Помош, проблеми, прашања, совети...

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.843
Поени од реакции
5.121
ace_elemeNt, definitivno imas Pentium D.Vo task manager ti pokazuva dve jadra poradi Hyperthreading na procesorot.Inaku jas licno bi bil prilicno iznerviran ako doznaam deka sum platil za Core 2 Duo, a sum dobil Pentium D.Ako e toa voopsto slucajot.Kako i da e nisto strasno ako ti pravi merak kompjuterot ke si go vozis i ponatamu. :)
Pentium D 925 нема Hyperthreading туку има две јадра и затоа покажува два графикони.Hyperthreading има само на еднојадрените пентиуми 4 и на најновите i7.Во секој случај види што ти пишува на гаранцијата, што компјутер ти продале, да не си случајно збунат во врска со Core 2 Duo и двојадрен Pentium.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Можда не е за тука туку ајде.Пред 1 недела закачив еден вирус (претпоставувам дека е од оние вируси кој што само симнуваат)и мислев дека е само обичен вирус.АВГ-то кајмене го регистрира како вирус и секогаш го бришам.Но има друг проблем.Вирусот сеуште е слободен иако вирус ваулт полно ми е однего.И секогаш кога се обидувам да уклучам таск менаџер или некој од дисковите (Д и Ц) ми го регистира.Сега веќе не го регистрира како вирус но ништо не ми отвара.Еве за кој вирус станува збор.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.843
Поени од реакции
5.121
99% Имаш autorun.inf во Ц и Д партициите и вирусот се подига заедно со Виндовсот.Прочепкај малце по msconfig и смени го антивирусот побогу!
 
Член од
8 јуни 2005
Мислења
90
Поени од реакции
0
Pentium D 925 нема Hyperthreading туку има две јадра и затоа покажува два графикони.Hyperthreading има само на еднојадрените пентиуми 4 и на најновите i7.
Taka e, moja greska.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
217
Поени од реакции
13
Hard Disk RAW format

Откако го поврзав вториот хард диск (во кој имав некој битни фајлови) , windows го препозна како LocalDisk D но кога ке кликнам за да го отварам се појавува прозорец на кој пишува The Disk drive its not formatted , do you want format it now?, а кога ке отворам properties пишува дека хард дискот е RAW format :icon_neut , probav so nekolku data recovery програмчиња али пак неможе:( . Дали има решение за овој проблем или ке мора Формат?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Откако го поврзав вториот хард диск (во кој имав некој битни фајлови) , windows го препозна како LocalDisk D но кога ке кликнам за да го отварам се појавува прозорец на кој пишува The Disk drive its not formatted , do you want format it now?, а кога ке отворам properties пишува дека хард дискот е RAW format :icon_neut , probav so nekolku data recovery програмчиња али пак неможе:( . Дали има решение за овој проблем или ке мора Формат?
Еве повели објаснување
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Иам некој проблеми со кулерот (претпоставувам на графичката).КОга ќе го уклучам компјутерот почнува да буче како авион од втора светска војна.А сега еве го тамам е.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
^^
Ги имаш исчистено од прашина?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Не е само до прашината, му треба и подмачкување, после тоа може да има мир во куќата :)
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Иам некој проблеми со кулерот (претпоставувам на графичката).КОга ќе го уклучам компјутерот почнува да буче како авион од втора светска војна.А сега еве го тамам е.
Ај прво види дали е до графичката или процесорот...или некој трет вентилатор....
Па пиши кое е и што модел....
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Иам некој проблеми со кулерот (претпоставувам на графичката).КОга ќе го уклучам компјутерот почнува да буче како авион од втора светска војна.А сега еве го тамам е.
Отидени ти се пиксните-лежиштата на осовинката од вентилаторот......види му ги мерките и стави нов вентилатор....
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Ајде и вас да ве прашам.
Откако ке го наместам процесорот во неговото лежиште, и кога ке сакам да го затворам осигурувачот процесорот како да му пречи при затворањето бидејки е издигнат нагоре од лежиштето, и не е како кога нема процесор (мислам дека е нормално тоа).
Сакам да прашам дали е тоа нормално и дали треба да применам поголема сила при затворањето, бидејки ми е страв да не го оштетам лежиштето или процесорот?

Сакам да напоменам и дека мислам дека процесорот добро е ставен. "Златното" триаголниче на процесорот е на исто место како и триаголничето на лежиштето, и притоа процесорот добро лежи во него.

*************************************************************
И уште едно прашање:
Бидејки купив нови делови за ПЦ, треба да го склопам и малку го разгледав стариот ПЦ.
На задната страна од матичната плоча видовв нешто пластично во вид на звезда со 4 крака, па погуглав и испадна дека тоа бил стабилизатор за кулерот на процесорот. Сега треба да го извадам од старата матична и да го ставам на новата. Сакам да прашам дали е тешко да се намести тој стабилизатор на задната страна на матичната плоча? Дали некој има местено такво? Инаку, кулерот е за LGA775 процесори.
Стабилизаторот изгледа слично како на сликава:

 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
99% Имаш autorun.inf во Ц и Д партициите и вирусот се подига заедно со Виндовсот.Прочепкај малце по msconfig и смени го антивирусот побогу!

Ако сакаш казжи ми кој антивирус би му го препорачал и кој антивирус го користиш ти пиши ми и кои програми ги користиш за заштита на твојот компјутер сакам да знам :)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
РАМ меморија = iFail

Појма немам дали имало ваков проблем но јас да си прашам. Еве вакааа. Земам нова РАМ плочка и ја ставив се како што треба и си плачам од радост, си седам после радосен. Но сабајлево станувам и го стискам копчетото за ON и не се уклучува компјутерот т.е. е во Power али одпрвин вади звуци (импровизација ти-ти-ти-ти) и си останува така да работи а ништо не се дига. Пробав да ги променам позициите на плочките па после пробав со таа новата па ни со неа неможе. Сеа сум си со таа старата, Помош?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom