Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.127
Трек Марлин 7 2022 е со една брзина напред, а 10 назад. Дно е тоа. Би рекол дека повеќе работа ќе ти вршат точаците од 10 000 денари.

Еден пријател од неискуство се изгори со тој модел. Мислејќи дека купил добар точак, на рамното природна брзина му е околу 18 кмх, а на горнини кога има +10% стрмно качување, мускули му откажуваат. А фит е човекот.
 
Член од
26 ноември 2022
Мислења
13
Поени од реакции
57
A cubeot sto go predlozi Audiofil ne e 1x10?Spored tebe kakvi brzini se najdobri, i dali imas nekoj dr bajk da mi preporacas?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.414
Поени од реакции
5.185
A cubeot sto go predlozi Audiofil ne e 1x10?Spored tebe kakvi brzini se najdobri, i dali imas nekoj dr bajk da mi preporacas?
Ист е но ти бараш планински точак исклучиво за угорници.Ако сакаш и за планина и за асфалт ќе бараш со погон 2 x 9 или 3 x 9 во кој најмалиот запчаник ќе има 22 заба а касетата позади да има до 36 заба.Таков ти е овој модел:
 
Член од
26 ноември 2022
Мислења
13
Поени од реакции
57
Ист е но ти бараш планински точак исклучиво за угорници.Ако сакаш и за планина и за асфалт ќе бараш со погон 2 x 9 или 3 x 9 во кој најмалиот запчаник ќе има 22 заба а касетата позади да има до 36 заба.Таков ти е овој модел:
Sto bi mi preporacal ti? Do 50.000 denari
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.127
A cubeot sto go predlozi Audiofil ne e 1x10?Spored tebe kakvi brzini se najdobri, i dali imas nekoj dr bajk da mi preporacas?
1x12 со 50т касета ти предложи Аудиофил. За горнини ќе ти врши работа.

Единствена мана е што 12 брзини од назад е скапо за оддржување. Промена на ланец ќе те кошта дупло од цената на истиот ланец за 10 брзини. Да не пишам цени и за промена на касета.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.414
Поени од реакции
5.185
Sto bi mi preporacal ti? Do 50.000 denari
Немаш потреба да даваш толку пари бидејки ова јас што ти го предлагам е со пониска цена и да сум на твое место овој би земал:
Автоматски споено мислење:

1x12 со 50т касета ти предложи Аудиофил. За горнини ќе ти врши работа.

Единствена мана е што 12 брзини од назад е скапо за оддржување. Промена на ланец ќе те кошта дупло од цената на истиот ланец за 10 брзини. Да не пишам цени и за промена на касета.
Добро е како почетник што прашува за разлика од други ќе се залетаат без потреба да фрлат многу повеќе пари од она што им треба и за кое мислат дека повеќе ќе им трае а за сервис и одржување никој не прашува.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.414
Поени од реакции
5.185
Еве најдобра и најевтина опција за сите почетници од нова 29 ка за било каков терен: 1677597019143.png
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.127
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.414
Поени од реакции
5.185
Trinx m1000 pro би го ставил пред него. 1 брзина повеќе од назад, а иста цена. Но, нема да згрешат и со овој модел.
Ланците за 10 брзини се поскапи за менување а нема некоја голема разлика во бројот на запчаници од 9 ка и 10 ка касета и не се осеќа голема разлика при промена во бројот на вртежи на педалите башка постојат и 9ки со 36 заба позади и таква купив од Германија бидејки тука немаше.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.127
Ланците за 10 брзини се поскапи за менување а нема некоја голема разлика во бројот на запчаници од 9 ка и 10 ка касета и не се осеќа голема разлика при промена во бројот на вртежи на педалите башка постојат и 9ки со 36 заба позади и таква купив од Германија бидејки тука немаше.
Реално до 10 брзини немаат висока цена компонентите. Над тоа е веќе бричење.
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Види и на Бициклана Србија на фејсбук и таму знаат убави точаци да огласат.
A moze li da se vnese tocak od srbija vo mk bez da se carini?
Автоматски споено мислење:

Ај провери тука,овие имаат 11 продавници на различни локации во Софија и уште 7 во останатите градови во Бугарија:
Od Bg do Mk moze li da se vnese velosiped bez carina?
 
Последно уредено:

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.575
Поени од реакции
16.449
A moze li da se vnese tocak od srbija vo mk bez da se carini?
Автоматски споено мислење:


Od Bg do Mk moze li da se vnese velosiped bez carina?
Види вака јас од Врање купив точак. Таму отидов со автобус, а наваму се вратив возејки го и кажав на граница дека тренинг правам пред работа. Сега кога се преселив им кажав дека е стар точакот на цариниците и никој ништо не ми кажа. Се зависи каков точак сакаш, на старо или на ново.
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Види вака јас од Врање купив точак. Таму отидов со автобус, а наваму се вратив возејки го и кажав на граница дека тренинг правам пред работа. Сега кога се преселив им кажав дека е стар точакот на цариниците и никој ништо не ми кажа. Се зависи каков точак сакаш, на старо или на ново.
Pa na staro da kaueme ama da e skoro nov!E-bike da kazeme!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom