вака, можеби сум првиот што направил ваква глупост па да си ги кажам гревовите. Ми се заглавија слушалките во ПЦто и јас со сила пробав да ги извадам, така што дел од нив остана внатре во Jack-от. Пробав да го вадам со игли, со чупалици, со стапчиња за уши, со чепкалици но не успеав. Единствено решение што го гледам е некако да ги сменам опциите на Jack-овите така на пример Jack-от за микрофон мене да ми биде Jack за звук. Дали е ова можно, и ако е како да го направам?
Лол, што си правел човече.....
Заебанција на страна, уникатен проблем....
Пробај како што ти кажа Корун, ако не, тогаш можеш да си земеш некоја евтина pci звучна, колку да имаш звук...
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
1.709
Поени од реакции
126
Пробав со драјвери не работеше, туку се сетив на нешто друго. Одамна Sephiroth ми рече дека можам графичката картичка (Radeon 4870x2) да ја користам како звучна картичка. Дали вака рече или лошо разбрав не знам, али ако може кажете како.:smir:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Пробав со драјвери не работеше, туку се сетив на нешто друго. Одамна Sephiroth ми рече дека можам графичката картичка (Radeon 4870x2) да ја користам како звучна картичка. Дали вака рече или лошо разбрав не знам, али ако може кажете како.:smir:
Треба да имаш HDMI излез на графичката (на твојата треба да има) и ќе одиш ќе си купиш HDMI кабел, ќе поврзеш со телевизор / DVD / појачало.... и ќе си тераш работа.
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
1.709
Поени од реакции
126
Треба да имаш HDMI излез на графичката (на твојата треба да има) и ќе одиш ќе си купиш HDMI кабел, ќе поврзеш со телевизор / DVD / појачало.... и ќе си тераш работа.
Имам HDMI кабел поврзан со мониторот, звук нема :(
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Да, поврзани на матичната работеа сеа нема звук
Мониторот е ASUS VW222U
+ Ја изгасив Onboard звучната од BIOS
Eпа расчепкај во сетинзите на мониторот, види дали можеш да подесиш звукот да доаѓа преку HDMI а не преку пиновите.

Истото провери во сетинзите на графичката, таму нешто види за звук.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.850
Поени од реакции
5.168
Да, поврзани на матичната работеа сеа нема звук
Мониторот е ASUS VW222U
+ Ја изгасив Onboard звучната од BIOS


Треба во Control Panel>Sound and Audio Devices>Audio

да промениш од звучната што ја имаш во Ati high definition audio или нешто слично.
BTW, твојот монитор како да нема HDMI.
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
1.709
Поени од реакции
126
Неам појма дали има или не :) Поврзан е со графичката со HDMI кабел, а во Control Panel Онбоард ја дисабле и остана само Ati high definition audio
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Неам појма дали има или не :) Поврзан е со графичката со HDMI кабел, а во Control Panel Онбоард ја дисабле и остана само Ati high definition audio
Епа КАЈ Е ПОВРЗАН кабелот во мониторот?

Како што ти пиша gade, твојот монитор НЕМА HDMI влез.
100% си сигурен дека со HDMI кабел ти се поврзани мониторот и графичката?

Побарај на Google во слики и дај тука како ти изгледа кабелот, и како изгледа влезот во мониторот.

И ти пишав, провери на сетинзите на мониторот дали има да наместиш нешто за звукот.
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
1.709
Поени од реакции
126
Ауу sorry my bad сум ги помешал DVI и HDMI, како и да е ќе одам денеска ќе земам звучна картичка :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom