Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Член од
8 април 2012
Мислења
22
Поени од реакции
4
Грција, купи од продавница, врати ДДВ на граница и ќе дојдеш до половната цена.
Не сум во можност за акање по грција моментално, најубо би било го носиш ваму, плаќам колку што ми е буџетот испланиран 2000-2400е макс + за услугата.

Досега што најдов по огласи, шубе ми е да се мафтам по западна македонија со толку кеш...
 
Член од
2 февруари 2020
Мислења
1
Поени од реакции
1
Денес случајно кај нова железничка видов еден дечко кој си купил на попуст за 19900 Polar Mirage Comp i застанавме на муабет,гледам дека е почетник и ми кажа дека му е за низ град и нешто полесно.Го разгледав добро точакот и за тие пари е супер.Амортизерот се заклучува,погонот е 3 x 8со тоа што напред има најмал пренос од 24 заба а позади до 32 и за нормални угорници до кај 10 посто ќе тера.Геометријата ја прегледав добро и е без грешка,тркалата се таму кај што треба и мој совет е да одиш ако останало некое парче во bikemarket или bikecenter и да го купиш:Прегледај го приврзокот 381115
https://velosiped.mk/produkt/trinx-k-036-pro-29/ koj e podobar ?
 
Член од
27 септември 2015
Мислења
599
Поени од реакции
615

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Цунамито има повисока класа на делови кај брзините и се што е поврзано со нив: Деоре вс Алтус.
Бројот на брзини е 2*10 Цунами вс 3*9 Мираж про.
Кочниците им се исти, од тоа што гледам, МТ200, хидраулика.
Рамот според спецификација е ист.
Ако нешто не пропуштив, другото е горе доле исто, слично.

Ако си за угорници, подобар е Цунами. Полесно ќе ти биде поради големиот број на заби на задниот запчаник. 11-42(Ц) вс 11-34(МП).
Ако си повеќе за прав пат, подобар ти е Миражот, побрз е. Поголем број на заби на предниот запчаник. 40-30-22(МП) вс 36-22(Ц).
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.118
Поени од реакции
4.623
Вреди разликата од тие 6.000,00 ден меѓу цунами и мираж про?
Ако планираш да искачуваш угорници над 20% да во спротивно ако ти е за лесни тури како Водно,Скопска,Велешко и слични немаш потреба да фрлаш плус 6000 бидејки поевтиниот ги задоволува сите критериуми за тоа.
 
Член од
27 септември 2015
Мислења
599
Поени од реакции
615
Цунамито има повисока класа на делови кај брзините и се што е поврзано со нив: Деоре вс Алтус.
Бројот на брзини е 2*10 Цунами вс 3*9 Мираж про.
Кочниците им се исти, од тоа што гледам, МТ200, хидраулика.
Рамот според спецификација е ист.
Ако нешто не пропуштив, другото е горе доле исто, слично.

Ако си за угорници, подобар е Цунами. Полесно ќе ти биде поради големиот број на заби на задниот запчаник. 11-42(Ц) вс 11-34(МП).
Ако си повеќе за прав пат, подобар ти е Миражот, побрз е. Поголем број на заби на предниот запчаник. 40-30-22(МП) вс 36-22(Ц).
Ако планираш да искачуваш угорници над 20% да во спротивно ако ти е за лесни тури како Водно,Скопска,Велешко и слични немаш потреба да фрлаш плус 6000 бидејки поевтиниот ги задоволува сите критериуми за тоа.
Благодарам за одговорите,би го користел за до работа/возење по вело стазите/и исто така возење на кеј рекреативно,понатака ако имам кондиција би пробал и на водно но ништо над тоа...така да миражот би ми завршил работа од ова што ми одговоривте...
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.118
Поени од реакции
4.623
Благодарам за одговорите,би го користел за до работа/возење по вело стазите/и исто така возење на кеј рекреативно,понатака ако имам кондиција би пробал и на водно но ништо над тоа...така да миражот би ми завршил работа од ова што ми одговоривте...
За до работа и на кеј можеш и со поевтина варијанта да поминеш но за качување на Водно ќе имаш поголем напор со поевтиниот ради полош пренос за угорници.
 
Член од
22 август 2015
Мислења
74
Поени од реакции
34
YKYWBIKE Official Store

Оваа ти е врвна марка, а да не треба многу да потрошиш. Кога ќе го истрошиш перничето, имаш опција само перниче да нарачаш, за да не купуваш нови шорцеви. Шиењето ќе ти биде 200-300 денари отприлика.
Ти благодарам на препораката, порачав еден пар за проба уште во јуни, еве сега стигнаа. Го земав најскапиот модел кој го имаа, мислам 2400 денари дека беше. Одлични материјали, преудобни се, шиењето ми изгледа солидно, ќе видам како ќе се покажат наредниов месец, па ако се добри ќе нарачам уште 2-3 пара.
 
Член од
30 август 2022
Мислења
23
Поени од реакции
32
Благодарам за одговорите,би го користел за до работа/возење по вело стазите/и исто така возење на кеј рекреативно,понатака ако имам кондиција би пробал и на водно но ништо над тоа...така да миражот би ми завршил работа од ова што ми одговоривте...
Па*а*вра карактер
Автоматски споено мислење:

Izgledot malce e biten.
Imam uste eden izbor. I nemozam da se odlucam pomegu 1 specialized rockhopper sport. 2 kross hexagon 8.0 . 3 Cube aim ex
Drag Hardy 7
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom