Помош, проблеми, прашања, совети...

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.740
Поени од реакции
23.873
Ја го имам овој маус : Еверест км-515.


Заедно со тастатура у комплет мајка ми го доби на поклон за роденден и ми го даде мене како моментална замена додека не купам гејмерски. Го користам околу 2 год и за ФПС особено е прва лига. Средно голем и лесен е таман за брзо да може да се реагира. За стратегии не сум го пробал ама ми стои дека ќе биде добар. Не ми се верува дека целиот комплет е повеќе од 500-600 ден.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
9.217
Поени од реакции
7.664
Имаме неколку сетови маус со тастатура Logitech МК345 (4 години, работат како првиот ден), другите ни се Logitech MK295 Silent - одлични сетови убави на клик и батериите траат доста време.
Зедовме 2 мауси A4tech и беа ѓубре, имам најдено ок мауси за работа меѓу HP само не паметам точно модели.
Гејминг користев најдолго Razer Naga, и кратко Razer Mamba (овој го користев и за работа на почеток, ама му го дадов на дете од роднини да го лупа за CS GO и не сум прашал дали е уште жив :D).
Сум пробал ефтини мауси, ама освен жичани немам налетано на добри wireless опции, кај жичаните се наоѓаат солидни, инаку барем 2-3к ако сакаш да го користиш подолго.
Нага го зедов заради Врат иф лич кинг. :D
Прилично корисен маус за моба и ммо.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.928
Поени од реакции
35.800
Нага го зедов заради Врат иф лич кинг. :D
Прилично корисен маус за моба и ммо.
Naga-та ми е едно од ретките импулсивни купувања, ама играв некое време Dwarf Hunter на WOW и беше добар за таму :)
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
9.217
Поени од реакции
7.664
Џиниусот го имав отиде после година. Без разлика дали ти е за гејминг, работа или casual користење со logitech нема промашај.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.264
Поени од реакции
7.266
Има некој искуство со AppleCare ? Попрецизно, ми треба AppleCare со Theft and Loss protection за MacBook, но не можам да најдам концизни информации.
Автоматски споено мислење:

Дополнително, дали некој знае дали има по нашиве продавници заштитна фолија за екран на MacBook Pro, која спречува отсјај на екранот ? Нешто слично на ова треба да биде:
 
Последно уредено:

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.236
Поени од реакции
1.041
Има некој искуство со AppleCare ? Попрецизно, ми треба AppleCare со Theft and Loss protection за MacBook, но не можам да најдам концизни информации.
Автоматски споено мислење:

Дополнително, дали некој знае дали има по нашиве продавници заштитна фолија за екран на MacBook Pro, која спречува отсјај на екранот ? Нешто слично на ова треба да биде:
AppleCare+ for MacBooks does not include coverage for theft or loss. This coverage is currently only available for iPhones under the AppleCare+ with Theft and Loss plan. For MacBooks, AppleCare+ provides coverage for accidental damage (such as drops and spills), including unlimited incidents of accidental damage, each subject to a service fee: $99 for screen or external enclosure damage, or $299 for other types of accidental damage (Apple) (Apple Discussions).

If theft or loss protection is a concern for your MacBook, you'll need to look into other insurance options. Many users opt to cover their devices under homeowner's or renter's insurance policies, which often can include additional riders specifically for electronics theft and loss (Apple Discussions).

To protect your MacBook in case it gets stolen, Apple recommends setting up the "Find My Mac" feature. This can help locate your device if it is lost or stolen and remotely lock or erase it to secure your data (Apple).

For more detailed information on AppleCare+ for Mac and its terms and conditions, you can visit the AppleCare page for Mac on Apple's website.


Автоматски споено мислење:

Баш ме интересира, за што ти треба MacBook специфично? Би ти препорачал X1 Carbon Lenovo, цар е за работа, немам подобар лаптоп видено евер.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.600
Поени од реакции
8.016
Може ли картичка за влез во паркинг да се меморира на телефон и телефонот да го користам преку NFC за влез?

Стално ја заборавам таа картица во различните автомибили.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
143
Поени од реакции
106
Може ли картичка за влез во паркинг да се меморира на телефон и телефонот да го користам преку NFC за влез?

Стално ја заборавам таа картица во различните автомибили.
Зависи на која фреквенција е картичката. Ако сакаш сликај ја и ќе ти кажам дали можеш да ја клонираш, да имаш повеќе картички.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
143
Поени од реакции
106

Ова ме мултифренцен читач/пишувач, ќе ти треба и катрички.
13.56MHz RFID

125KHz RFID

Постојат уште еден вид тагови со фрквенции ама тие воглавно се за чипување на кучиња, така да најверојатно во твојот случај е 13.56MHz
Од овие два типа на картички можеш да клонираш твојата постоечка. Исто и за пристап на врати.
Картичкиве што се во линковите можат да запишуваат нови кодови во нив, додека овде кај нас не се продаваат такви.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.600
Поени од реакции
8.016

Ова ме мултифренцен читач/пишувач, ќе ти треба и катрички.
13.56MHz RFID

125KHz RFID

Постојат уште еден вид тагови со фрквенции ама тие воглавно се за чипување на кучиња, така да најверојатно во твојот случај е 13.56MHz
Од овие два типа на картички можеш да клонираш твојата постоечка. Исто и за пристап на врати.
Картичкиве што се во линковите можат да запишуваат нови кодови во нив, додека овде кај нас не се продаваат такви.
Ги гледав на амазон истите, има многу коментари дека не функционираат.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
143
Поени од реакции
106
Ги гледав на амазон истите, има многу коментари дека не функционираат.
Не сум имал искуство со овие за рампи отварање, но со клонирање за врати да и перфектно функционира.
Се жалат затоа што не употребуваат картички што може да се запишува на нив нов број.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
6.888
Decki,
Dali e mozhno na hard diskot da pronajdam so kolku RAM rabotel na stariot Pc?
Toj istiot Hard disk bez da go preinstaliram go staviv vo drug PC bez da go preinstaliram.
podobro receno sys.nfo old ili mozhebi nekoj log file ili slichno ima nekade memorirano?

Fala
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.366
Поени од реакции
40.187
Decki,
Dali e mozhno na hard diskot da pronajdam so kolku RAM rabotel na stariot Pc?
Toj istiot Hard disk bez da go preinstaliram go staviv vo drug PC bez da go preinstaliram.
podobro receno sys.nfo old ili mozhebi nekoj log file ili slichno ima nekade memorirano?

Fala
па не игра рамот улога, процесорот е побитен. Ти и да извадиш некоја плочка од компјутерот и да ставиш нова пак ќе работи. Но ако смениш ЦПУ нема да сака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom