Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
737
Поени од реакции
660
Одбери Trinx 26ка.
Автоматски споено мислење:


Сака да почне да се натпреварува или има друга цел?
Сака и да се натпреварува ама прво да почне со тренинг
 
Член од
28 мај 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Не сфатив, не можеш со двете нозе да стоиш преку рамот или додека седиш на седиштето?

Ако е првиот случај, дефинитивно ти е голем.
Prvoto.
Dodeka sum preku ramot so dvete stapala na zemja.
Prilicno knap, a na prsti postojano da balansiram ne mi se svigja.

Malce nastranet velosipedot, edno stapalo na zemja drugo na pedala od sprotiva se stoi, ama pak mislam deka kompromis vo udobstvie (i bezbednost)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.492
Поени од реакции
5.274
Сака и да се натпреварува ама прво да почне со тренинг
Нека проба тука:
Автоматски споено мислење:

Prvoto.
Dodeka sum preku ramot so dvete stapala na zemja.
Prilicno knap, a na prsti postojano da balansiram ne mi se svigja.

Malce nastranet velosipedot, edno stapalo na zemja drugo na pedala od sprotiva se stoi, ama pak mislam deka kompromis vo udobstvie (i bezbednost)
Очигледно е дека вработениот од продавницата кај што си го купил точакот за која немам воопшто добро мислење гледал на секој начин да ти го продаде точакот без да види и објасни дали ти е голем или мал рамот и да ти каже како на почетник доколку ти е соодветен работ на твојата висина односно нозе и раце и на која позиција се мести седиштето.Ова е исто како јас да држам продавница за кондури и ми останале само број 42 а ти на пример носиш 43 или 44,ги пробуваш почнуваат да те стегаат а јас те убедувам дека треба да ги носиш извесно време такви додека ги навикнеш па со тек на време можеби малку ќе попуштат и ќе се рашират или пак ако ти се 2 броја поголеми не се секирај,ќе им ставиме напред набиен памук 2 сантиметри 2 пара улошки па ќе ти бидат добри за носење.
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2022
Мислења
23
Поени од реакции
32
Другари, ве молам за мислње ако може ...

Salcano нов
алуминиумска рамка L - 29 тркала
Фул shimano tourney
Хидрауличен
Zoom виљушка

22.000 МКД -

Намена за 10-20 км дневно рекреативно возење. Понекогаш и малку offroad.

Добар избор?
Бижутерија од Рамстор
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.492
Поени од реакции
5.274
Зошто 26? Не кажа колку е висок.
Па кога не кажуваат висина значи дека не им е битно дали им е голем или мал велосипедот,милион вакви случаеви сум гледал низ град и можам цела емисија да направам за овие аномалии.
Автоматски споено мислење:

Okolu 180cm sum visok. Mada toa sto gledav od Trinx nema ispod 15,000...
Тогаш купи си половен 29 ка од огласите за твој буџет.
 
Член од
18 јули 2006
Мислења
118
Поени од реакции
1
Здраво дечки, сакам да земам точак за до работа и можеби некоја полесна тура. Гледав 29ки Кросс, Идеал и Тринкс. Сакам да е со преден амортизер и дискови. Кросс и Идеал се околу 500е тие што ги гледав, а Тринкс е нешто под 400е. Ме интересира дали реално вредат точаците за плус 100е? Не знам дали има нешто интересно да проверам и во Вучко до тие пари?

 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.492
Поени од реакции
5.274
Здраво дечки, сакам да земам точак за до работа и можеби некоја полесна тура. Гледав 29ки Кросс, Идеал и Тринкс. Сакам да е со преден амортизер и дискови. Кросс и Идеал се околу 500е тие што ги гледав, а Тринкс е нешто под 400е. Ме интересира дали реално вредат точаците за плус 100е? Не знам дали има нешто интересно да проверам и во Вучко до тие пари?

Од понудениве провери прво дали амортизерот на Ideal се заклучува а потоа провери дали геометријата на предното тркало е точно испод двете носечки шипки.Ако предното тркало бега лево или десно повеќе од 5 мм барај друг таков примерок.Кога ќе застанеш позади задното тркало ќе видиш дека предното не е во иста линија односно бега и кога таквиот точак ќе го ставиш помеѓу две даски со ширина колку да влезат тркалата нема да можеш или предното ќе влезе или задното поради кривата геометрија.Од мое искуство со куп фирми што сум ги гледал пред мене по улиците 90% имаат вакви аномалии што е еднакво на катастрофа.Ако овие два критериуми не ги исполнува батали го а останатите 2 модела не вредат.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.492
Поени од реакции
5.274
Здраво дечки, сакам да земам точак за до работа и можеби некоја полесна тура. Гледав 29ки Кросс, Идеал и Тринкс. Сакам да е со преден амортизер и дискови. Кросс и Идеал се околу 500е тие што ги гледав, а Тринкс е нешто под 400е. Ме интересира дали реално вредат точаците за плус 100е? Не знам дали има нешто интересно да проверам и во Вучко до тие пари?

Денес случајно кај нова железничка видов еден дечко кој си купил на попуст за 19900 Polar Mirage Comp i застанавме на муабет,гледам дека е почетник и ми кажа дека му е за низ град и нешто полесно.Го разгледав добро точакот и за тие пари е супер.Амортизерот се заклучува,погонот е 3 x 8со тоа што напред има најмал пренос од 24 заба а позади до 32 и за нормални угорници до кај 10 посто ќе тера.Геометријата ја прегледав добро и е без грешка,тркалата се таму кај што треба и мој совет е да одиш ако останало некое парче во bikemarket или bikecenter и да го купиш: 1686344744238.png
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
737
Поени од реакции
660
Здраво
Некој што има познавање од воздушни вилушки да каже мислење околу тоа.
Се работи за RockShox Judy Silver TK AIR, 100mm.
Дали вреди или е комплицирана и нежна па да си земам со обична.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.391
Поени од реакции
29.604
Поискусните да кажат мислење за велосипедов, за кежуал возење.
 
Член од
4 јули 2023
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo jas sum pocetnik i sakam da zemam mtb. Se mislam pomegu 3 tocaci. Moze mislene za koj da go zemam. 1 gt avalanche comp. 2 specialized rockhopper sport. 3 kross hexagon 8.0 . Tocakot ke go vozam i vo grad i na mtb stazi. Bugetot e otprilika 42 000 iljadi. Ako imate drugo mislene i imate preporacka za ovoj buget pisete.
1.gt avalanche comp https://pro-sport.com.mk/product/velosipedizam/velosipedi/mountain-hardtail/gt-avalanche-comp/
2.specialized rockhopper sport https://pro-sport.com.mk/product/velosipedizam/velosipedi/mountain-hardtail/2023-rockhopper-sport-29/
3.kross hexagon 8.0 https://velosiped.mk/produkt/kross-hexagon-8-0-y22/?attribute_pa_dimenzija-trkalo=29&attribute_pa_dimenzija-na-ram=19
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.128
Zdravo jas sum pocetnik i sakam da zemam mtb. Se mislam pomegu 3 tocaci. Moze mislene za koj da go zemam. 1 gt avalanche comp. 2 specialized rockhopper sport. 3 kross hexagon 8.0 . Tocakot ke go vozam i vo grad i na mtb stazi. Bugetot e otprilika 42 000 iljadi. Ako imate drugo mislene i imate preporacka za ovoj buget pisete.
1.gt avalanche comp https://pro-sport.com.mk/product/velosipedizam/velosipedi/mountain-hardtail/gt-avalanche-comp/
2.specialized rockhopper sport https://pro-sport.com.mk/product/velosipedizam/velosipedi/mountain-hardtail/2023-rockhopper-sport-29/
3.kross hexagon 8.0 https://velosiped.mk/produkt/kross-hexagon-8-0-y22/?attribute_pa_dimenzija-trkalo=29&attribute_pa_dimenzija-na-ram=19
1 никако

2 и 3 се солидни за тоа што ти треба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom